Chart węgierski - pochodzenie i hodowla

Skąd pochodzi chart węgierski

Chart węgierski (magyar agar) to rasa rzadko spotykana w Polsce podobnie jak na przykład chart irlandzki czy pies rodezjan. Agar, podobnie jak chart irlandzki, należy do grupy psów myśliwskich gończych, które charakteryzują się aerodynamiczną budową umożliwiającą im osiąganie dużych prędkości. Od zarania dziejów psy te polowały na stepach.

Chart węgierski, podobnie jak chart polski, jest potomkiem psów orientalnych. Przypuszcza się, że chart węgierski (magyar agar) przybył do Europy wraz z wędrówką plemion Madziarów z Uralu. Możliwe jest też, że na terenie Europy psy te krzyżowały się z chatami Celtów i innymi, miejscowymi psami.

Charty wykorzystywane były przez szlachtę do polowań na jelenie i sarny oraz wilki. Natomiast na wsi psy te zajmowały się polowaniem na zające. Szczyt popularności osiągnęły charty, gdy Węgry znajdowały się pod panowaniem tureckim. Obfitość zwierzyny w lasach sprawiła, że polowanie z chartami stało się przywilejem i symbolem statusu społecznego. Jednak wraz ze spadkiem zainteresowania polowaniem, również hodowla chartów traciła na znaczeniu. W XIX wieku zapanował moda na angielszczyznę i charty węgierskie krzyżowano z greyhoundem. Psy stały się cięższe i wolniejsze, dlatego nie zdobywały uznania jako psy wyścigowe. Również wojny zdziesiątkowały rasę, która prawie wymarła.

Współczesna hodowla chart węgierskiego

Aby odtworzyć dawną rasę agar, współczesnym hodowcom udało się znaleźć kilka psów w dawnym typie orientalnym. Praca nad odtworzeniem rasy nadal trwa.

Hodowla rasy jest popularna głównie na Węgrzech i w Rumunii. W Polsce istnieje kilka psów tej rasy, jednak profesjonalna hodowla obecnie nie działa. Co ciekawe cena tak rzadkiej rasy jak chart węgierski, jest niższa niż na przykład cena mopsa. Średnia cena szczeniaka z rodowodem wynosi około 2500 zł. Jednak szczeniaka nie można kupić w Polsce, lecz jedynie sprowadzić jedynie z zagranicy. Na Węgrzech cena szczeniaka wynosi około 700 Euro. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat charta irlandzkiego.

Jak wygląda chart węgierski

Chart węgierski to jednak pies dość duży, podobnie jak pies rodezjan. Osiąga on wzrost około 70 cm, zaś wagę od 22 do 31 kg. Pies ten ma smukłą budowę, długie łapy i trójkątną głowę. Jest silny, lecz nie może być masywny.

Pies rasy chart węgierski na białym tle, a take jego usposobienie, cena i hodowla w Polsce
Jaki charakter ma pies rasy chart węgierski, czyli opis, wychowanie, usposobienie i cena

Wzorzec rasy dopuszcza różne umaszczenie psa. Niedopuszczalne jest umaszczenie czarne podpalane, niebieskie czy trójkolorowe. Chart węgierski ma sierść krótką, twardą i gęstą. Zimą pojawia się gęsty podszerstek.

Z uwagi na krótką sierść pielęgnacja tego psa jest prosta. Wystarczy wyczesać go regularnie w okresie linienia. Jest to rasa wytrzymała i generalnie zdrowa. Chart węgierski jest odporny na choroby i żyje około 12 - 14 lat.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Charakter charta węgierskiego - czy jest to rasa dla ciebie

Kiedyś pies myśliwski, obecnie coraz częściej pełni rolę psa rodzinnego. Jest to wierny, przyjacielski pies, który mocno przywiązuje się do rodziny. Co ciekawe, jako jedyny z chartów nadaje się na psa stróżującego. Odznacza się on sporą czujnością oraz nieufnością wobec obcych.

Jego cena jest niższa niż cena mopsa, ale nie jest to pies kanapowy i ozdobny jak na przykład mops. Chart węgierski wymaga bardzo dużo ruchu. Dlatego jest to pies będzie dobrym wyborem tylko dla osób aktywnych, lubiących sport, długie wędrówki i bieganie. Psy te lubią bieganie przy rowerze czy towarzyszenie opiekunowi w czasie joggingu. Wybiegany pies będzie w domu bardzo spokojny. Nawet sprawia wrażenie ospałego, gdyż w domu głównie śpi. Wybiera sobie miękkie posłanie i spędza na nim większość czasu. Pies, który ma zapewnioną codzienną dawkę aktywności fizycznej, może z powodzeniem mieszkać w blokach. Warto pamiętać, że pies ten ma silny instynkt łowiecki, dlatego też nie należy spuszczać go ze smyczy w niebezpiecznych miejscach, gdyż charty lubią się oddalać od opiekuna. Należy pamiętać, że w Polsce hodowla i posiadanie charta wymaga pozwolenia. Na spacerze należy pozwolenie, na przykład w telefonie, mieć zawsze ze sobą. Najlepszym sposobem zapewnienia psu odpowiedniego ruchu jest zapisanie go na psie sporty i zawody.

Chart węgierski jest psem bardzo inteligentny, który szybko rozumie czego się od niego oczekuje. Mimo wszystko rasa ta wymaga doświadczonego opiekuna, który poradzi sobie z niezależnym usposobieniem psa. Bardzo ważne jest nauczenie psa przychodzenia na zawołanie i nieoddalania się w czasie spaceru. Chart węgierski wymaga socjalizacji od szczeniaka. Szczególnie ważne jest nauczenie psa zostawania samemu w domu. Psy te źle znoszą samotność i lubią cały czas przebywać z opiekunem i jego rodziną. Zostawiony sam, pies może stać się lękliwy lub niszczyć rzeczy w mieszkaniu. Psa należy również przyzwyczaić do innych zwierząt jak koty i inne psy.

Chart węgierski lubi dzieci, jednak nie jest zbyt zainteresowany zabawą i nie lubi szumu wokół siebie. Dlatego też należy go socjalizować z dziećmi i innymi ludźmi.

ikona podziel się Przekaż dalej