Charakterystyka rasy – borzoj

Co warto wiedzieć o charcie rosyjskim?

Jest to bardzo wysoki i szczupły pies. Jego nogi są proste, dobrze umięśnione, smukłe i długie. Idealna wysokość w kłębie u samca wynosi 75-85 cm, a w suczki 68-78 cm. Wzorzec rasy nie podaje odpowiedniej wagi dla tych psów. Jeśli typowa budowa ciała zostanie zachowana, pies może przekroczyć maksymalną wysokość.

Nie jest to pies długowieczny. Średnia długość życia charta rosyjskiego to jedynie 9 lat. W tej rasie zdarzają się niekiedy choroby siatkówki oka czy problemy z kośćmi i ścięgnami. Jednak w ciągu życia nie powinien mieć częstych problemów ze zdrowiem. Borzoj jest w miarę odporny na upały i na zimno. Warto jednak nie ćwiczyć z nim zbyt długo w upalnie dni ani nie zostawiać na dworze na noc.

Sierść charta rosyjskiego powinna być miękka i jedwabista w dotyku. Włos tego psa może być falisty lub tworzyć krótkie pierścienie (nie mogą to być loczki). Sierść przylega do ciała i jest krótka na uszach, głowie i kończynach. Na bokach i górze ud włos również jest krótki. Futro powinno być gęste na szyi. Dłuższy włos znajduje się na tułowiu. Borzoj ma portki na udach oraz pióro na ogonie. Włos w okolicach łopatek i na zadzie powinien tworzyć pierścienie (drobne). Należy raz w tygodniu szczotkować tego psa, a w okresie linienia warto robić to codziennie. Po spacerach trzeba sprawdzić, czy we włosy nie zaplątały się liście lub małe gałązki.

Dopuszczalne są praktycznie wszystkie umaszczenia z wyjątkiem tylko dwóch kolorów: niebieskiego i brązowego. Borzoj może mieć jednolitą lub łaciatą maść. Zwykle czarna maska pojawia się przy kolorach z nalotem. Portki, frędzle i pióro muszą być jaśniejsze od podstawowego koloru futra.

Jakie usposobienie ma borzoj?

Chart rosyjski ma nietypowe usposobienie. Jest zarówno wrażliwy i czuły, jak i niezależny. Ten pies potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem. Może zostać na jakiś czas sam, ale wcześniej musi się porządnie zmęczyć na spacerze. Jeśli będzie sfrustrowany lub znudzony, zacznie niszczyć wszystko, co nawinie się pod jego pysk. Ważne są nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale także umysłowe.

W czasie spacerów nie wolno zapominać, że pies ten ma silny instynkt łowiecki. Nie należy spuszczać go ze smyczy w miejscach, w których mógłby rzucić się w pościg za kotem lub małym psem. Powinien zaakceptować większe psy i to one preferowane są jako jego towarzystwo. Nawet jeśli wychowa się z kotem, nie ma 100% pewności, czy pewnego dnia nie spróbuje na niego zapolować.

Borzoj jest dobrym stróżem, ale najpierw trzeba zadbać o solidne ogrodzenie, ponieważ pies ten ma skłonność do ucieczek. Jeśli zwietrzy ciekawy trop, trudno będzie go zatrzymać. Warto nauczyć go komend: „do nogi”, „wracaj”, „stój” i „zostaw”. Jednak nie jest to pies, który zawsze wykona polecenie swojego właściciela. Choć na co dzień pies ten jest zrównoważony i spokojny, to ciężko jest go wytresować. Mimo to jest bardzo wrażliwy, więc źle reaguje na agresję w czasie szkolenia. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł o psie rasy chart irlandzki.

Hodowla rasowych psów – cena, informacje

Chart rosyjski - ile trzeba zapłacić za szczeniaki?

Rasowe pieski nie są tanie, ale ich cena jest różna. Ma na nią wpływ kilka czynników. Ważne jest, w jakim stopniu szczeniak wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Jeśli jest obiecujący, jego cena rośnie. Podobnie jest wtedy, jeśli jego przodkiem był wybitny pies, a rodzice mieli wysokie osiągnięcia na psich wystawach. Istotna jest także renoma hodowli i dostępność danej rasy w kraju.

Chart włoski czasem kosztuje 3500 zł, ale zwykle trzeba za niego zapłacić 4500 – 5000 zł. Cena za charta rosyjskiego wynosi przeważnie od 3500 do 4500 zł. W porównaniu do chartów, szczeniak mopsa jest tańszy. Ten piesek kosztuje 2000 – 3000 zł.

Pies rasy chart rosyjski biegający po trawie oraz jego hodowla w Polsce, cena i opis
Jaki charakter ma pies rasy chart rosyjski, a także opis rasy, hodowla i usposobienie

Pieski sprowadzane zza granicy są droższe, ponieważ w innych krajach obowiązuje inna stawka za psa oraz dochodząc dodatkowe koszty m.in. za transport, kolejne szczepienia, dłuższy pobyt w hodowli. Dorosłe osobniki czasami sprzedawane są za ok. 1000 – 1500 zł, ale szczeniaki nie kosztują ok. 500 – 1500 zł (poza wyjątkowymi sytuacjami). Za taką cenę sprzedają pseudohodowcy.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Legalna hodowla a pseudohodowla – jak je rozróżnić?

Nie każda hodowla whippeta lub borzoja okaże się legalna. Choć większe ryzyko trafienia na pseudohodowlę jest przy rasach bardzo znanych, to nie jest wykluczone, że przy tym mniej popularnych nie natkniemy się na nią. Czasami na pierwszy rzut oka nie widać, aby zwierzęta były zaniedbane czy chore, ale często różne choroby wychodzą dopiero później. Dzieje się tak, ponieważ szczenięta nie są szczepione, a chore osobnik dalej są rozmnażane (często dochodzi do krzyżowania blisko spokrewnionych osobników). Dlatego warto wiedzieć, jak powinna wyglądać legalna hodowla.

Cena nie jest jedyny wyznacznikiem legalności hodowli, ponieważ czasami pseudohodowcy sprzedają swoje szczeniaki drożej. Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę nie tylko na zdjęcia, ale na opis. Powinieneś znaleźć tam informacje o sprzedanym szczeniaku (data urodzenia, charakter, umaszczenie etc.) oraz o samej hodowli. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) pozwala na to, aby w każdym kraju działała jedna organizacja, której zadaniem jest zrzeszanie wszystkich hodowców rasowych psów. U nas jest to Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP).

Ważny jest wiek, w którym piesek opuszcza hodowlę. Pseudohodowcy próbują pozbyć się szczeniąt jak najszybciej, aby nie wydawać na nie dodatkowych pieniędzy. Z tego powodu często oddawane są, gdy mają 6 tygodni. Szczenięta mogą zostawać wydane do nowego domu dopiero po ukończeniu 8 tygodni. Do tego czasu muszą być dwa razy odrobaczone, raz zaszczepione. Obowiązkowo powinny mieć wszczepiony CHIP. Nowy właściciel pieska otrzymuje jego metryczkę, która jest swego rodzaju psim aktem urodzenia. Na jej podstawie można wyrobić rodowód w lokalnym oddziale ZKwP.

Pies, który jest tylko w tzw. typie danej rasy, może mieć całkiem inny charakter od tego zapisanego we wzorcu. Kiedy dorośnie, może się okazać, że wcale już nie przypomina np. charta rosyjskiego. W wielu rasach nie występuje odmiana tzw. miniaturka. Jest to jednak bardzo popularny chwyt marketingowy stosowany przez pseudohodowców.

Chart rosyjski polecany jest dla doświadczonych psiarzy oraz osób aktywnych. Z racji tego, że pies ten potrzebuje bardzo dużo ruchu, nie jest preferowany dla osób starszych. Ze względu na swój charakter, choć zrównoważony i spokojny, nie jest to pies łatwy do ułożenia. W czasie szkolenia trzeba wykazać się cierpliwością, konsekwencją i spokojem. Pies ten nigdy nie będzie posłuszny w 100%, ale można go odpowiednio wychować.

ikona podziel się Przekaż dalej