Samojed – wzrost, waga i wygląd rasy

Samojed to pies syberyjski, przystosowany do silnych mrozów. Im niższa temperatura, tym większa radość dla psa i intensywniejsza chęć do spacerów po dworze. Pies północy należy do grupy szpiców oraz psów pierwotnych. Jego biały kolor jest poniekąd związany ze specyficznymi syberyjskimi warunkami, w których powstały pierwsze psy tej rasy.

Pies rasy samojed posiada średni wzrost i rozmiar ciała. Dorosły, biały osobnik osiąga wagę w przedziale 20 do 30 kg, a wzorcowy wzrost w kłębie to 53-60 cm. Suczki przybierają nieco mniejsze rozmiary. Waga wzorcowej suczki to około 16 do 20 kg, a wzrost w kłębie 48-53 cm. Charakterystyczną cechą owej rasy jest bardzo bujna okrywa włosowa w białym kolorze. Rasa posiada obfity, gubiony dwa razy do roku podszerstek oraz włos właściwy. Bardzo bujne umaszczenie sprawia, że rozmiar psa wydaje się znacznie większy niż jest w rzeczywistości.

Informacje ze wzorca rasy wskazują też na wyraźnie zarysowaną kufę oraz intensywnie czarny pigment wokół warg. Zarówno szczeniak, jak i dorosły szpic syberyjski posiadają delikatnie skośne oczy, a kąciki warg o czarnym zabarwieniu delikatnie podchodzą do góry. Biały kolor szaty i czarny kolor warg mocno się od siebie odróżniają i zwracają na siebie uwagę. Dzięki temu samoyed miniaturka wygląda jakby wiecznie się uśmiechał. Zarówno szczeniak, jak i dorosły pies tej rasy wydają się wiecznie szczęśliwe, co poniekąd pasuje do ich usposobienia.

Prawdziwy charakter samoyeda

Poznaliśmy już wzrost, rozmiary i opis charakterystycznych cech psa rasy samoyed. Warto także poznać jego usposobienie, które okazuje się wyjątkowo ciekawe. Charakter samoyeda przejawia się głównie w radości do życia. Rasa uwielbia zabawę z właścicielem i chętnie spędza z nim każdy czas. Biały szczeniak jest wiecznie gotowy do zabawy, a radosne usposobienie sprawia, że idealnie sprawdza się w roli towarzysza dla całej rodziny.

Opis rasy wskazuje na to, że usposobienie samojedów syberyjskich przejawia się także w dużej czujności. Już mały szczeniak szpica samojeda bacznie nasłuchuje różnych dźwięków, a czasem może okazać się dość szczekliwy. Rasa przejawia także duże zainteresowanie osobami obcymi, jednak wykazuje wobec nich sporo zaufania. Bez wątpienia nie jest to rasa psa, która sprawdzi się w roli domowego stróża. Radosne i towarzyskie usposobienie sprawia, że mały szczeniak czy dorosły pies z radością przywitają włamywacza, co czasem okazuje się niemałym problemem. Warto bowiem pamiętać, że rasa nie wzbudza strachu, a jej wysoka cena sprawia, że jest często wykradana z posesji. Warto mieć to na uwadze i pilnować, aby samoyed miniaturka nie oddalał się samowolnie od właściciela.

Radosny charakter samoyeda łączy się też w dużą inteligencją i zdolnością szybkiego zapamiętywania. Opis szpiców wskazuje jednak, że są to rasy psa, które nie zawsze słuchają swoich właścicieli. Takie zachowanie przejawia także samoyed miniaturka, od którego nie warto oczekiwać bezwarunkowego posłuszeństwa. Nasz mały szczeniak syberyjski może być uparty, a często także posiadać silny instynkt łowiecki. Jest to typowe dla rasy usposobienie, z którym warto się liczyć. Dobry hodowca przybliży nam najważniejsze informacje na temat rasy i opisze charakter samoyeda z konkretnego miotu, a także wskaże, ile żyje pies z danej linii hodowlanej. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także ten artykuł z cenami samojeda w Polsce.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Opisując charakter małych i dorosłych samoyedów, warto pamiętać, że biały pies północy wymaga dużej dawki ruchu. Warto zapewnić mu regularną aktywność fizyczną z właścicielem. Jest to bowiem rasa, która pozbawiona ruchu może okazać się bardziej kłopotliwa.

Wychowanie, żywienie i możliwe choroby

Biały samoyed to pies pozbawiony agresji, towarzyszki oraz oddany swojemu właścicielowi. Jednak warto zapewnić mu odpowiednie wychowanie, które wyeliminuje niepożądane zachowania. Wychowanie rozpoczynamy już od wieku szczenięcego. Istotne będzie tu zachowanie konsekwencji i uszanowanie niepełnego podporządkowania się pupila. Mały szczeniak nie zawsze będzie wykonywał odpowiednie komendy, jednak pozostanie przyjaznym psem do towarzystwa. Wychowanie szczeniaka powinno tez polegać na wyeliminowaniu nadmiernej szczekliwości. Pomocne mogą okazać się komendy uczące szczekania i milknięcia na zawołanie. Nasz biały pies z czarnym uśmiechem może okazać się dobrze ułożonym pupilem, jednak jego wychowanie musi wiązać się z dużą dawką aktywności fizycznej.

Kolejna istotna kwestia to odpowiednie żywienie, które może wyeliminować niektóre, potencjalne choroby. Samoyed miniaturka nie posiada zbyt dużych wymagań i prawdopodobnie zasmakuje mu niemal każda karma. Jednak zdrowe żywienie powinno bazować na pokarmie z odpowiednią dawką białka. Prawidłowe żywienie aktywnych psów polega na dostarczeniu większej ilości białka pochodzenia zwierzęcego. Karma powinna posiadać duży procent dobrej jakości mięsa. Wszelkie zboża stanowią rolę niepotrzebnego zapychacza. Dlatego zadbajmy o to, by zapewnić odpowiednie żywienie swojemu pupilowi. Karma powinna posiadać czytelny skład z dużym udziałem mięsa. Ponadto dobrej jakości karma dla samoyeda nie będzie zawierała ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego. Warto wziąć to pod uwagę i przeczytać skład gotowych produktów. Znajdziemy tam wszystkie niezbędne informacje, a wśród nich dawkowanie. Samoyed miniaturka może być łakomczuchem, dlatego ważne jest podawanie odpowiednich porcji posiłków. Dzięki temu sprawimy, że waga pupila będzie utrzymywać się na właściwym poziomie.

Pies rasy samoyed leżący na ławce w parku, a także charakter samoyeda
Jakie jest charakter samoyeda, a także opis psów rasy samojed

Sama karma może zapewnić długie zdrowie, jednak nie wyeliminuje każdej możliwej choroby. Nasz samoyed z czarnym uśmiechem może być predysponowany do niektórych schorzeń. Najczęściej pojawiające się choroby to dystrofia mięśni, dystrofia rogówki czy zespół skórno naczyniowy. Informacje o rasie wskazują też na możliwość wystąpienia choroby oczu. Do najczęściej występujących należy tutaj jaskra i dwurzędowość rzęs.

Ile kosztuje samoyed – cena psów z ZKWP

Cena zakupu szczeniaka samoyeda nie należy do najniższych. W Polsce znajdziemy godne uwagi hodowle ZKWP, specjalizujące się w danej rasie. Z pewnością warto skontaktować się z nimi osobiście, dopytać ile kosztuje szczeniak, a także jaka jest jego waga czy rozmiary rodziców. Sama cena będzie uzależniona od wielu indywidualnych czynników. Co ciekawe często spotkamy się z sytuacją, w której szczeniak z jednego miotu kosztuje nieco więcej od rodzeństwa. Wyższa cena może zależeć od płci, predyspozycji czy wyjątkowego wyglądu.

Szczeniak z rodowodem ZKWP kosztuje od 6000 zł w górę. Większość hodowców zazwyczaj oczekuje kwoty około 6000 – 7 500 zł za szczeniaka. Niekiedy szczeniak z dobrym pochodzeniem kosztuje około 9000 zł. Są to psy pochodzące z wybitnych skojarzeń i bardziej renomowanych hodowli. Górna granica cenowa okazuje się trudna do jednoznacznego ustalenia.

Sama cena zakupu nie może być najważniejszym kryterium, który bierzemy pod uwagę podczas zakupu. Warto porozmawiać z hodowcą, ocenić warunki w jakich żyją szczeniaki i zobaczyć ich matkę. Dobry hodowca będzie też w stanie określić charakter pupili z konkretnego miotu. Dzięki temu łatwiej nam będzie wybrać szczeniaka, który idealnie sprawdzi się w naszym domu czy mieszkaniu.

ikona podziel się Przekaż dalej