Jakie jest usposobienie mopsa?

Jest to towarzyski pies, który mocno przywiązuje się do jednej osoby. Za swoim właścicielem będzie podążać wszędzie. Im silniejsza więź utworzy się między opiekunem a psem, tym mops chętniej będzie wykonywać polecenia. Jest czuły i cierpliwy także wobec innych domowników. Powinien bez problemu dogadać się z dziećmi, które odnoszą się do niego z szacunkiem. Lubi być w centrum zainteresowania i potrafi o to zabiegać. Ten pogodny piesek źle znosi samotność, więc nie należy zostawiać go samego na długo. Mops lubi przebyć w grupie psów.

Charakter mopsa jest łagodny, ale jak na tak małego psa ma duży temperament. To inteligentny piesek, który powinien chętnie się uczyć. Warto motywować go ulubionymi przysmakami i pochwałami. Ćwiczenia nie powinny być monotonne. Z racji tego, że jest bardzo wrażliwy, nie należy podnosić na niego głosu ani stosować kar cielesnych. Jeśli piesek nie postępuje właściwie, trzeba go ignorować lub kończyć zabawę, a nagradzać tylko te dobre zachowania. Mops szybko uczy się zasad, jakie obowiązują w nowym domu, ale bywa uparty, dlatego trzeba być konsekwentnym w jego wychowaniu.

Z mopsem nie można zbyt długo spacerować, ponieważ pies ten nie powinien być zmuszany do dużego wysiłku. Nie wolno jednak całkiem zaniedbać ruchu i przesiadywać z psem wyłącznie na kanapie, ponieważ nie zapewni to dobrej kondycji i odpowiedniej sylwetki psa. Zazwyczaj mopsy lubią pływać. W czasie spacerów mops będzie przyjaźnie nastawiony do innych psów, nawet tych dużych. Ten pies nie ma w sobie agresji do innych zwierząt ani do ludzi.

Wygląd, zdrowie, pielęgnacja – krótka charakterystyka rasy mops

Nie istnieje miniatura mopsa. Mopsy są małe, ale wzorzec rasy nie określa ich idealnego wzrostu. Za to podana jest ich odpowiednia waga. Przedstawiciele tej rasy powinni ważyć w granicach 6,3-8,1 kg. Pug jest psem dobrze umięśnionym.

Sierść mopsa jest miękka w dotyku. Powinna być błyszcza, krótka i gładka. Na żadnym obszarze ciała nie może być wełnista ani twarda. Dopuszczalne umaszczenia psów w tej rasie to maść płowa, brzoskwiniowa, srebrna i czarna. Przez grzbiet przebiega czarna pręga (od potylicy do ogona). Inne charakterystyczne czarne cechy u tych psów to: tzw. pieprzyk na policzkach, uszy, maska (lub sam pysk) i tzw. odcisk kciuka na czole.

Mopsa należy wyczesywać raz na tydzień, ale w okresie linienia (wiosna, jesień) warto robić to codziennie. Tego psa należy kąpać w miarę potrzeby. Co kilka dni można przecierać sierść mopsa bawełnianym ręcznikiem. Trzeba kontrolować stan jego uszu, oczu, zębów i pazurów, ale należy zadbać także o fałdę na nosie i przemywać ją specjalnym preparatem.

Pies rasy mops siedzący na odkurzaczu samojezdnym, a także usposobienie i charakter mopsa
Jakie jest usposobienie mopsa, czyli charakter mopsa krok po kroku i porady
Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Zdrowie mopsa ocenia się jako dobre, ale jak w każdej rasie, pies ten jest bardziej podatny na pewne choroby. Pug może cierpieć na choroby serca. Krótka kufa odpowiada za problemy z układem oddechowym. Zdarzają się infekcje dermatologiczne i problemy z oczami. Średnia długość życia mopsów to 13 lat.

Ta rasa psa jest średnio odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Niskie temperatury zazwyczaj nie przeszkadzają mopsem, ale ten pies może odmówić spacerów w czasie deszczu. W chłodne dni warto zakładać mu kurtkę i nie zostawiać na dworze. W czasie upałów należy ograniczyć wszelkie aktywności, ponieważ źle znosi wysokie temperatury (jest to spowodowane jego skróconym pyszczkiem). Sprawdź także ten artykuł z informacjami, jaka jest cena mopsa.

Mopsy a legalna hodowla, informacje, cena psa – co warto wiedzieć?

W ogłoszeniu najważniejszy jest opis. Zdjęcia wcale nie muszą przedstawiać tego, jak wygląda życie piesków na co dzień. Opis ogłoszenia powinien zawierać informacje o sprzedawanym piesku (wiek, usposobienie, umaszczenie, badania, rodzice itd.) i o hodowli (przynależność do konkretnego stowarzyszenia, historia hodowli itd.). Zwróć uwagę na to, czy hodowla jest zrzeszona w ZKwP (Związku Kynologicznym w Polsce), bo to jedyna organizacja w naszym kraju, która działa na rzecz FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej).

Cena za mopsy waha się od 4000 do 6000 zł. Chart włoski (charcik włoski) przeważnie kosztuje 5000 – 6000 zł, ale niektóre osobniki można kupić za ok. 4500 zł (aktualizacja cen: 25-06-2021). Dorosłe osobniki, które z jakiegoś powodu zostały wyłączone z hodowli, zazwyczaj sprzedawane są za ok. 2000 – 2500 zł. Szczeniaki sprowadzane zza granicy będą droższe. Ceny za rasowe pieski nie powinny być małe. Tylko w wyjątkowych sytuacjach szczeniaki mogą być sprzedawane taniej. Zwykle tylko pseudohodowcy sprzedają swoje pieski za ok. 1000 – 2000 zł.

Charakter mopsa sprawia, że ten pies nadaje się wręcz dla każdego. Nie trzeba wychodzić z nim na długie spacery i może mieszkać także w małym mieszkaniu. Nie jest agresywny i dogaduje się z dziećmi. Te psy nadają się dla osób, które nie mają doświadczenia z psami, ponieważ mopsy nie są trudne w wychowaniu, ale podczas szkolenia należy być konsekwentnym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny