Chart miniaturowy - opis, charakter, wymagania, pielęgnacja, opinie
Charty, na przykład chart angielski whippet czy chart irlandzki, nie są zbyt popularne w Polsce. Ich hodowla nie jest tak popularna jak na przykład hodowla mopsa. Najpopularniejszy spośród chartów jest chart miniatura, którego waga nie przekracza 5 kg. Mało kto wie, że nie jest to chart francuski, lecz włoski. Tak małego pieska można trzymać w mieszkaniu w mieście i nie potrzebuje on ogromnych terenów do biegania. Niebieski lub szary, krótkowłosy charcik włoski to przyjacielski i wierny pies do towarzystwa, który sprawdzi się prawie dla każdego, z wyjątkiem rodzin z małymi dziećmi.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym artykuły o chartach.
Włoski chart miniaturowy
Pochodzenie rasy
Chart miniaturowy, czyli charcik włoski (italian greyhound) należy do bardzo starych ras, których pochodzenie nie jest do końca znane. Przypuszcza się, że protoplastą chatów był pies stepowy występujący w Azji i Afryce północnej. Charty znane były już w starożytności i wykorzystywane do polowań. Rasy chartów występują w wielu krajach, na przykład w Polsce istnieje chart polski, choć jest to rasa mało znana. W Rosji występuje chart borzoj, zaś w Anglii chart angielski whippet. Co ciekawe nie występuje chart francuski. Charty należą do psów myśliwskich gończych, jednak FCI umieściło je w osobnej grupie 10. Włoski chart miniatura należy do sekcji 3 chartów krótkowłosych jak na przykład chart angielski whippet czy chart węgierski.
Nie mamy pewności skąd pochodzi charcik włoski, czyli italian greyhound. Rasa ta znana była na półwyspie Italskim jeszcze w czasach starożytnego Rzymu. Te miniaturowe pieski były ulubieńcami bogatych dam, które trzymały je na ręku. Później rasa ta przestała być modna i omal nie wymarła. Została odtworzona przez niemieckich entuzjastów hodowli psów.
Cena charta miniaturowego
W Polsce hodowla charta miniaturowego jest znacznie mniej popularna niż na przykład hodowla mopsa. Profesjonalnych hodowli jest mało i na szczeniaki trzeba się zapisywać. Cena tych małych piesków wynosi średnio 3500 zł, zaś cena najlepszych szczeniaków może sięgać 4500 zł. Cena szczeniaka z rodowodem zależy od przodków psa i renomy hodowli.
Warto wiedzieć, że w Polsce na posiadanie i hodowlę chartów trzeba mieć pozwolenie starosty. W celu ochrony zwierząt i zwalczania kłusownictwa, zabronione jest polowanie z chartami. Oczywiście charcik włoski to pies do towarzystwa i nie nadaje się do prawdziwego polowania. Jednak pozwolenie trzeba uzyskać i mieć je zawsze przy sobie, szczególnie w czasie wędrówki w lesie. Wystarczy jednak skan w telefonie.
Jak wygląda chart miniatura
Z uwagi na delikatność i wrażliwość można go określić jako francuski piesek, chociaż charcik włoski nie pochodzi z Francji. Jest to mały, delikatny piesek, który sprawia wrażenie niezwykle kruchego. Przy wzroście około 38 cm, jego waga nie przekracza 5 kg.
Charcik włoski jest psem krótkowłosym, dlatego też pielęgnacja sierści nie jest pracochłonna. Najczęściej spotykane w Polsce umaszczenie to niebieski lub szary. Ale istnieje także charcik całkowicie czarny lub płowy.
Opis rasy charcik włoski (italian greyhound):
- kraj pochodzenia: Włochy,
- wzorzec: 200,
- wzrost: do 38 cm,
- waga: do 5 kg,
- długość życia: 15 lat,
- umaszczenie: jednolity czarny, niebieski, szary lub płowy,
- szata: krótka.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o popularnych rasach włoskich.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Chart miniaturowy - charakter
Charakter charta włoskiego
Charcik włoski ma niezwykle przyjacielski charakter wobec ludzi i zwierząt. Wybiera sobie jednego pana i nie odstępuje go na krok. Źle znosi samotność. Piesek ten ma przyjazne nastawienie do każdego, także do innych zwierząt. Może mieszkać z kotami i psami. Jednak z uwagi na delikatność charcika, opiekun powinien bardzo uważać, gdyż to kot może podrapać charcika. Dla małego i delikatnego charcika kontakty z większymi psami mogą być niebezpieczne, nawet w zabawie.
Charcik to piesek bardzo inteligentny i łatwy do szkolenia. Mimo, że od pieska do towarzystwa nie wymaga się szczególnych umiejętności, także charcik powinien znać podstawowe komendy i zasady panujące w domu. Szkolenie powinno być jednak krótkie i oparte o pozytywne metody, gdyż charcik ma bardzo wrażliwą psychikę.
Czy charcik włoski to rasa dla ciebie
Hodowla charcika włoskiego to nie to samo co hodowla mopsa. Mimo małych rozmiarów piesek ten potrzebuje sporo ruchu, choć nie tyle co na przykład chart angielski whippet. Pamiętajmy, że charty są ogromnie szybkie, dlatego też nawet charcika włoskiego należy spuszczać ze smyczy tylko w miejscu ogrodzonym. Jednak dla charcika włoskiego wystarczy parę okrążeń trawnika, aby zażyć ruchu. Dlatego też pies ten sprawdzi się u domatorów czy osób starszych, które nie mogą wychodzić na długie wędrówki i wielogodzinne spacery.
Charcik włoski nadaje się dla osób starszych, dla początkujących opiekunów, którzy wcześniej nie mieli psa, jak również dla rodzin ze starszymi dziećmi. Niestety jest to rasa zbyt delikatna dla rodziny z małymi dziećmi. Ważne jest, aby nigdy nie zostawiać tak małych piesków bez nadzoru z dziećmi oraz z innymi zwierzętami, aby delikatny piesek nie uległ kontuzji.
Charcik źle znosi samotność, dlatego nie nadaje się do osób, których długo nie ma w domu. Poza tym może mieszkać w małym mieszkaniu w mieście. Powinien być jednak od małego socjalizowany, tak aby znosił hałas miejski. Charcik włoski nie szczeka nadmiernie i nie ma skłonności od ucieczek, ani do niszczenia w mieszkaniu.