Charakterystyka rasy – deerhound (chart szkocki)

Wygląd, pielęgnacja, zdrowie – co warto wiedzieć?


Chart szkocki nie jest małym psem. Według wzorca rasy minimalna wysokość w kłębie u psa wynosi 76 cm, a u suki 71 cm. Właściwa masa ciała samca powinna wynosić ok. 45,5 kg, a samicy ok. 36,5 kg. Deerhound jest mocno zbudowany. Jego grzbiet powinien być lekko zakrzywiony. Ma nisko osadzony i długi prawie do samej ziemi ogon. Kończyny charta szkockiego są umięśnione i długie. Głowa tego psa powinna być szeroka między uszami i długa. Jego uszy są wysoko osadzone i małe. Stop nie jest widoczny.

Sierść charta szkockiego jest sztywna lub szorstka w dotyku. Zwłaszcza na zadzie, szyi, tułowiu i kończynach tylnych włos powinien być drutowaty o długości od 8 do 10 cm. Sierść jest bardziej miękka na brzuchu, klatce piersiowej i głowie. Włos powinien być gęsty i przylegający do ciała. Można zauważyć niewielkie pióro na wewnętrznej stronie kończyn. Deerhound nie może mieć wełnistej sierści.

Dopuszczalne jest kilka umaszczeń. Sierść charta szkockiego może być: niebiesko-szara (ciemna), o różnych odcieniach szarości (jaśniejszych i ciemniejszych), żółta, piaskowa, pręgowana, rudo-płowa (z czarną maską, czarnymi końcówkami kończyn i uszami oraz czarnym końcem ogona). Pies ten może mieć białe znaczenia na plecach, przedpiersiu i końcu ogona, ale nie są pożądane. Białe plamki nie mogą być na głowie i kryzie.

Średnia długość życia deerhounda to 9-11 lat. W tej rasie do najczęstszych chorób zaliczane są: skręt żołądka, nowotwory, choroby serca. Deerhounda należy wyczesywać raz na dwa tygodnie. Regularnie trzeba kontrolować stan jego zębów, uszu, oczy i pazurów. Można trymować jego sierść, ale najlepiej zlecić ten zabieg specjaliście.

Jaki charakter ma chart szkocki?

Różni się nieco zachowaniem od innych chartów. Nie jest tak niezależny i uparty jak np. chart perski czy rosyjski. Jest przez to łatwiejszy od nich w wychowaniu, ale wciąż nie jest to najłatwiejsze zadanie. W czasie szkolenia trzeba zachować konsekwencję i być cierpliwym. Powinien chętnie się uczyć, gdy będzie pozytywnie zmotywowany (np. smaczkami). Nie należy na niego krzyczeć ani stosować kar cielesnych.

Na co dzień jest to piesek pogodny, łagodny i spokojny. Lubi odpoczywać, ale podczas spacerów się nie oszczędza. Jego ulubioną rozrywką są wszelkiego rodzaju gonitwy. Chętnie bawi się z innymi psami. Jest przyjaźnie nastawiony do innych czworonogów i nie wykazuje w ich kierunku agresji. Jeśli wychowa się z kotami, to nie powinien widzieć w nich swojej potencjalnej ofiary.

Jest to czuły piesek, który bardzo potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Choć mocno przywiązuje się do opiekuna, nie powinien się mu narzucać. Jest cierpliwy względem dzieci. Nie ma problemów z przystosowaniem się do życia rodziny. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby pies ten miał codziennie dużo ruchu. Jak inne charty, ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki i tendencje do ucieczek, więc nie należy spuszczać go ze smyczy w niepewnym miejscu, a ogród trzeba dobrze zabezpieczyć. A może zainteresuje cię także ten artykuł o psie rasy chart miniaturowy?

Co warto wiedzieć, zanim wybierze się hodowlę i psa?

Ile kosztują rasowe szczeniaki?

Cena chartów nie jest odgórnie określona. Ostateczna kwota zależy od kilku czynników. Ważna jest renoma hodowli, ale także dostępność danej rasy w Polsce. Jeśli pieska będzie trzeba sprowadzić zza granicy, jego cena wzrośnie (inna stawka za psa, transport, dłuższy pobyt w hodowli etc.). Znaczenie ma to, czyje geny przekazuje piesek i jakie osiągnięcia na wystawach mieli jego rodzice. Każdy szczeniak z miotu może kosztować inaczej, ponieważ w różnym stopniu mogą wpasowywać się w ramy wzorca rasy.

Pies rasy chart szkocki biegający po wodzie oraz jego hodowla w Polsce, cena i opis
Jaki charakter ma pies rasy chart szkocki, a także opis rasy, hodowla i usposobienie

Zarówno chart rosyjski (borzoj), jak i chart szkocki (deerhound) przeważnie mieszczą się w przedziale cenowym 3500 – 4500 zł, choć niektóre osobniki można kupić za ok. 5000 zł. Chart polski kosztuje ok. 2500 – 3500 zł. Za bedlington terrier zazwyczaj trzeba zapłacić od 4000 do 5000 zł.

Pseudohodowcy wystawiają szczeniaki na sprzedaż za 500 – 1500 zł. Z legalnych źródeł rzadko można trafić na sytuację, w której młody pies sprzedawany byłby za taką kwotę. Zwykle to tylko kilkuletnie osobniki, które zostały wyłączone z planu hodowlanego, są sprzedane za ok. 1000 – 1500 zł.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Hodowla a pseudohodowla – różnice, informacje

Niekiedy pseudohodowcy sprzedają pieski drożej, dlatego cena nie może być jedynym wyznacznikiem legalność hodowli. Nie należy sugerować się także zdjęciami, które są zamieszczone w ogłoszeniu. Na czas zdjęć piesek może być przeniesiony w czyste miejsce, a na co dzień może żyć w okropnych warunkach. Można to zweryfikować dopiero podczas spotkania w hodowli.

Najważniejszy jest opis. Powinny znajdować się tam informacje o miocie lub o konkretny szczeniaku (data urodzenia, charakter, badania, rodzice, umaszczenie etc.), a także o hodowli. FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) zezwala na to, aby w każdym kraju funkcjonowała jedna organizacja, której zadaniem będzie zrzeszanie hodowców psów. U nas jest to ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce).

W dniu odbierania szczeniaka z hodowli piesek musi mieć skończone 8 tygodni. Do tego czasu powinien zostać dwa razy odrobaczony i raz zaszczepiony. Obowiązkowy jest także CHIP. Rodowód to dokument potwierdzający, że piesek jest rasowy. Nowy właściciel otrzymuję metryczkę psa, na podstawie której może wyrobić rodowód szczeniaka w lokalnym oddziale ZKwP.

Chart szkocki jest w miarę łatwy do ułożenia jak na charta. Te psy na ogół są bardzo niezależne i uparte, ale deerhound nie zawsze taki jest. Trzeba jednak pamiętać o cierpliwości podczas szkolenia. Piesek ten źle reaguje na agresję. Odpowiednio wyszkolony nadaje się jako towarzysz rodziny. Należy tylko pamiętać o aktywnych spacerach i regularnym szczotkowaniu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny