Jak wygląda owczarek nowofundlandzki?

Nowofundlandczyk potocznie określany jest jako wodołaz. Ma nieprzemakalną (wodoodporną) sierść. Włos okrywowy nie może mieć loków, dopuszczalne są tylko lekkie fale, a prawidłowo powinien być prosty, elastyczny i o średniej długości. Krótsza sierść jest tylko na uszach, kufie i głowie. Na ogonie powinna być obfita kita, na zadzie portki, a na wszystkich kończynach pióra. Podszerstek jest bardzo gęsty oraz miękki. Nie istnieje cały biały wodołaz. Dopuszczalny kolor umaszczenia nowofundlanda to: czarny, brązowy i biało-czarny.

Wzorzec rasy podaje, że średnia wysokość w kłębie dla samca to 71 cm, a dla samicy 66 cm. Suka powinna ważyć ok. 54 kg, z kolei waga psa powinna wynosić ok. 68 kg. Pożądany jest duży rozmiar tych psów, ale ważniejsza jest harmonia, prawidłowy ruch oraz dobra budowa ciała.

Pielęgnacja nowofundlandczyka zajmuje trochę czasu. Psa tej rasy trzeba wyczesywać co kilka dni, a w okresie linienia należy robić to codzienne. W przeciwnym razie mogą utworzyć się kołtuny. Jeśli będą jeszcze małe, możesz spróbować je rozczesać, używając do tego specjalnego preparatu. Nowofundlanda kąpie się dwa razy w miesiącu lub częściej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Należy regularnie wycinać włosy między opuszkami i placami oraz pod uszami. Trzeba pilnować, aby wnętrza uszu były suche, w przeciwnym razie może dojść do zapalenia.

Jaki jest charakter nowofundlanda?

Owczarek nowofundlandzki bardzo mocno przywiązuje się do człowieka. Nie nadaje się do ciągłej izolacji i trzymania w kojcu. Kocha dzieci i jest dla nich dobrą niańką, ale ze względu na swoje rozmiary nie powinien pozostawać bez nadzoru przy bardzo małych dzieciach, bo łatwo może je przewrócić. Jest to pies zrównoważony, cierpliwy i spokojny, ale jest niechlujem – mocno się ślini, rozlewa wodę, a na łapach przynosi dużo błota.

Mieszkanie w bloku nie do końca będzie dla niego dobre, ponieważ nowofundland lubi przebywać na dworze, więc zazwyczaj bardzo dużo czasu spędza w ogrodzie. Pies ten potrzebuje umiarkowanej aktywności, ale dobrze, aby miał możliwość pływania. Psy tej rasy wykorzystuje się do pracy w wodzie – wyciągając sieci, odnajdują zwłoki czy przyholowują łódź do brzegu. Mogą pomagać także na lądzie w odnajdywaniu zasypanych ludzi.

Jest bardzo inteligentny i nie ma problemów z przyswojeniem nowych rzeczy, ale łatwo się nudzi i dość szybko męczy. Treningi muszą być ciekawe i nie można zapominać o przerwach oraz wodzie. Należy wychowywać go bez agresji oraz brutalnego zachowania. Do nowofundlanda trzeba podchodzić łagodnie i cierpliwe, a chętnie będzie współpracować z właścicielem. Na początku warto skorzystać z psiego przedszkola, gdzie szczeniak będzie miał kontakt z rówieśnikami i nauczy się z nimi obcować.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pies rasy nowofundland na stoku zimowym, a także charakter nowofundlanda
Jaki jest charakter nowofundlanda, czyli opis rasy i porady

Uważa się, że jest to pies pozbawiony agresji. W domu toleruje zarówno inne psy, jak i koty czy króliki. Nie wdaje się w bójki z obcymi przedstawicielami swojego gatunku, ale za obcym kotem czy zającem potrafi pobiec. Jest odważny, co oznacza, że jeśli zostanie zaatakowany, to bez wahania się obroni. Nie nadaje się jednak do pełnienia funkcji stróża, bo jest łagodny do ludzi, nawet obcych. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z charakterystyką nowofundlanda.

Ile kosztują rasowe szczeniaki z legalnych hodowli?

Przeważnie za rasowe pieski trzeba zapłacić od 4000 do 7000 zł. Nowofundlandczyk mieści się w tych granicach, ale zdarzają się oferty także za ponad 8000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Basenji kosztuje ok. 4000 – 6500 zł. Owczarek południoworosyjski Jużak jest trudniej dostępny w Polsce, ale gdy są wolne szczenięta, to ich koszt to ok. 3500 – 6000 zł.

Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę nie tylko na cenę i zdjęcia, ale na nagłówek i opis. Niska cena może być czymś spowodowana (np. duże odchylenia od wzorca rasy pomimo rasowych i wybitnych rodziców), a zdjęcia wcale nie muszą oddawać rzeczywistości (psy można zabrać w czystsze miejsce i wykonać zdjęcia pod odpowiednim kątem, aby ukryć wady). Nagłówek powinien zawierać prawidłową nazwę rasy psa (nie mogą to być „psy w typie rasy” oraz „miniaturki nowofundlanda”). Opis nie powinien wprowadzać w błąd – musi zawierać informacje o danym szczeniaku (data urodzenia, maść, charakter, rodzice etc.) oraz samej hodowli (powinna być zrzeszona w ZKwP i FCI). Opinie o hodowli możesz znaleźć na grupie miłośników rasy na Facebooku.

Charakter nowofundlanda, choć łagodny, to jednak nie podpasuje każdemu. Ten pies potrzebuje osoby, która ma czas, aby się nim zajmować (w tym pielęgnacją jego sierści) i odpowiednio go wychować. Nie nadaje się dla osób słabych fizycznie czy psychicznie. Pies tej rasy wyczuje, czy ma przed sobą osobę, której może się postawić lub ją zignorować.

ikona podziel się Przekaż dalej