Co warto wiedzieć o rasie chihuahua?

Chihuahua krótkowłosa czy długowłosa?

Te pieski mogą mieć zarówno krótkie włosy, jak i długie. Chihuahua krótkowłosa ma włosy przylegające do ciała. Dopuszczalne jest, aby trochę dłuższa sierść była na ogonie i szyi, ale na pysku i uszach musi być krótka. Na podbrzuszu i przy gardle włos może być przerzedzony. Futerko powinno być miękkie i błyszczące. Długowłosa odmiana nie powinna mieć gęstego podszerstka. Włos okrywowy może być lekko falisty lub prosty. Sierść powinna być jedwabista w dotyku i delikatna. Na szyi kryza, a na uszach, łapach, ogonie i z tyłu wszystkich kończyn pióro.

Chihuahua (często błędnie pisana „chiwawa” lub „cziwawa”) może być czarna, biała, ruda, a także we wszystkich innych umaszczeniach. Nie dopuszczalna jest tylko odmiana marmurkowa. Wzrost nie jest brany pod uwagę, istotna jest waga. Pieski powinny ważyć od 1,5 do 3 kg. Akceptowany jest mały pies ważący od 500 g do 1,5 kg, ale osobniki powyżej 3 kg są dyskwalifikowane na psich wystawach. Piesek ma być krępy i umięśniony.

Nie istnieje chihuahua miniaturka. Choć uważa się, że jest to najmniejszy pies na świecie, to w ten sposób nie określa się tej rasy. Istnieją odmiany, które są miniaturowe, jak jamnik czy pudel (nazywany pudel miniaturka, ale poprawnie jest to pudel miniaturowy), ale w tych rasach występują też większe osobniki.

Mały piesek o dużym sercu

Chihuahua to pies do towarzystwa. Jest przyjaźnie nastawiony do ludzi. Powinien dogadać się z innymi psami, ale będzie próbować je dominować i nie zawaha się zaatakować lub oszczekać nawet dużo większego od siebie przeciwnika. Jego bezwzględna odwaga bywa zgubna, bo chihuahua jest bardzo delikatny. Z tego względu nie poleca się go dla małych dzieci, które nieświadomie mogą zrobić mu krzywdę. Będzie za to wiernym towarzyszem zarówno dla osób samotnych czy starszych, jak i dla całej rodziny.

Mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Będzie kochać wszystkich domowników, ale wybierze sobie jedną osobę, którą wręcz nie będzie odstępować na krok. Należy nastawić się na to, że przez większość czasu będzie przesiadywać na kolanach. Jest to pies, który lubi być w centrum uwagi i upomina się o nią. Chętnie broni terytorium i głośno daje znać za każdym razem, gdy w okolicy pojawił się jakiś intruz.

Chihuahua lubi się uczyć, jest to bystry i inteligentny piesek, ale podczas tresury należy obchodzić się z nim łagodnie. To wrażliwe stworzonko, które źle znosi krzyki. Jednak treningi są bardzo ważne i trzeba w nich zachować konsekwencję. Wypowiedziane komendy muszą zostać wykonane przez pieska. Jeżeli nie będzie chciał wykonać polecenia, należy mu w tym pomóc (np. ściągnąć go z kanapy).

Mimo że jest to mały piesek, potrzebuje spacerów. Chihuahua lubi przebywać na świeżym powietrzu. Spacery nie muszą być długie, zwłaszcza zimą, ponieważ ten pies nie znosi zimna (wtedy też należy ubierać mu specjalne ubranko), ale ruch jest istotny. Chihuahua jest z natury bardzo ruchliwy i aktywny. W domu zajrzy w każde możliwe miejsce.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!
Pies rasy chihuahua w pokoju pod kocem, a także informacje, czy istnieje chihuahua miniaturka
Pies rasy chihuahua miniaturka oraz informacje, czy istnieje mini chihuahua

Chihuahua ma mały pęcherz i trzeba częściej z nim wychodzić. Można nauczyć go załatwiania się do kociej kuwety. Dobrym rozwiązaniem jest używanie tej z podwójnym dnem, ponieważ wtedy nie trzeba wsypywać tam żwirku. Warto jednak nauczyć pieska, że w domu załatwia się tylko tam, aby nie zaczął robić tego w innych miejscach. Należy również upewnić się, że piesek pije wodę, ponieważ łatwo może się odwodnić. Sprawdź także ten artykuł z opisem charakteru psa rasy chihuahua.

Hodowla chihuahua – cena, opinie

Chihuahua - ile kosztuje mini piesek?

Zazwyczaj cena rasowych psów mieści się w przedziale 3000 – 7000 zł. Tak też jest w przypadku rasy chihuahua. Można znaleźć dużo ofert w granicach 4000 zł. Zdarzają się zarówno pieski tańsze, jak i droższe. Na cenę ma wpływa kilka czynników.

Im szczeniak bardziej wpasowuje się we wzorzec rasy, tym jest droższy. Cena pieska zależna jest również od tego, czy jego rodzice mają wysokie osiągnięcia na psich wystawach. Ważna jest linia genów, przodkowie. Kwota za psa zwykle jest większa, gdy hodowla jest znana i poważana.

Rasowy szczeniak nie powinien kosztować mniej niż 2000 zł. Oferty za 1500 zł najczęściej wystawiane są przez pseudohodowle. Jest to kwota nieadekwatna do wysiłku, jaki hodowca wkłada w rozwój swojej hodowli. Odpowiada za karmienie psów dobrej lub bardzo dobrej jakości karma, regularne wizyty u weterynarza (szczepienia, odrobaczanie, badania). Hodowca poświęca swój czas na zdobycie wiedzy (m.in. w zakresie danej rasy, chorób psów, właściwego żywienia, tresury) i socjalizację szczeniaków. W pseudohodowli nie dba się o zachowanie wzorca i wychowanie psów, a jedynie o zysk. Tańsze oferty mają zachęcić do kupna, aby szybciej sprzedać szczeniaki i zrobić miejsce na kolejne.

Hodowla a pseudohodowla – na co zwrócić uwagę?

Pieski chihuahua są długowieczna. Ich średnia długość życia to ok. 12-15 lat. Będziesz to towarzysz na długie lata, dlatego warto wybrać odpowiednie miejsce, z którego się go kupi. Nie każda hodowla chihuahua będzie dobrym wyborem. Żaden pseudohodowca nie przyzna się otwarcie, że prowadzi nielegalny interes. Warto wiedzieć, po czym go poznać.

Poza ceną za szczeniaka, która pierwsza rzuca się w oczy, na początku trzeba sprawdzić, gdzie hodowla jest zrzeszona. W Polsce działa tylko jedna organizacja pod banderą FCI, a jest nią ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Przynależenie do stowarzyszenia umożliwia otrzymanie rodowodów szczeniaków (5 pokoleniowych). Rodowód należy się każdemu psu, który ma rasowych rodziców, bez względu na liczbę szczeniąt w miocie i stopień ich wpisywania się w ramy wzorca.

Szczenięta mogą zostać wydane do nowych domów dopiero po ukończeniu 8 tygodnia życia. Obowiązkowo muszą być dwa razy odrobaczone i raz zaszczepione. Każdy szczeniak obowiązkowo powinien mieć również wszczepiony CHIP.

„Chihuahua miniaturka” jest niepoprawnym określeniem z tego względu, że w tej rasie nie występują odmiany większe, więc nie ma powodu, by dodatkowo nazywać tego psa w ten sposób. Trafiając na takie ogłoszenie, miej się na baczności. Hodowca znający wzorzec rasy nie użyłby takiego określenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny