Psy chiuhuahua długowłosa – najważniejsze informacje o rasie

Jak wygląda chihuahua długowłosa i krótkowłosa?

Odmiana krótkowłosa oraz pies długowłosy posiadają takie same proporcje ciała. Ich wzorcowa waga w wieku dorosłym powinna mieścić się w przedziale 1,5 – 3,0 kg. Psy o masie w granicach 0,5 do 1,5 kg są wprawdzie dopuszczane do wystaw, jednak owa waga jest uznana za nieprawidłową i niepożądana przez hodowców. Psy ważące powyżej 3,0 kg nie mogą brać udziału w wystawach, bowiem owa waga jest całkowicie dyskwalifikująca.

Jak widać, długowłosy czułała to typowa miniaturka. Pieski występują w różnych kolorach sierści i każde umaszczenie jest dopuszczane przez wzorzec rasy. Jak łatwo się domyślić, krótkowłosa czułała posiada krótką, przylegającą do ciała sierść. Pieski posiadają wyjątkowo połyskujące, najczęściej proste umaszczenie z niewielką ilością podszerstka. Co ciekawe, krótkowłosa czułała może być też całkowicie pozbawiona warstwy podszerstka.

Chihuahua długowłosa posiada znacznie dłuższy, prosty lub bardzo lekko falowany włos okrywowy, a także niewielką ilość podszerstka. Podobnie jak chihuahua krótkowłosa, psy występują w dowolnym umaszczeniu. Posiadają spiczaste uszy, krótką kufę oraz bardzo smukłą, filigranową sylwetkę. Sprawdź także ten artykuł o psie rasy chihuahua krótkowłosa.

Psy chihuahua - usposobienie długowłosych piesków

Nasza miniaturka nie budzi respektu, jednak zdaje nie zdawać sobie z tego sprawy. Chihuahua długowłosa jest niezwykle odważna, nie boi się konfrontacji i z zapałem odgania intruzów. Pies tej rasy jest też znany z przeceniania swoich możliwości, dlatego wymaga stałej kontroli podczas spacerów.

Chihuahua długowłosa jest wyjątkowo żywiołowa oraz pełna życia. Psy tej rasy są stale gotowe do zabawy i spędzania czasu wspólnie z człowiekiem. Pomimo maleńkich rozmiarów, czułała okazuje się dość wytrwałym towarzyszem pieszych wędrówek. Co ciekawe, nasza biała czy czarna miniaturka uwielbia być w centrum uwagi. Bardzo odpowiada jej czas spędzany na kolanach właściciela, głaskanie i nauka różnych sztuczek. Pies rasy czułała jest uważany za bardzo pojętnego, a jednocześnie łatwego w szkoleniu.

Nieustraszony charakter i przywiązanie do właściciela sprawiają, że psy zachowują dużą czujność i widzą się w roli opiekuna rodziny. Będą głośno alarmować podczas przybycia gości, jednak nie wykażą nadmiernej agresji. Z początku nieufny pies, szybko nawiązuje nowe relacje, a odpowiednio szkolony nie będzie nadmiernie szczekliwy.

Długowłosy pies czułała – dla kogo będzie to odpowiednia rasa?

Małych rozmiarów piesek rasy chihuahua jest idealnym towarzyszem dla nieco starszych dzieci. Przyjazny, żywiołowy i lojalny w stosunku do członków rodziny może okazać się wspaniałym kompanem. Pies miniaturka nie jest natomiast najlepszym wyborem dla rodzin z młodszymi dziećmi. Czarna czy biała chihuahua jest wyjątkowo delikatna, a małe dziecko mogłoby niechcący wyrządzić jej krzywdę.

Szczeniak psa rasy chihuahua długowłosa w żółtych liściach, a także jego hodowle w Polsce
Jaki charakter ma pies rasy chihuahua długowłosa, czyli usposobienie i cena

Chihuahua długowłosa uwielbia być w centrum uwagi. Dzięki temu świetnie sprawdzi się jako pupil dla całej rodziny. Będzie z radością towarzyszyć każdemu domownikowi, a jej niewielkie rozmiary sprawią, że nie będzie wymagała zbyt dużej przestrzeni. Zarówno szczeniaki, jak i dorosłe psy tej rasy świetnie sprawdzają się w domach, a także w niewielkich mieszkaniach.

Zastanawiając się na wyborem długowłosych piesków czułała, warto wziąć pod uwagę ich potrzebę kontaktu z człowiekiem. Małe psy zazwyczaj źle znoszą długotrwałą nieobecność swojego właściciela, mogą manifestować swoje niezadowolenie głośnym szczekaniem czy niszczeniem domowych przedmiotów. Z uwagi na takie zachowania, chihuahua długowłosa czy krótkowłosa nie są najlepszym wyborem dla osób mocno zapracowanych.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Prawidłowe żywienie oraz pielęgnacja długowłosych chihuahua

Co powinna jeść miniaturka chihuahua?

Nasz długowłosy piesek rasy chihuahua nie jest szczególnie wybredny w kwestii jedzenia. Nie oznacza to jednak, że powinien jeść gorszej jakości posiłki. Mały szczeniak powinien zjadać karmy o większej zawartości białka. Umożliwi to prawidłowy rozwój i uzyskanie odpowiedniej masy ciała. Dorosłe pieski nie wymagają już wysokobiałkowych posiłków, możemy podawać im dobrej jakości karmy typu adult.

Długowłosy czułała to urodzony mięsożerca, pamiętajmy o tym podczas wyboru gotowych posiłków. Najlepszym rozwiązaniem będą gotowe karmy bez dodatku zbóż, konserwantów i wzmacniaczy smaku. Ciekawą opcją okazują się posiłki monobiałkowe, bogate w produkty mięsne i podroby. Nasza chiuhuahua długowłosa może też zjadać karmy mokre lub samodzielnie przygotowywane przez właściciela posiłki. Ostatnia opcja jest często uznawana za najzdrowszą, jednak wymaga odpowiedniej wiedzy, większej ilości czasu, a także prawidłowej suplementacji.

Długość życia prawidłowo odżywionych, małych czułała jest dość wysoka. Pieski dożywają średnio 12-16 lat. Zadbany, długowłosy przedstawiciel rasy może dożyć jeszcze starszego wieku. Długość życia rekordzisty tej rasy sięga 20 lat, co jest wyjątkowo dobrym wynikiem nawet wśród ras miniaturowych.

Jak pielęgnować pieski długowłose?

Nasz biały czy czarny chihuahua nie wymaga zbyt skomplikowanej pielęgnacji, jednak powinna być ona wykonywana w sposób regularny. Podstawą jest częste czesanie długiej okrywy włosowej. Warto do tego użyć odpowiedniej, miękkiej szczotki oraz metalowego grzebienia.

Pies rasy chihuahua długowłosa podczas spaceru na trawniku, a także jego hodowla i cena za szczeniaki
Pies rasy chihuahua długowłosa, a także jego charaker, opis, cena i hodowle

Ważne jest to, by pielęgnacja była wprowadzana już od najmłodszych miesięcy życia. Małe szczeniaki mogą początkowo podchodzić niechętnie do czesania, jednak po pewnym czasie mogą polubić codzienną pielęgnacje. Pomocna będzie tu konsekwencja ze strony właściciela oraz przysmaki, za pomocą których zbudujemy pozytywne skojarzenia z czesaniem.

Nasz biały czy czarny chihuahua może też wymagać regularnych kąpieli. Warto zainwestować w dobry szampon dedykowany dla ras długowłosych. W wielu przypadkach zaleca się też stosowanie odżywki, która zregeneruje i odżywi włos. Po kąpieli warto wysuszyć pupila suszarką.

Do regularnej pielęgnacji szczeniaków i dorosłych psów należy też kontrola stanu pazurów, a w razie konieczności ich przycinanie. Każdego dnia można też przemywać oczy pupila, co zmniejszy ryzyko wystąpienia zapaleń gałki ocznej. Nasza czarna czy biała chihuahua może mieć też tendencje do odkładania się kamienia nazębnego. Dlatego warto stosować pasty enzymatyczne, które utrzymają zęby w dobrej kondycji.

Pamiętajmy także, że pieski czułała posiadają śladowe ilości podszerstka, co w połączeniu z niewielkimi rozmiarami ciała może powodować wychłodzenie w sezonie zimowym. Dlatego zarówno szczeniaki, jak i dorosłe pieski powinny być odpowiednio chronione przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Nasza biała czy czarna chihuahua może nosić specjalne ubranka ochronne, które zapewnią jej ciepło w czasie spacerów.

Cena chihuahua i wybór sprawdzonej hodowli

Rasowe pieski chihuahua wyglądają dość charakterystycznie i cieszą się dość dużą popularnością. Z tego względu znajdziemy je w wielu hodowlach, które działają w niemal każdym większym mieście. Niestety nie każda hodowla chihuahua jest warta naszego zaufania. Pierwszym alarmem ostrzegawczym powinna być podejrzanie niska cena za szczeniaki.

Warto pamiętać, że nie wszystkie hodowle zapewniają godne warunki życia swoich pupili. Co więcej, w niektórych miejscach dopuszcza się do rozrodu schorowane osobniki, czego wynikiem są szczeniaki o podobnych problemach zdrowotnych. Dlatego przed zakupem rasowego szczeniaka, warto zapoznać się z opiniami o danej hodowli i odwiedzić ją osobiście. Dobry hodowca powinien pokazać nam matkę szczeniąt oraz warunki w jakich żyje. Dobrze będzie obejrzeć jej książeczkę zdrowia oraz zapoznać się z ewentualnymi badaniami.

Podczas wizyty w hodowli warto też obejrzeć wszystkie szczeniaki i dopytać hodowcę o kwestię szczepień oraz odrobaczeń. Powinny być one potwierdzone w książeczce zdrowia małego pupila. Doświadczona hodowla chihuahua będzie też w stanie podpowiedzieć nam w kwestii wyboru konkretnego szczeniaka. Każdy szczeniak z miotu może posiadać nieco spokojniejsze bądź psotne usposobienie. Porada ze strony hodowcy może pomóc w wyborze psa, który idealnie dopasuje się do oczekiwań domowników.

Sama cena chihuahua ze sprawdzonej hodowli to przynajmniej 3000 zł. Większość znanych hodowli, zarejestrowanych w ZKWP sprzedaje szczeniaki w cenie 4000-6000 zł. Najniższa cena za szczeniaki zazwyczaj dotyczy pupila na kolanka. Nasza biała czy czarna chihuahua długowłosa z przeznaczeniem na wystawy może kosztować nawet 7000-9000 zł. Cena szczeniąt pochodzących od wybitnych rodziców może niekiedy okazać się jeszcze wyższa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny