Chart arabski, czyli wszystko co trzeba wiedzieć o sloughi

Jak wygląda chart arabski? Cena za psa

Według klasyfikacji FCI, chart arabski zaliczany jest do grupy 10 (charty), sekcji 3 (charty krótkowłose). Suczki mierzą ok. 61-68 cm, a samce ok. 66-72 cm. Waga psów waha się między 19, a 25 kilogramów – przy czym suczki są nieco lżejsze. Chart arabski nazywany jest też zamiennie sloughi. Jest to pies krótkowłosy, którego sierść wyróżnia się miękkością i delikatnością w dotyku. Kolor sierści psów to zazwyczaj:

  • odcienie piaskowego,
  • jasny rudy,
  • rudy,
  • rudy z czarnym nalotem,
  • pręgowany.

FCI nie uznaje białych znaczeń na sierści chartów arabskich. Budowa ciała chartów afgańskich jest elegancka i zwarta, ale jednocześnie delikatna – zupełnie, jak ich sierść. Sloughi mają dużą i szczupłą głowę, ciemne oczy, czarny i duży nos, uszy w trójkąty i cienki ogon, który zakręca się do góry. Chart arabski nie jest w Polsce rasą popularną podobnie, jak hawańczyk, pies whippet, saluki czy chart węgierski. Jeżeli chodzi o cenę charta arabskiego, uzależniona będzie ona od hodowli. Zazwyczaj wycenia się szczeniaki według:

  • wieku,
  • płci,
  • ilości szczeniaków w miocie,
  • zbliżenia do wzorca ras FCI,
  • renomy hodowli.

Hodowla psów nie tylko arabskich, ale i takich jak whippet, chart węgierski, hawańczyk lub saluki zawsze wycenia szczeniaki na podobnych zasadach. Cena za charta arabskiego z rodowodem osiąga tym samym średnio pomiędzy 3000, a niekiedy 4000 złotych.

Charakter charta arabskiego

Charty arabskie są wierne swojemu opiekunowi, będąc czułe i wpatrzone w niego. Perski piesek nie jest typem psa leżącego na kanapie, ale czasami lubi tulić się do właściciela. Charty arabskie to aktywne psy, lubiące spędzać czas aktywnie. To wulkany energii, jednak bez problemu można zapanować nad charakterem psa – głównie dzięki socjalizacji psów w szczenięcym wieku. Nie powinno to sprawić większego problemu, zwłaszcza że charty arabskie szybko uczą się nowych komend i poleceń. Perski pies jest typowym myśliwym, stworzonym do polowania. Wobec tego, jest pewny siebie i często niezależny. Psu nie są wrogie osoby nieznajome – jednak, nie będzie potrafił obdarzyć ich pełnym zaufaniem. Jeśli nie poznasz swojego psa z nieznajomą osobą, będzie traktował go jak intruza i trzymał mocno na dystans.

Pies rasy chart arabski, sloughi na jasnym tle z profilu, a także jego charakter, hodowla i cena
Jaki charakter ma pies rasy chart arabski, sloughi, czyli opis, informacje, hodowla i cena

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Psy arabskie mogą bez problemu zostać same w domu. Jednak w momencie, gdy zostaną do tego dobrze przygotowane – czyli nauczone samotności. To inteligentna rasa, szybko przyswajająca nową wiedzę. Musisz tylko pamiętać o tym, że z natury psy bywają niezależne – więc możesz mieć kłopot z ich całkowitym posłuszeństwem. Ku zaskoczeniu, charty arabskie są dość hałaśliwymi psami. Dużo szczekają, zatem warto je nauczyć posłuszeństwa w tej kwestii. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chartach miniaturowych?

Arabskie psy gończe – idealne na pierwszego psa?

Gdzie i z kim może żyć chart arabski?

Chart arabski najlepiej będzie się czuł w domu na wsi. Nie jest mu straszne mieszkanie w bloku wielorodzinnym jednak pod warunkiem, że codziennie będziesz zapewniał mu dużą dawkę aktywności wszelakiego rodzaju. Charty arabskie muszą się wybiegać i są bardzo aktywne, wobec czego nie jest zalecane pozostawianie psów samych sobie na wiele godzin (np. gdy idziesz do pracy). Psy mogą żyć z kotami, jednak muszą się z nimi wychowywać od szczeniaka. W przypadku życia pod jednym dachem z innymi psami, również muszą być spełnione podobne warunki.

Chart arabski może mieszkać w rodzinie z dziećmi, jednak powinny się one nauczyć szanowania pieska. Rasa może również towarzyszyć życiu codziennemu osób starszych – jednak tych, które nadal są aktywne fizycznie. Jeżeli nigdy nie miałeś okazji do wychowywania żadnego psa, lepiej zdecyduj się jednak na inną rasę. Wbrew pozorom, chart arabski jest dość wymagający i potrzebuje „odpowiedniej ręki”.

Pielęgnacja, żywienie, zdrowie i hodowla chartów arabskich

Nie musisz poświęcać wielu godzin na pielęgnowanie sierści psa. Wystarczy, że regularnie będziesz ją szczotkował i przecierał (np. wilgotną ściereczką). Dbaj też o stan pazurów, oczu i uszu pupila. Możesz żywić charta arabskiego karmą suchą wysokiej jakości, a także dietą z domowych składników – jednak, wyłącznie po konsultacji z dietetykiem weterynarii.

Psy żyją ok. 14 lat, będąc odporne na upały – pod warunkiem, że zapewnisz im cień i dostęp do świeżej wody. W czasie zimy, chart arabski musi mieszkać w domu, bo nie lubi niskiej temperatury. Rasa nie miewa chorób genetycznych jednak wyłącznie wtedy, gdy psy pochodzą ze sprawdzonej hodowli.

ikona podziel się Przekaż dalej