Chesapeake bay retriever – ważne informacje

Jak wygląda chesapeake bay retriever – opis i zdjęcia rasy

Chesapeake bay retriever to pies, który wg. klasyfikacji FCI mierzy mniej więcej tyle samo, co dog z Majorki bądź dogue de Bordeaux. A więc, suczki dorastają mniej więcej do ok. 53-61 cm, zaś samce ok. 58-66 cm. Waga psów zaś zbliżona jest bardziej do rasy dog z Majorki niż dogue de Bordeaux – z tego względu, iż ten drugi jest naprawdę masywnym psem. Chesapeake bay retriever ważą zaś między 25-36 kg. Oczywiście, suczki ważą trochę mniej od psów.

Opis psa wskazuje na to, że posiada on krótką i grubą sierść. Do tego, charakteryzuje go wełnisty podszerstek. Umaszczenie psów jest zazwyczaj jednolite, w kolorach ziemi bądź suchej trawy. Głowa chesapeake bay retriever jest okrągła oraz szeroka, oczy średnie, a uszy małe i bardzo wysoko osadzone. Ogon jest średniej grubości, a psy noszą go lekko zakrzywionego bądź prosto. Jest jednak jedna reguła. Chesapeake bay retriever nie może nosić ogona zawiniętego na grzbiecie – inaczej będzie odbiegał od wzorca ras FCI.

Cena za chesapeake bay retriever to mniej więcej 3000 zł. Bardzo podobnie kosztuje np. pekińczyk. Oczywiście, ostateczna kwota zależeć będzie od wielu czynników, m.in. pochodzenia, wieku, płci psa, zbliżenia się do wzorca rasy, ilości szczeniaków w miocie bądź renomy hodowli. Są to wyznaczniki niezależne od tego, czy jest to pekińczyk, chesapeake bay retriever czy jakakolwiek inna rasa. Szczeniaki zawsze wyceniane są w podobny sposób i tymi wyznacznikami kieruje się każda porządna hodowla.

Charakter chesapeake bay retrievera

Chesapeake bay retriever posiada łagodne usposobienie. Psy są bardzo czułe i chętnie spędzają czas z rodziną. Podobnie, jak inne pieski rasy retriever, chesapeake bay bardzo lubią się bawić. Psy są spokojne i zrównoważone, więc nie powinny mieć większego problemu z dopasowaniem się do danej sytuacji. To bardzo inteligentne czworonogi, które na pewno będą doskonałymi przyjaciółmi całej rodziny. Chesapeake bay retriever jest psem aportującym, więc doskonale będzie można z nim spędzać wolny czas.

Wobec nieznajomych, piesek często bywa wycofany i zdystansowany. Związane jest to z jego wrodzonym instynktem obronnym, który każe psu chronić swoich najbliższych. Chesapeake bay retriever to pies, który nie należy do strachliwych i zawsze bardzo uważnie słucha swojego opiekuna. Dlatego też nie powinno sprawić problemu, np. jak oduczyć szczeniaka gryzienia. Co do samotności, chesapeake bay retriever może ją znieść pod warunkiem, że odpowiednio wcześniej go do niej przyzwyczaisz. Psy są posłuszne, jednak powinieneś im zapewnić dużo aktywności, by wyzbyły się kumulacji energii.

Pies rasy chesapeake bay retriever stojący na trawniku oraz jego hodowla i cena
Jaki charakter ma pies rasy chesapeake bay retriever, czyli usposobienie i hodowla
Szukasz holistycznej karmy dla psów o wysokiej zawartości mięsa?

Dowiedz się więcej na temat linii karm Brit Fresh dla psów! Każdy smak zawiera zarówno suche, jak i świeże mięso, dzięki czemu trafia w gusta wybrednych zwierząt. Brit Fresh to także bogactwo warzyw, owoców i ziół bez dodatku zbędnych składników.

Sprawdź!

Chesapeake bay retriever nie jest psem, który należy do szczekających. Pies czasami może spróbować uciec, jednak nie należy to do standardowych zachowań rasy. Może do tego dojść jednak wówczas, gdy np. zostawisz psa zbyt długo zamkniętego w ogródku. Chesapeake bay retriever należy do bardzo spokojnych ras, jednak – gdy będzie miał zbyt mało ruchu i zapewnionych atrakcji – może czasami przejawiać różne destrukcyjne zachowania. To samo tyczy się zostawania psa samego sobie. Gdy będzie się nudził, może zacząć szukać sobie zajęcia – chociażby w postaci gryzienia mebli. A może zainteresuje cię także ten artykuł o usposobieniu golden retrievera?

Szczeniaki chesapeake bay retriever – czy warto kupić retriever chesapeake?

Zachowanie rasy chesapeake bay retriever

Wadą rasy jest to, że psy są dużymi łakomczuchami. Jeżeli więc będziesz go dokarmiał, a pies będzie się mało ruszał, przypadkowo możesz utuczyć zwierzaka. Chesapeake bay retriever szybko przybierają na wadze, więc powinieneś mieć to na uwadze. Czy rasa nadaje się na stróża domowego? Oczywiście! Psy mają w genach obronę swoich najbliższych i potrafią być groźne – mimo, że z natury wcale nie są odstraszające.

Co do życia w mieszkaniu, oczywiście chesapeake bay retriever się w nim odnajdzie. Jednak, powinien mieć zapewnionych dużo aktywności w ciągu dnia, żeby później źle nie zachowywał się w mieszkaniu. Psy bardzo potrzebują ruszać się każdego dnia. Chętnie spędzają czas nad wodą, zwłaszcza że to urodzeni pływacy. Psy sprawdzą się też w różnych psich dyscyplinach sportowych. Z kotami czy psami dogadają się świetnie, a już zwłaszcza, gdy czworonogi dorastały razem.

Co do życia z dziećmi, chesapeake bay retriever oczywiście doskonale nada się na ich przyjaciela i towarzysza. Psy uwielbiają towarzystwo dzieci, więc rasa będzie idealna dla rodzin z dziećmi. Chesapeake bay retriever będzie pasował również do starszej osoby pod warunkiem, że nadal jest ona aktywna fizycznie. Rasa nie lubi siedzieć w miejscu, więc powinieneś mieć to na uwadze, kupując psa. Czworonóg jest posłuszny i może być znakomitym pierwszym psem. Nie sprawić powinno problemu, jak oduczyć szczeniaka gryzienia czy nauczyć go podstawowych komend. Dlatego, to dobry materiał na pierwszego psa.

Retriever chesapeake - pielęgnacja, żywienie i zdrowie chesapeake bay retrievera

Chesapeake bay retriever jest rasą, która nie wymaga wiele pielęgnacji. W zupełności wystarczy, że będziesz regularnie szczotkował pieska. Co do żywienia, należy karmić czworonoga wysokiej jakości karmą mokrą, suchą oraz samodzielnie przygotowywanymi posiłkami.  Oczywiście, należy je dopasować do codziennej aktywności psa.

Chesapeake bay retriever nie jest psem długowiecznym, ponieważ żyje średnio ok. 11 lat. Mimo to, pies jest odporny np. na zmienną pogodę. Nie straszna jest mu praca czy zabawa zarówno w zimnie, jak i podczas gorącego lata. Jedynym problemem rasy może być łakomstwo i szybkie przybieranie na wadze. Dlatego powinieneś zadbać, by pies jak najczęściej się ruszał, a jego dieta była dostosowana do trybu życia rasy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny