Chart irlandzki - dawny pies na wilki

Chart irlandzki - hodowla i pochodzenie

Charty to myśliwskie psy gończe, które niegdyś hodowany do polowań na stepie, gdzie w pogoni za zwierzyną pies rozwijał ogromną szybkość.

Nie udało się do tej pory ustalić, skąd pochodzi chart irlandzki. Jedne teorie mówią, że przybył do Irlandii wraz z Celtami. Inne zaś twierdzą, co też potwierdzają znaleziska archeologiczne, że pies ten był już na wyspach wcześniej. W czasach historycznych pies ten był wykorzystywany do polowań na grubego zwierza, a przede wszystkim na wilki, stąd jego nazwa wilczarz.

Niestety wraz z wybiciem wilków w Irlandii, wilczarz przestał być potrzebny i rasa ta prawie wymarła. W XIX wieku została odtworzona przez entuzjastów tej rasy.

Cena wilczarza irlandzkiego i hodowla w Polsce

W Polsce rasa ta nie jest popularna, szczególnie że jest to rasa duża, zaś koszt utrzymania psa bardzo wysoki. Hodowla tej rasy w Polsce powstała dopiero w 1977 roku, kiedy to sprowadzono pierwsze psy ze Szwecji.

Średnia cena wilczarza irlandzkiego z rodowodem FCI wynosi w Polsce około 3500 zł. Podobnie kosztuje szczenię borzoja czy charta afgańskiego. Jednak cena najlepszych szczeniąt z renomowanych hodowli dochodzi do 7000 zł. Warto pamiętać, że cena szczeniaka wynika z kosztów profesjonalnej hodowli, która troszczy się o zgodność z wzorcem rasy i zapewnia, że szczeniaki są przebadane i wstępnie socjalizowane. Należy być ostrożnym, jeśli cena jest zbyt niska. Kupując szczenię borzoja czy wilczarza bez rodowodu ryzykujemy, że pies nie jest na pewno rasowy.

Jak wygląda chart irlandzki - opis rasy i zdjęcia

Opis rasy wilczarz irlandzki i zdjęcia

Rasa ta ma kilka nazw jak: chart irlandzki, wilczarz olbrzymi, owczarz irlandzki czy też irlandzki pies na wilki. Jest to rasa należąca do chartów, dlatego też została umieszczona w grupie 10 FCI “charty” oraz w sekcji 2 “charty szorstkowłose”.

Opis rasy:

  • kraj pochodzenia: Irlandia,
  • wzorzec rasy: 160,
  • długość życia: 6 - 8 lat,
  • wzrost: średnio 80 cm,
  • waga: średnio 50 kg,
  • umaszczenie: biały, czarny, płowy, pręgowany, czerwony,
  • szata: półdługi, szorstkowłosy.

Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o popularnych rasach włoskich.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Jak wygląda chart irlandzki - opis i zdjęcia

Owczarz irlandzki to jeden z największych psów na świecie. Pies osiąga wzrost od 79 do 86 cm, wzrost suki jest nieco mniejszy. Przy tym wzroście, dużej sile i muskulaturze, budowa psa powinna być lekka i elegancka. Pies nie może być masywny czy ociężały.

Szata wilczarza składa się z długiego włosa okrywowego i miękkiego podszerstka. Włos jest szorstki i sztywny. Wilczarz może występować w kolorze szarym, cętkowanym, czarnym, czerwonym lub białym.

Pies rasy chart irlandzki stojący przed domem, a także jego opis, charakter i cena
Jaki charakter ma pies rasy chart irlandzki, czyli opis i usposobienie

Owczarz - pielęgnacja i zdrowie

Zaletą wilczarza jest łatwość pielęgnacji sierści. Sierść nie brudzi się łatwo. Pies ten bardzo mało linieje. Wilczarza należy regularnie szczotkować, co może zająć sporo czasu zważywszy na rozmiary psa. Częste kąpiele nie są wskazane.

Wilczarz nie ma skłonności do tycia. Z uwagi na swoją wielkość pies ten dużo je. Dlatego też koszty jego utrzymania wynoszą 500-600 zł miesięcznie. Musi dostawać dobrej jakości karmę. Szczególnie ważne jest odpowiednie karmienie młodych psów, które nie powinny jeść karmy wysokobiałkowej.

Pies ten żyje dość krótko, bo mniej więcej do 8 lat, lecz jest to rasa generalnie zdrowa i wytrzymała. Najczęstsze choroby jakie trapią tę rasę to skręt żołądka i dysplazje stawów. Aby zapobiec skrętowi żołądka, należy podawać psu co najmniej 3 małe posiłki, zapewnić spokój w czasie jedzenia i odpoczynek około godziny po jedzeniu.

Chart irlandzki - charakter i usposobienie

Jaki charakter ma wilczarz olbrzymi

Wbrew pozorom ten ogromny pies ma gołębie serce. Mocno przywiązuje się do opiekuna, którego sobie wybiera. Jest łagodny, przyjacielski i czuły dla rodziny i dla każdego. W domu jest spokojny i zrównoważony. Szczeniaki wilczarza są żywiołowe i ruchliwe, jednak z wiekiem pies spokojnieje.

Jak każdy pies myśliwski, wilczarz ma nieco niezależny i uparty charakter, który może sprawiać kłopoty początkującym opiekunom. Jednak jego przywiązanie do opiekuna i chęć współpracy z człowiekiem sprawia, że pies ten dostosuje się do człowieka, aby go zadowolić.

Dla kogo owczarz irlandzki będzie najlepszym przyjacielem

Chart irlandzki jest idealnym psem rodzinnym i do towarzystwa. Jest czuły i opiekuńczy wobec dzieci. Może również mieszkać z kotami czy innymi psami. Wilczarz przyzwyczai się także do mieszkania w małym mieszkaniu w blokach, o ile zapewni mu się 3 spacery dziennie i możliwość wybiegania się, chociaż lepszy będzie dom z ogrodem.

Jedynym problemem są rozmiary i siła psa oraz nieco niezależny charakter. Dlatego też rasa ta nie jest dobrym wyborem dla początkujących ani osób starszych. Opiekun musi mieć czas dla psa i możliwość spacerów, także bez smyczy. Pies ten potrzebuje kontaktu z człowiekiem i nie może mieszkać w boksie na zewnątrz.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny