Krótka charakterystyka rasy – azawakh (chart afrykański)

Wygląd, pielęgnacja – co warto wiedzieć o tym psie?


Chart afrykański jest szczupłym i wysokim psem. Jest bardzo zwinny. Według wzorca rasy odpowiednia wysokość w kłębie u suczki wynosi 60-70 cm (dopuszczalne 58-72 cm), a u samca 64-74 cm (dopuszczalne 62-76 cm). Preferowana waga u suki to 15-20 kg. Samiec jest nieco cięższy i powinien ważyć ok. 20-25 kg.

Pies tej rasy ma krótki włos, który jest delikatny. Jego brzuch jest nieowłosiony. Bardzo dobrze radzi sobie z wysoką temperaturą, ale zaczyna marznąć już przy ok. 10 stopniach Celsjusza, dlatego należy pamiętać o specjalnym ubranku dla niego. Chart afrykański chętnie śpi pod kołdrą lub przytulony do innego psa, bo w ten sposób się ogrzewa.

Pielęgnacja charta afrykańskiego nie jest tak wymagająca, jak np. w przypadku charta afgańskiego. Zazwyczaj wystarczy wyczesywać go co kilka dni, aby pozbyć się martwego włosa. Uszy tego psa są podatne na infekcje, dlatego warto je kontrolować. Regularnie trzeba sprawdzać także oczy, zęby i pazury.

Dopuszczalne jest umieszczenie płowe (od piaskowego do ciemnorudego/mahoniowego) lub pręgowane (barwa podstawowa dalej płowa w różnych odcieniach). Dopuszczalna jest czarna maska. Białe znaczenia powinny znajdować się na każdej łapie (w postaci białych skarpetek lub palców) i przedpiersiu. Mała biała plamka na karku jest dopuszczalna.

Jaki charakter ma chart afrykański?

Ten pies potrafi nawiązać silną więź ze swoim właścicielem. Jest czuły wobec osób, które zachowują się wobec niego łagodnie. Zazwyczaj jest delikatny dla członków rodziny, ale nie jest polecany dla dzieci. Ten pies był wykorzystywany do polowań na m.in. gazele, strusie i zające, a także strzegł przed hienami czy nawet lwami. Ma silny instynkt myśliwski, więc jeśli nie wychowa się z kotem, to może mieć problem z jego zaakceptowaniem. Za to powinien dobrze dogadywać się z innymi psami.

Jest to niezależny pies, a do tego niezwykle bystry. Nie ułatwia to jego tresury. Rozumie, czego oczekuje od niego właściciel, ale nie wykona każdej komendy. Przy tym psie trzeba zachować konsekwencje i cierpliwość. Nie wolno pozwolić mu na łamanie zasad panujących w domu, ponieważ przestanie całkowicie współpracować. Izolacja sprawi, że pies ten stanie się agresywny. Niektóre osobniki mają ciężki charakter, a inne wręcz przeciwnie.

Chart afrykański nie rzuca się z entuzjazmem do innych ludzi, ponieważ nie ufa obcym. Należy dać mu czas na zapoznanie się z gośćmi. Ma dobrą pamięć, więc na bardzo długo zapamięta nawet raz poznaną osobę. Ten pies potrzebuje bardzo dużo ruchu. Nie jest polecany do miasta i bloku, ponieważ powinien mieć ogrodzony teren, na którym może się swobodnie wybiegać (bez smyczy). W domu powinien zachowywać się spokojnie. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł o psie rasy chart irlandzki.

Legalna hodowla a pseudohodowla – cena, informacje

Chart afrykański - ile kosztuje rasowy szczeniak?

Rasowe pieski nie są tanie. Hodowcy poświęcają swój czas i pieniądze na utrzymanie wzorca rasy, zdrowie wszystkich piesków (badania, szczepienia, odpowiednia karma) oraz socjalizację szczeniąt. Ostateczna kwota zależy od tego, w jakim stopniu szczeniak wpasowuje się w ramy wzorca rasy i czy jest obiecujący. Pieski po wybitnym psie będą droższe. Znaczenie ma nie tylko to, czy rodzice szczeniaka mieli wysokie osiągnięcia na psich wystawach, ale także ważna jest renoma hodowli.

Cena charta afgańskiego zazwyczaj waha się od 3500 do 4500 zł. Borzoj kosztuje podobnie. Chart afrykański może być nieco tańszy. Jego cena przeważnie mieści się w granicach 2500 – 4000 zł. Jednak pies sprawdzany zza granicy będzie droższy, ponieważ dochodzą dodatkowe koszty za np. transport. Dorosłe osobniki, które zostały wyłączone z planu hodowlanego, zazwyczaj kosztują ok. 1000 – 1500 zł.

Pies rasy chart afrykański biegający po trawie oraz jego hodowla w Polsce, cena i opis
Jaki charakter ma pies rasy chart afrykański, a także opis rasy, hodowla i usposobienie

Nie wszystkie charty do adopcji (bezpłatnej) będą pochodziły z pseudohodowli. Czasami hodowca odbiera od nieodpowiedzialnego właściciela pieska pochodzącego ze swojej hodowli. Zwykle oddaje takiego pieska za darmo, ponieważ zależy mu na znalezieniu dobrego domu dla pokrzywdzonego psa, a nie na wzbogaceniu się na jego nieszczęściu. Istnieją też różne stowarzyszenia (np. Pomoc Chartom), które powstały, aby pomagać chartom i ich mieszańcom. Tam można adoptować takiego pieska.

Karmy dla psów o wymagającej sierści

Zależy mi na artykule mówiącym o karmach z rybami, konkretnie z łososiem, w którym będzie można zaprezentować ulepszoną odsłonę Brit Care Grain Free, linię karm opartą głównie na rybach.

Sprawdź!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze psa?

Nie każda hodowla psów okaże się legalna. Warto wiedzieć, po czym poznać, że ma się do czynienia z oszustami. Choć cena ma znaczenie, bo odpowiedzialni hodowcy nie sprzedają szczeniąt za 500 – 1500 zł (poza naprawdę wyjątkowymi sytuacjami), to jednak pseudohodowcy niekiedy także żądają wyższej kwoty za młodego psa.

Przede wszystkim sprawdź, do jakiego stowarzyszenia przynależy hodowla. Przynależenie do odpowiedniego klubu wiąże się z koniecznością przestrzegania zasad przez hodowców, które to mają na celu dobro psów. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) pozwala na to, aby w każdym kraju funkcjonowała jedna organizacja, która zrzesza wszystkich hodowców rasowych psów. U nas jest to Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP).

Szczeniak nie może być w tzw. typie rasy, bo oznacza to, że rasowego psa tylko przypomina. Piesek może opuścić hodowlę po skończeniu 8 tygodni. Musi być dwa razy odrobaczony i raz zaszczepiony, a także mieć wszczepiony CHIP. W dniu odebrania szczeniaka, nowy właściciel otrzymuje jego metryczkę. Na jej podstawie może wyrobić rodowód w lokalnym oddziale ZKwP. Rodowód przysługuje każdemu rasowemu pieskowi. Otrzymuje go nawet ten pies, który nie do końca wpisuje się w ramy wzorca rasy.

Chart afrykański nadaje się dla kogoś, kto zna się na psach i ich tresurze. Właściciel tego charta powinien być konsekwentny, ale nie może traktować psa zbyt ostro. Azawakh wobec właściciela i rodziny jest delikatny i czuły. Nie ufa obcym. Od tego psa nie można wymagać bezwzględnego posłuszeństwa, ale przy odpowiedniej socjalizacji i łagodnym podejściu da się wypracować z tym psem bardzo wiele. Chart afrykański potrzebuje dużo ruchu, dlatego nie jest polecany dla osób starszych. Choć ten pies ma silny instynkt łowiecki, w Polsce jest zabronione polowanie z chartami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny