Chau chau - co to za rasa

Historia chau chau

Co to znaczy chau chau? Brzmi jak szczekanie psa. Czy istnieje taka rasa jak chau chau, dog amerykański albo szpic włoski? Chau chau to potoczna nazwa chińskiej rasy psa z niezwykłym, niebieskim językiem. Chau chau, czy też how how, poprawnie nazywa się chow chow i jest to dobrze znana rasa psów przypominających lwa lub niedźwiedzia. Nazwa ta może pochodzić od chińskiego gou, czyli pies, choć nie jest to pewne. Również pochodzenie tego psa nie jest do końca pewne. Jest to rasa azjatycka, pochodząca z Chin lub Mongolii.

Szpice, psy typu dog czy molosy to najstarsze rasy psów, zaś chow chow należy do najstarszych ras na świecie. Rasa ta została zakwalifikowana przez FCI do psów pierwotnych, szpicowatych. W klasyfikacji FCI chow chow należą do grupy 5 szpiców i psów w typie pierwotnym i do sekcji 5 ras azjatyckich. Wśród szpiców znajdziemy małe, ozdobne rasy, jak szpic włoski czy japoński, czy też duże psy zaprzęgowe i myśliwskie. Chow chow to rasa dużych psów służących niegdyś do pilnowania stad bydła.

W odróżnieniu od wielu ras chińskich, chow chow nie były hodowane na pieski kanapowe. Od wieków zajmowaly się pilnowaniem stad bydła, ciągnięciem sań, czy polowaniem na grubego zwierza. Były to również psy obronne, podobnie jak psy typu dog. Wykorzystywano je także do walk psów, ale także do jedzenia.

Kariera tego psa zaczęła się, gdy przybył on do Anglii na statkach handlowych z Dalekiego Wschodu. Od razu ich lwi wygląd i niebieski język psa zdobył ogromną popularność i rozpoczęto hodowlę na Wyspach Brytyjskich. Obecny chow chow przypomina swojego przodka. W Polsce rasa ta jest ogromnie popularna. Istnieją liczne hodowle, gdzie można zakupić rasowe szczeniaki. Najczęściej widzi się psy w kolorze rudym lub kremowym. Czarny lub biały jest rzadko spotykany.

Opis rasy chow chow

Chow chow to pies duży, długowłosy, choć istnieje również odmiana krótkowłosa. Jego charakterystyczną cechą jest niebieski język. Pies ten ma, typowy dla ras chińskich, lwi wygląd i gęstą kryzę przypominającą lwią grzywę.

  • kraj pochodzenia: Chiny,
  • wzorzec: 205,
  • wzrost: do 56 cm,
  • waga: do 32 kg,
  • długość życia: 9 - 12 lat,
  • umaszczenie: jednolicie biały, czarny, piaskowy, rudy, kremowy,
  • odmiany: długowłosy i krótkowłosy,
  • szata: krótkowłosa lub długowłosa.

Rasowe szczeniaki kosztują średnio 4000 - 8000 zł. Cena najlepszych szczeniaków może być znacznie wyższa. Warto wiedzieć, że jest to jeden z najdroższych psów na świecie. Szczeniak z renomowanej, zagranicznej hodowli kosztuje kilka tysięcy dolarów. Sprawdź także ten artykuł o charakterze rasy chow chow.

Chau chau - pies z niebieskim językiem

Opis wyglądu chau chau

Chow chow uznawany jest za jednego z najpiękniejszych psów na świecie. Świadczy o tym też cena tego psa. Szczególnie podoba się biały chow chow, choć najczęściej spotykany jest rudy lub kremowy. Zachwyca ogromna, lwia grzywa i krótka, mocna budowa tego psa.

Zastanawiając się nad zakupem szczeniaka, warto wziąć pod uwagę, że nie jest to mały pies, ani pies miniaturka. Pies dorasta do wysokości 56 cm, zaś suka do 51 cm. Warto wiedzieć, że pies miniaturka tej rasy nie istnieje.

Szata chow chow jest obfita, prosta, odstająca od skóry i dość gruba, zaś podszerstek jest gęsty i wełnisty. Istnieje również chow chow krótkowłosy, choć jest to odmiana rzadka. Każdy chow chow ma wyjątkowo gęsty włos wokół szyi tworząc lwią grzywę lub kryzę. Umaszczenie chow chow, zgodnie z wzorcem rasy, musi być jednokolorowe. Pies łaciaty lub w plamy, nie może być rasowy. Chow chow może być biały, kremowy, czarny, rudy lub płowy w różnych odcieniach tych kolorów.

Najbardziej charakterystyczną cechą tego psa jest błękitny język. Niebieski język posiada kilka ras, a głównie chow chow i shar pei. Do dziś naukowcy spierają się jaka jest przyczyna niebieskiego języka u psów.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Pielęgnacja chau chau

Pielęgnacja chow chow jest dość pracochłonna. Jego gęsta sierść wymaga codziennego szczotkowania. Psów tych nie należy czesać na sucho. Przed szczotkowaniem sierść należy spryskać specjalną odżywką. Do czesania przydadzą się odpowiednie akcesoria oraz stolik trymerski. Kąpanie chow chow wymaga sporo czasu. Nawet przy użyciu specjalnej suszarki, suszenie grubego futra zajmuje kilka godzin. Warto pamiętać, że rasa ta bardzo obficie linieje.

Rasa ta ma skłonności do chorób skóry, egzemy czy uczuleń. Psy te mają również słabe stawy. Zdarzają się również wywinięte powieki. Chow chow źle znoszą upały i mają skłonność do udarów słonecznych.

Z powodu skłonności do tycia, chow chow powinien dostawać starannie dobraną karmę najlepszej jakości. Nie może jeść karm marketowych.

Pies rasy chow chow chau chau na tle zieleni, a także jego usposobienie, charakter i cena
Jaki charakter ma pies rasy chow chow chau chau, czyli co warto wiedzieć o rasie

Pies z niebieskim językiem - charakter i usposobienie

Charakter i usposobienie chow chow

Chow chow to pies jednego pana, chociaż akceptuje także całą rodzinę, w tym starsze dzieci. Jednak jest to pies dumny, a na jego miłość i szacunek trzeba sobie zasłużyć. Zaś złe traktowanie zapamięta sobie na zawsze. Misiowaty wygląd może wprowadzić w błąd, gdyż nie są to przytulaśne i zabawowe pieski. Są zdystansowane, dostojne, nie okazują uczuć, choć na pewno je mają.

Nie są to pieski zabawowe. Nie odczuwają potrzeby zabawy. Dlatego też nie będą uczestniczyć w zabawach dzieci. Nadają się dla świetnie dla osób starszych i ceniących spokój.

Największą trudnością dla opiekunów tego psa jest jego niezależne usposobienie. Pies ten może ignorować polecenia opiekuna i odnosić się do niego obojętnie. Nie odczuwa wielkiej potrzeby kontaktów z człowiekiem i współpracy. Mimo dużej inteligencji, chow chow nie jest zainteresowany szkoleniem i będzie ignorował polecenia opiekuna. Dlatego też szkolenie trzeba prowadzić metodami pozytywnymi w oparciu o szacunek i wzajemne zaufanie. Opiekun musi wykazać się dużym doświadczeniem, konsekwencją i dużą cierpliwością.

Czy pies z niebieskim językiem jest dla każdego

Mimo misiowatego wyglądu chow chow to nie są pieski dla każdego. Warto wiedzieć, że rasa psa ma dość trudny charakter i wymaga doświadczonego opiekuna, który będzie umiał go wyszkolić. Rasa ta nie nadaje się dla początkujących opiekunów.

Z powodu spokojnego usposobienia chow chow świetnie nadaje się na towarzysza osób starszych, szczególnie że nie ma dużego zapotrzebowania na ruch i aktywność fizyczną. Jednak opiekun musi umieć go wyszkolić i mieć doświadczenie w szkoleniu psów.

Chow chow to nie jest mały piesek dla dzieci. Warto pamiętać, że chow chow nie lubi zamieszania wokół siebie i hałasu. Dlatego też, jeśli mieszka z rodziną z dziećmi, szczególnie małymi, należy zachować szczególną ostrożność. Dzieci muszą być nauczone, aby nie zakłócać spokoju psa i nie męczyć go zabawami. Pies ten nie lubi pieszczot, a szczególnie głaskania po głowie.

Chow chow stanowi rasę, która nie toleruje innych zwierząt w domu. Obecność kota lub innego psa będzie stanowić zagrożenie. Chow chow nigdy nie zaprzyjaźni się z kotem czy innym psem, nawet jeśli dorasta z nimi od szczeniaka i nauczy się je tolerować.

Pies ten świetnie nadaje się do mieszkania w mieście, chociaż będzie szczęśliwszy w domu z ogrodem. Ten spokojny pies nie ma dużego zapotrzebowania na ruch i nie ma dla niego znaczenia czy mieszkanie jest małe czy duże. Nie szczeka zbyt często, dlatego też nie będzie niepokoił sąsiadów. Nie przeszkadza mu zostawanie samemu w domu.

Przy wyborze tej rasy, największym problemem tego psa nie jest wysoka cena, lecz niepokorny i uparty charakter psa. Chow chow nie jest łasy na zabawę czy smakołyki i trudno go skłonić do nauki. Osoba początkująca może nie poradzić sobie z wychowaniem tego bardzo silnego psa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny