Chihuahua krótkowłosa – zdjęcia

Jak wygląda pies chihuahua?

Zarówno szczeniak, jak i dorosły pies chihuahua jest to bardzo mały pies. Jednak, mini rozmiar to nie jest wszystko, co wyróżnia pieska. Rasowe chihuahua posiadają np. bardzo nieproporcjonalne i duże uszy, które porównywane są do nietoperza. Mają również kształt głowy zbliżony do jabłka, a ich nos jest spiczasty. Jeżeli chodzi o kolory psów, zazwyczaj są one bardzo zróżnicowane. Rasa posiada bowiem niemal wszystkie kolory, będące zatwierdzonymi przez wzorzec ras FCI. Nie ma więc większych ograniczeń co do umaszczenia czy kombinacji ze wzorami – w przeciwieństwie do innych ras takich, jak np. pudel toy. Wśród rasy wyróżnia się dwa rodzaje psów chihuahua:

  • długowłosa – pieski te posiadają miękkie i długie włosy, ale też gładkie bądź falowane. Chihuahua długowłosa ma też owłosione uszy i bardzo puchaty ogon.
  • krótkowłosa – piesek ma krótkie i gęste futro, które dość miękko przylega do ciała.

Jeżeli chodzi o wysokość w kłębie, nie ma tu zbyt wielu konkretnych danych. Rasa i jej wymiary prędzej odzwierciedla się w wadze psów. Waga psa chihuahua powinna wynosić generalnie między 1,5 a 3 kg – czyli podobnie, co najlżejszy pudel toy. W przypadku chihuahua, uznaje się jednak również mniejsze pieski, o wadze między 500 g a 1,5 kg. Jest to chihuahua miniaturka, którego wygląd najlepiej zobrazują zdjęcia. Warto w tym momencie wspomnieć, że długowłosa czy krótkowłosa chihuahua ważąca powyżej 3 kg nie będzie zaliczona jako osobnik swojej rasy.

Charakter psa chihuahua

Rasa chihuahua należy do żywiołowych, temperamentnych, odważnych i ciekawskich. Niektórzy mylnie oceniają mini pieski uważając, że na pewno są tchórzami. W rzeczywistości, rasowe psy niewiele mają wspólnego z byciem bojaźliwymi.  Szczeniak chihuahua to taki duży pies, jednak zamknięty w niewielkim ciałku. Mimo, że wygląda jak zabawka, nie można go tak traktować. Jest to wesoły i towarzyski pies, będący jednak wrażliwy i podążający wiernie za swoim opiekunem. Należy pamiętać o tym, że chihuahua krótkowłosa bardzo lubi być również w centrum zainteresowania i nie cierpi, kiedy się go ignoruje. Kiedy nie będziesz zwracać uwagi na swojego pieska, na pewno szybko zacznie się on dopominać o uwagę. Chihiuahua zazwyczaj wybiera sobie jednego osobnika i jest jemu bezwzględnie posłuszny oraz wierny.

Pies rasy chihuahua krótkowłosa biała na szarum tle, a także jej charakter i cena
Jaki jest charakter ma pies rasy chihuahua krótkowłosa i jakie jest jego usposobienie

Nie zapominaj, że piesek nie będzie zbyt dobrym wyborem, jeżeli chodzi o ustanowienie go przyjacielem małego dziecka. Dlaczego? Otóż, niezbyt rozumiejące sytuację dziecko mogłoby zrobić krzywdę małemu psu – a tego chyba każdy woli uniknąć. Chihuahua jest psem pewnym siebie mimo, iż nie jest zbyt wielki. Odważnie broni swojego terytorium i kiedy tylko pojawia się intruz, od razu go oszczekuje. Czasem jednak odwaga gubi psy rasy chihuahua, ponieważ nie odczuwają strachu przed dużo większymi od nich osobnikami. Pamiętaj również o tym, że chihuahua uwielbia być w ruchu – dlatego powinieneś mu zapewnić jak najwięcej aktywności na świeżym powietrzu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o polecanych miniaturowych rasach psów.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Chihuahua krótkowłosa – opis rasy

Co warto wiedzieć o chorobach psów rasy chihuahua?

Chihuahua krótkowłosa nie jest zbyt dużym psem, jednak nie należy do chorowitych. Właśnie dlatego ich długość życia jest znacznie dłuższa niż innych raz. Zawdzięczają ten fakt odpowiedniej profilaktyce zdrowotnej, a także świetnej kondycji od najmłodszych lat. Oczywiście nie jest tak, że chihuahua w ogóle nie choruje. Czasem może mieć bowiem pewne choroby genetyczne, np. wadę zgryzu czy zwichnięty łokieć. Wśród problemów zdrowotnych można czasem spotkać się też z trudnościami w oddychaniu psów albo kłopotami z zębami.

Najgorzej, kiedy hodowla stara się uzyskać jak najmniejszego pieska, ważącego niewiele ponad 500 g. Wówczas ciało chihuahua nie jest się w stanie normalnie bronić, przez co częściej dopadają go różne choroby czy też infekcje. Jednak już „normalnych” rozmiarów chihuahua krótkowłosa to pies z natury odporny i długowieczny.

Pielęgnacja rasy chihuahua oraz cena za psa

Aby piesek mógł jak najdłużej żyć, warto oczywiście zadbać o jego prawidłowe żywienie, ale też pielęgnację. Najważniejsze będzie regularne szczotkowanie sierści pieska – choć u krótkowłosych nie będzie to aż tak niezbędne, jak w przypadku długowłosych ras. Kontroluj też stale oczy i uszy psa, aby móc w razie czego szybko interweniować i udać się na wizytę do weterynarza. Generalnie, pies nie jest trudny w utrzymaniu. Jednak warto mu poświęcić jak najwięcej zainteresowania i zapewniać mu wszystko, czego potrzebuje do szczęśliwego życia.

Cena za psa z pochodzeniem FCI zaczyna się od 3000 zł, a kończy na ok. 9000 zł. Warto szukać psów wśród polecanych hodowli, zarejestrowanych w Związku Kynologicznym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny