Chow chow krótkowłosy - hodowla i informacje o rasie

Pochodzenie rasy chow chow krótkowłosy

Hodowla psów w Polsce cieszy się ogromną popularnością. Jednak niektóre rasy są u nas zupełnie nieznane i nie spotykane. Przykładem jest hiszpański pies dowodny czy pies z Kanaan. Każdy kojarzy psa z fioletowym językiem, ale mało kto wie, że kudłaty chow chow ma również odmianę krótkowłosą, która znacznie różni się od jego puchatego krewniaka.

Niewiele jest ras z fioletowym językiem. Cechę tę posiadają takie chińskie rasy jak chow chow i shar pei. Jednak naukowcy do dziś spierają się co jest tego przyczyną. Niewątpliwie niebieski język przyczynił się do popularyzacji tych ras.

Pochodzenie rasy chow chow nie jest do końca znane. Rasa ta pochodzi z Azji, a raczej z Północnych Chin lub Mongolii i stanowi jedną z najstarszych ras na świecie. Już w zamierzchłych czasach psy te służyły jako psy pociągowe, stróżujące, myśliwskie lub bojowe. Obie odmiany, chow chow krótkowłosy i długowłosy, są równie starożytne. 

Gdy angielscy marynarze przywieźli te psy z Dalekiego Wschodu, ich niebieski język oraz dumna postawa od razu zrobiły furorę. Wtedy też zaczęła się hodowla tych psów w Europie, a następnie w innych krajach.

Informacje o rasie

Chow chow to średni pies o mocnej budowie ciała i gęstej sierści. Występuje odmiana długowłosa i krótkowłosa. W klasyfikacji FCI rasowe chow chow umieszczono w grupie 5 szpiców i psów pierwotnych oraz w sekcji 5 ras azjatyckich.

Podstawowe informacje.

  • kraj pochodzenia: Chiny,
  • wzorzec: 205,
  • wzrost: do 56 cm,
  • waga: do 32 kg,
  • długość życia: 9 - 12 lat,
  • umaszczenie: jednolicie biały, czarny, piaskowy, rudy, kremowy,
  • szata: krótkowłosa bez charakterystycznej kryzy.

Cena chow chow

Chow chow to jeden z najdroższych psów na świecie. Szczeniak tej rasy z zagranicznych hodowli kosztuje nawet kilka tysięcy dolarów. W Polsce cena tych psów waha się w granicach 4000 - 8000 zł. Jednak cena najlepszych szczeniąt może być znacznie wyższa. Hodowla chow chow w Polsce cieszy się dużą popularnością, dlatego też łatwo zakupić rasowe szczenięta. Niestety dotyczy to odmiany długowłosej.

Chow chow krótkowłosy jest w Polsce rzadkością i rasowe szczeniaki trudniej jest kupić. Szczeniak krótkowłosy kosztuje tyle samo co długowłosy. W miotach chow chow mogą pojawić się zarówno szczenięta długowłose jak i krótkowłose. Chow chow krótkowłosy jest najbardziej popularny w Holandii. Hodowla tych psów jest również bardzo rozpowszechniona w Rosji i Stanach Zjednoczonych. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak opiekować się szczeniakiem chow chow.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pies z niebieskim językiem - jak wygląda

Jeśli pragniesz, aby pies z niebieskim językiem zagościł w twoim domu, weź pod uwagę, że nie jest to mały piesek. Pies chow chow dorasta do wysokości 56 cm, zaś suka do 53 cm. Nie jest to pies najwyższy na świecie, ale też nie jest mały. Mimo tego nie potrzebuje on wiele miejsca i może mieszkać w mieszkaniu w mieście, gdyż na on nieduże zapotrzebowanie na ruch i jest psem raczej spokojnym. Pies ten ma krótką, krępą budową i gęstą, misiowatą szatę.

Ten silny pies nie jest mały, dlatego też niektórzy zastanawiają się czy istnieje miniaturka tej rasy. Niektórzy zastanawiają się, czy pies pomeranian, to miniaturka chow chow. Wyjaśniamy: miniaturka chow chow nie istnieje. Pies pomeranian również należy do szpiców i jako typowy szpic ma budowę podobną do chow chow i podobną lwią kryzę. Jednak pies pomeranian to zupełnie inna rasa.

Pies rasy chow chow krótkowłosy na tle zieleni, a także jego usposobienie, charakter i cena
Jaki charakter ma pies rasy chow chow krótkowłosy, czyli co warto wiedzieć o rasie

Umaszczenie chow chow musi być jednolite. Wzorzec rasy nie dopuszcza psów w łaty, pręgowanych czy w plamy. Również kolory umaszczenia są ściśle określone. Chow chow może być: biały, kremowy, czarny lub rudy w różnych odcieniach tych barw. 

Chow chow krótkowłosy różni się od długowłosego krewniaka tylko szatą. Ma on krótki włos okrywowy, dochodzący do 4 cm długości. Jego charakterystyczną cechą jest brak typowej dla chow chow lwiej grzywy. Podobnie jak długowłosy krewniak, ma on błękitny język. Chow chow krótkowłosy jest dużo łatwiejszy w pielęgnacji.

Czy pies z niebieskim językiem jest towarzyszem dla każdego

Błękitny język stanowi sporą atrakcję i wiele osób zastanawia się nad zakupem tego psa. Jednak ani cena, ani wygląd, a tym bardziej niebieski język, nie powinny decydować o wyborze psa. Warto wiedzieć, że chow chow o wyglądzie pluszowego misia to nie są przytulaśne i zabawowe pieski. Nie są to pieski dla rodziny z małymi dziećmi ani psy dla początkujących opiekunów.

Psy chow chow długowłose czy krótkowłose nie różnią się charakterem. Są to spokojne, zrównoważone psy, które mogą mieszkać w małym mieszkaniu w mieście. Mają małą potrzebę ruchu, dlatego nadają się dla osób starszych. Niestety, ich uparty, niezależny charakter i brak zainteresowania współpracą z człowiekiem sprawia, że psy te są bardzo trudne do szkolenia i wymagają doświadczonego opiekuna, który będzie umiał je wychować. Psy te nie nadają się do małych dzieci. Nie mogą również mieszkać z kotami i innymi psami.

ikona podziel się Przekaż dalej