Chart afgański - hodowla i pochodzenie

Hodowla charta afgańskiego na świecie


Pochodzenie charta afgańskiego jest nieznane. Miejscowi twierdzą, że psy te były tam od zawsze. Ale jak zazwyczaj, wzorzec rasy powstał w Wielkiej Brytanii. Na początku XX wieku pokazano na wystawie psów afgana przywiezionego z Indii. Pies ten zrobił furorę. Na podstawie jego wyglądu opracowano wzorzec rasy.

Rasa charta afgańskiego należy do psów pierwotnych, której powstanie sięga czasów przed naszą erą. Psy te żyły w Afganistanie i w Indiach, gdzie wykorzystywano je głównie do polowania na otwartej przestrzeni. Chart jako myśliwski pies gończy polował na gazele, wilki czy antylopy. Nie jest to owczarek ani pies pasterski, lecz miejscowym służył również do pilnowania stad. Służył również jako pies obronny czy też stróżujący. Pies ten towarzyszył także sokolnikom. Brytyjska armia stacjonująca na tych terenach wykorzystywała te psy do przenoszenia meldunków.

W Afganistanie hodowano kilka odmian charta: chart długowłosy, krótkowłosy chart górski i krótkowłosy chart pustynny. Odmiana długowłosa dała początek obecnej rasie znanej jako chart afgański. Natomiast hodowla pozostałych typów albo zamarła, albo psy zatraciły swój wygląd w skutek różnych krzyżówek.

Chart afgański należy do rodzaju psów gończych, lecz w klasyfikacji FCI został umieszczony, jak wszystkie charty, w grupie 10 oraz w sekcji 1 chartów długowłosych.

Chart afgański w Polsce

W Polsce pierwsza hodowla charta afgańskiego powstała w drugiej połowie XX wieku. Wtedy też charty afgańskie zdobyły ogromną popularność. Obecnie są to psy raczej luksusowe i rzadko widzi się je na ulicy. Przyczyną mogą być wysokie koszty utrzymania psa oraz konieczność pracochłonnej pielęgnacji.

Cena charta afgańskiego jest znacznie wyższa niż na przykład cena mopsa. Średnia cena tych psów wynosi 4000 zł. Cena zależy od przodków psa, rodzaju hodowli oraz od płci i wieku. Szczenięta można z łatwością kupić w Polsce, gdyż istnieje tu wiele hodowli tej rasy. Najlepsze szczenięta z rodowodem FCI mogą kosztować około 5000 zł lub więcej. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat charta włoskiego.

Jak wygląda chart afgański

Długowłosy chart afgański - opis wyglądu

Długowłosy chart afgański zachwyca niezwykłą urodą i długą, jedwabistą sierścią oraz dumną postawą. Istnieje nawet legenda, która mówi, że chart afgański był pierwszym zwierzęciem, które wkroczyło na Arkę Noego. Dlatego teraz nosi dumnie wzniesioną głowę.

Pies rasy chart afgański na białym tle z profilu, a także jego charakter i hodowla w Polsce
Jaki charakter ma pies rasy chart afgański, czyli opis, wychowanie, usposobienie i cena

Pies dorosły ma grzbiet porośnięty krótką sierścią. Umaszczenie może być bardzo różnorodne. Najczęściej spotykany chart afgański jest płowy, ma czarny pysk i czarny kolor na końcówkach uszu. Całkowicie czarny lub biały chart afgański jest rzadziej spotykany. Z reguły nie jest on całkiem biały, lecz bardziej kremowy. Charty tricolor lub w łaty nie są zgodne z wzorcem rasy. Chart powinien być jednokolorowy, czasem z czarną maską. Dopuszczalny jest biały kolor w postaci znaczeń na piersi.

Charty afgańskie mają typową dla chartów aerodynamiczną budowę, długie kończyny i wąski, wydłużony pysk. Mimo szczupłej i pozornie kruchej budowy, są to psy bardzo duże. Pies osiąga wzrost do 74 cm, zaś suka do 69 cm. Przy tym wzroście waga nie jest duża i osiąga do 30 kg.

Są to psy generalnie zdrowe i wytrzymałe, choć ich długość życia nie jest imponująca. Charty afgańskie dożywają średnio 12 lat. Charty są też wrażliwe na zimno i upały. Pies ten nie może mieszkać na zewnątrz, na przykład w boksie.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Pielęgnacja charta afgańskiego

Afgan to pies długowłosy i jako taki wymaga starannej i pracochłonnej pielęgnacji. Krótkowłosy chart afgański nie występuje. Afgany kąpiemy w miarę potrzeby, natomiast jego długa szata wymaga czesania.

Charta należy czesać nie rzadziej niż raz na 2 dni, gdyż jego długi włos ma tendencję do splątywania się. Szczeniak charta jest krótkowłosy i ma puch zamiast włosów. Już wtedy zaczynamy go przyzwyczajać do częstego czesania. Dorosłe, długowłose charty najpierw zwilżamy, a następnie czeszemy szczotką z zabezpieczonymi drucikami. Kołtuny rozrywamy palcami i dokładnie rozczesujemy.

Chart nie linieje, jego włosy wypadają w czasie szczotkowania. Jednak są one łatwe do sprzątania, nie wbijają się w dywany i łatwo je usunąć.

Jaki charakter ma chart afgański

Czy chart afgański to piękna przytulanka czy użytkowy pies pracujący?

Piękny, arystokratyczny wygląd charta afgańskiego może być mylący, dla osób, które nie znają tej rasy. Wydaje się on psem kanapowym, stworzonym do tego, aby siedział na poczesnym miejscu i pięknie wyglądał. Takie psy kojarzą się z uroczymi i słodkimi przytulankami. Nic bardziej mylnego. Chart afgańskie to pies pracujący, którego postawa bardziej przypomina charakter gończego polskiego, niż charakter mopsa.

Pies rasy chart afgański na portrecie podczas spaceru, a także jego opis, cena i wychowanie
Charty afgańskie krok po kroku, czyli opis rasy, charakter i hodowla w Polsce

Charakterystyczną cechą charta afgańskiego jest zdystansowane zachowanie. Jednak wyniosła postawa i nieprzystępny charakter są tylko pozorne. Pies ten bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna, choć tego nie okazuje. Nie jest to pies wylewny w uczuciach, raczej jest typem psa pracującego.

Zdystansowana postawa może wynikać z roli tego psa jako psa użytkowego. Przez wieki pies ten służył nomadom z pustynnych i stepowych okolic. Nie traktowano go jako maskotki czy też psa do towarzystwa, lecz jako psa pracującego. Psy nie były karmione i musiały same sobie upolować pożywienie. Chart afgański ma zupełnie innych charakter niż owczarek czy pies pasterski. Z natury nie współpracuje z człowiekiem, lecz działa samodzielnie. Stąd też wynika samodzielny i uparty charakter charta afgańskiego, z którym nie każdy opiekun sobie poradzi. Charakter charta przypomina nieco charakter gończego polskiego, który również nie został stworzony na psa do towarzystwa.

Charty afgańskie - wychowanie i szkolenie

Charty afgańskie uchodzą za psy trudne do tresury. ich wyszkolenie wymaga sporo doświadczenia i pracy, dlatego też nie poleca się tych psów początkującym. Z uwagi na trudności w szkoleniu, zdystansowaną postawę i spokojny charakter, padają opinie, że jest to rasa mało inteligentna. Przeciwnie niż owczarek, chart wykazuje brak chęci do współpracy z człowiekiem i niezależny charakter. Wynika to z faktu, że jako psy gończe musiały działać samodzielnie. Dlatego też nauczenie czegoś charta wymaga konsekwencji i cierpliwości. Szczególnie ważna jest socjalizacja szczeniaka, który powinien przyzwyczajać się do ludzi i innych zwierząt, tak aby nie nabrał postawy lękliwej.

Charty wiedzą czego się od nich wymaga, jednak podchodzą do tego z rezerwą, niechęcią i ociąganiem. Jest to bardzo irytujące dla opiekunów, którzy nie znają charakteru tej rasy. Zaś irytacja i podnoszenie głosu jeszcze bardziej zniechęca psa.

Chartem, który lepiej współpracuje z człowiekiem, jest lurcher, czyli hybryda będąca mieszańcem chart i innej rasy. Lurcher najczęściej pochodzi z krzyżówek chartów z owczarkami jak border collie, dzięki czemu zachowuje szybkość charta i charakter psa pasterskiego. Natomiast niezależny chart afgański nigdy nie będzie całkowicie posłuszny człowiekowi.

Dla kogo ta rasa

Chart afgańskie dobrze sprawdza się w roli psa rodzinnego, lecz opiekunowie powinni znać charakterystykę tej rasy i z pewnymi sprawami się pogodzić. Psy te uchodzą za trudne i wymagające. Rasa ta wymaga konesera i nie jest polecana nowicjuszom.

Psy te mogą mieszkać w mieszkaniu w mieście, jednak trudno będzie zapewnić im miejsce do wybiegania się. Nierzadko nawet w blokowiskach istnieją duże place dla psów, gdzie nawet chart może się wybiegać. Jednak w mieście najczęściej trudno jest zapewnić temu psu odpowiednią ilość ruchu. Chart musi się wybiegać luzem. Niestety ma skłonność do oddalania się od opiekuna, co w mieście jest niebezpieczne. Dlatego lepszym miejscem dla charta będzie dom z ogrodem w bezpiecznej okolicy, gdzie można wyjść na długi spacer i spuścić psa ze smyczy. Pamiętajmy, aby jednak unikać miejsc, gdzie może być zwierzyna łowna lub leśna. Jeśli pies puści się w pogoń, na pewno upoluje zwierzaka. Nie ma możliwości, aby tego uniknąć ani odwołać charta. Aby dać psu możliwość swobodnego biegania potrzebny jest ogrodzony park czy wybieg dla psów lub zapisanie psa na psie wyścigi i zawody w bieganiu.

W mieszkaniu wybiegane psy są spokojne i ciche. Nie szczekają. Mogą zostawać same w domu i nie mają tendencji do niszczenia.

Psy te dogadują się z dziećmi, lecz nie są dobrymi kompanami, gdyż nie są zainteresowane zabawą. W przypadku charta afgańskiego wykluczone jest trzymanie w domu innych zwierząt jak koty czy gryzonie, gdyż dla charta jest to potencjalna zdobycz. Niezbyt dobrze układają się relacje chartów z innymi psami.

Charty afgańskie nie są dobrym wyborem dla osób starszych, ze względu na konieczność długich spacerów oraz trudności w szkoleniu tych psów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny