Groźne rasy psów

Psy rasy mastif tybetański

W rankingu na najpopularniejsze rasy psów chińskich z pewnością powinien znaleźć się mastif tybetański. Jest to rasa o dużych rozmiarach i bojowym usposobieniu. Według chińskich podań, nazwa mastif tybetański pochodzi od słów Do-khyi, co oznacza „trzymany na uwięzi”.  Jest w tym dużo prawdy, bowiem chiński mastif tybetański był niegdyś psem stróżującym. Co więcej, wiele źródeł wymienia go w rankingach na groźne rasy psów.

Nie ulega wątpliwości, że psy zamieszkujące w chińskich miejscowościach często są zdziczałe i nieprzyjazne w stosunku do obcych. Obecnie są to najgroźniejsze rasy psów na świecie. Europejski mastif tybetański nieco odbiega od omawianego wzorca. Jest to rasa bardzo lojalna w stosunku do rodziny, nawiązująca głębokie relacje z opiekunem. Może być przyjaznym, budzącym zaufanie towarzyszem.

Tego rodzaju chińskie rasy psów wykazują silny instynkt stróżujący. Są nieufne, a często także agresywne wobec obcych, którzy wtargnęli na ich terytorium. Dlatego rasa musi być trzymana w miejscu zabezpieczonym przed ucieczkami i zabezpieczonym przed niepowołanym wtargnięciem osób trzecich.

Warto także zauważyć, że mastif to pies podobny do lwa. Posiada bardzo okazałą czuprynę, która budzi respekt. Nie jest to typowy pies bojowy, jednak sprawia dość ostre wrażenie, a jego duże gabaryty (niekiedy ponad 70 kg) sprawiają, że samą postawą skutecznie odstrasza potencjalnych włamywaczy czy domokrążców.

Mastif tybetański na białym tle, a także polecane chińskie rasy psów
Chińskie rasy psów, które warto znać oraz najpopularniejsze rasy psów chińskich

Shar Pei, czyli chiński pies bojowy

Kolejna rasa wymieniana przez rankingi na najgroźniejsze rasy psów chińskich to shar pei, czyli psy pochodzące z chińskiej prowincji Guangdong. Nazwa shar pei oznacza w tłumaczeniu psa o piaszczystej skórze. Potwierdza to dość niecodzienny, mocno pofałdowany wygląd oraz barwa psów owej rasy.

Shar pei to pies bojowy, który był niegdyś wykorzystywany w walkach psów. Ze względu na swoją historie, często uwzględnia się go w rankingach na najgroźniejsze rasy psów chińskich. Rasa była też wykorzystywana do pilnowania stad zwierząt hodowlanych oraz polowań na dziki, przez co wyróżnia się nieugiętym, zaciętym charakterem.

Chiński shar pei (podobnie jak niektóre włoskie rasy psów) jest psem zrównoważonym. Wykazuje przywiązanie w stosunku do swoich właścicieli i lubi nawiązywać z nimi kontakt. Nie zawsze są to psy posłuszne, jednak zazwyczaj wykonują polecenia swojego właściciela. Rasa nie niszczy przedmiotów w domu i nie wymaga bardzo intensywnej aktywności fizycznej.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Pies jest typowany w rankingach na najgroźniejsze rasy psów chińskich ze względu na instynkt terytorialny. Bojowy shar pei nie lubi osób obcych, które wkraczają na jego terytorium. Tak jak wszystkie inne groźne rasy psów, nie zawaha się przed obroną swojego właściciela i będzie przy tym bardzo nieustępliwy.

Psy rasy shar pei podczas spaceru oraz najpopularniejsze rasy psów chińskich
Znane chińskie rasy psów, które warto znać oraz ich charakter

Jak wszystkie chińskie rasy psów, shar pei charakteryzuje się oryginalnym wyglądem. Z pewnością rozpoznamy go podczas spaceru. Jest to pies o średniej wielkości, którego waga nie przekracza 18-25 kg u suk i 25-30 kg u samców. Wymagania tej chińskiej rasy nie są zbyt wygórowane. Shar pei ma dość duży apetyt i chętnie zjada podane mu przekąski. Należy zadbać o to, by żywienie zostało dopasowane do wieku oraz wagi zwierzęcia. Niezbędne jest też zapewnienie psu wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Będzie to szczególnie istotne w okresie wzrostu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o psach nadających się do bloku?

Chow Chow

To bardzo lubiane z ras psów na świecie. Omawiając chińskie rasy psów, nie sposób pominąć popularnych chow chow. Są to majestatyczne, duże psy o bardzo obfitym futrze. W swoim wyglądzie nieco przypominają shar pei, jednak posiadają znacznie gęstszą okrywę włosową.

Chow chow jest czasem wyróżniany w rankingach na najgroźniejsze rasy psów, jednak nie jest to do końca słuszne stwierdzenie. Owszem, chiński chow chow posiada silny instynkt stróżujący, jednak nie atakuje bez przyczyny. Zazwyczaj silnie przywiązuje się do swojego właściciela i jest wobec niego bardzo lojalny.

W owej chińskiej rasie nie znajdziemy wysokiego stopnia uległości. Podobnie jak niektóre włoskie rasy psów, jest to zwierze niezależne. Możemy nauczyć go komend posłuszeństwa, jednak nie należy oczekiwać bezwzględnego poddania się woli właściciela. Typowy chow chow przeanalizuje sytuację i sam podejmie decyzję czy chce wykonać daną komendę.

Pies rasy chow chow siedzący na trawie, a także najpopularniejsze rasy psów chińskich, które warto znać
Jakie są najpopularniejsze rasy psów chińskich oraz opis ich charakteru

Wrodzona nieufność i niechęć wobec obcych sprawiają, że chiński chow chow sprawdza się w roli psa stróżującego. Jak wszystkie większe, chińskie rasy psów wymaga odpowiednio doświadczonego właściciela, którego otoczy szacunkiem i lojalnością. Będzie dobrym wyborem dla pewnej siebie osoby, chcącej poświęcić dostatecznie dużo czasu na szkolenie i niewymagającej od psa nadmiernej aktywności fizycznej. Chow chow z pewnością nie jest typem sportowca.

Najpopularniejsze rasy psów o łagodniejszym usposobieniu

Chiński grzywacz

Wybór chińskiej rasy psa nie musi koniecznie oznaczać dużych gabarytów i silnej osobowości. Dobrym przykładem jest popularny grzywacz chiński, który staje się wspaniałym towarzyszem domowym i spełni oczekiwania rodziny z dziećmi. Grzywacz chiński posiada niewielkie rozmiary, a jego waga dochodzi do 5,5 kg.

Tak zwany grzywek znajduje się w wielu rankingach na najpopularniejsze rasy psów o chińskiej historii. Został zaklasyfikowany w grupie psów ozdobnych i do towarzystwa, co czyni z niego idealnego pupila do domu bądź mieszkania. Z pewnością nie są to groźne rasy psów, lecz pupile o większym stopniu posłuszeństwa. Grzywacz lubi kontakt z dziećmi i osobami dorosłymi. Odpowiednio szkolony będzie bardzo radosnym, a jednocześnie bezproblemowym pupilem domowym.

Psy rasy chiński grzywacz na brązowym tle oraz inne znane chińskie rasy psów
Znane chińskie rasy psów, czyli polecane rasy psów chińskich

Shih tzu – pies o chińskiej historii

To popularne z ras psów na świecie. Nie każdy wie, że wyróżniane w rankingach na najpopularniejsze rasy psów shih tzu, są pupilami o chińskiej historii. Prawdopodobnie rasa pochodzi z Tybetu i została przywieziona do Chin jako podarek dla rodziny cesarskiej. Według podań, psy zostały zmieszane z pekińczykami, co stało się podstawą do stworzenia rasy shih tzu.

Shih tzu to z pewnością niegroźne rasy psów. To typowy pupil domowy, który świetnie radzi sobie w kontaktach z ludźmi i posiada wysoki stopień posłuszeństwa. To także lojalny kompan do zabaw oraz wspólnych, rodzinnych spacerów.

Pies rasy shih tzu na trawie, a także najpopularniejsze rasy psów chińskich
Chińskie rasy psów, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem psa

Nazwa shih tzu oznacza w tłumaczeniu małego lwa. Jest to pupil o gęstym futrze, występujący w kilku barwach umaszczenia. W swoim wyglądzie faktycznie przypomina małego lwa o gęstej grzywie, jednak jest to jedyna cecha wspólna. Shih tzu jest z reguły łagodny oraz towarzyski. Z łatwością nawiązuje też kontakt z innymi psami, a jednocześnie dogaduje się z przedstawicielami innych gatunków.

A może włoskie rasy psów?

Powyżej omówiliśmy popularne rasy psów o chińskim pochodzeniu. Jednak dużym zainteresowaniem cieszą się również włoskie rasy psów. Wśród większych pupili wyróżniamy chociażby cone carso czy mniej znaną rasę bergamasco.

Włoskie rasy psów to także nieco bardziej popularny gończy włoski, charcik włoski czy szpic włoski. Każda z owych ras posiada indywidualne cechy charakteru oraz wyróżniający się wygląd. Włoskie rasy psów z reguły nie posiadają tak gęstej okrywy włosowej jak psy o pochodzeniu chińskim. Prawdopodobnie wynika to z innych warunków klimatycznych. Jednak bez wątpienia znajdziemy włoskie rasy psów, których charakter i usposobienie będą odpowiednie dla rodzin o różnych wymaganiach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny