Charakter husky – poznaj wady i zalety psa z Syberii
Siberian husky to bardzo popularna rasa psa, który jest niezwykle inteligentny i przyjacielski. Zanim kupisz pieska warto jednak będzie poznać charakter husky i przekonać się o tym, jakie pies wykazuje zachowanie wobec nie tylko ludzi, ale też innych zwierząt. Jakie usposobienie posiada husky syberyjski? Oto ważne informacje o psach husky.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach rasowych.
Charakter husky – opis
Opinie na temat rasy husky
Bez cienia wątpliwości, husky to pies inteligentny, których długość życia wynosi między 12 a 15 lat. Rasa dość szybko uczy się nowych poleceń czy komend, więc nie powinno sprawiać większych problemów nauczanie go. Opinie właścicieli wskazują na to, że problemy mogą pojawiać się wyłącznie z braku doświadczenia właściciela, a nie charakteru psa. Najlepiej więc będzie zakupić pieska, kiedy to już miało się styczność z tymi czworonogami. Jeżeli dobrze zajmiesz się psem, z całą pewnością odwdzięczy się on bezwarunkową i ogromną miłością, a także przywiązaniem – zupełnie podobnie, jak owczarki. Husky nie będzie absorbował uwagi swojego opiekuna, cały czas domagając się zabawy, jak to mają w zwyczaju niektóre małe psy. Szczeniak nie będzie męczący, więc nie ma powodów do obaw.
Charakterystyka husky jest dość specyficzna. A już zwłaszcza, jeżeli chodzi o kwestie żywieniowe. Psy są wybredne, więc powinno się zapewniać im możliwie wysokiej jakości pożywienie, jak np. dobrze zbilansowaną karmę. Tylko taka będzie mogła bowiem zaspokoić specyficzne dość wymagania psów. Rodzaje karm są różnorodne, więc na pewno dopasujesz dla psa tę idealną. Warto jedynie dodać, że waga psów wcale nie świadczy o tym, iż są łakome. Husky syberyjski racjonalizuje sobie pokarm w naturalny sposób, co jest bardzo istotne w przypadku tak dużych psów. Niestety, ale często bowiem psy, których waga przekracza 20 kg, mają różne powikłania (np. zaparcia albo skręt żołądka).
Usposobienie psów rasy syberian husky – ważne informacje
Warto wiedzieć, że husky syberyjski ma duże zapotrzebowanie na aktywność fizyczną. Właśnie dlatego najlepiej, żeby psa kupiła osoba prowadząca aktywny tryb życia. Podobnie jak owczarki, husky uwielbiają się zmęczyć i będą naprawdę szczęśliwe, jeżeli zabierać będziesz je np. na wycieczki rowerowe, kiedy to będą mogły towarzyszyć opiekunowi nawet na kilkunastokilometrowej trasie.
Powinieneś też wiedzieć, że owszem, psy są dobrze nastawione do ludzi. Jednak już kompletnie nie nadają się do domu z małym dzieckiem – psy niekoniecznie będą je bowiem tolerować, czasem zachowując się wręcz nieracjonalnie. Siberian husky posiada w dodatku wielką potrzebę uciekania, czyli szukania przygód. To zaś oznacza, że w chwili nieuwagi możesz stracić psa z oczu, ponieważ zerwie się on ze smyczy. Żeby nie doszło więc do takiej sytuacji, należy zaopatrzyć się w porządnej jakości akcesoria, jak mocna smycz.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Usposobienie husky jest dość łagodne, jednak pies posiada swoje wady. Do największych z nich można zaliczyć bałąganiarstwo. Jeżeli więc zostawisz psa na długo samego ze sobą, wówczas mogą wyjść z niego wszystkie złe cechy. Właściciele wypowiadają się w tej kwestii o rasie zupełnie tak samo i nie ma w tym ani odrobiny przesady! Oprócz bałaganiarstwa, psy również dużo kopią – co może zepsuć marzenia o posiadaniu pięknego ogródka. Co najgorsze, husky nie poprzestaje na okolicy domu, ale też samym mieszkaniu. Może więc rozkopać całe legowisko czy kojec, do momentu wydobycia się z niego puchu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z ciekawostkami, jak widzi pies?
Zachowanie i charakter husky – najważniejsze cechy
Charakterystyka husky – opis zachowań
Warto wiedzieć o rasie, że psy rasy husky syberyjski są bardzo ciekawe świata. Pożądają przygód, więc są niezwykle zainteresowane dosłownie wszystkim, co dzieje się wokół. Czasem jednak ta ciekawość łączy się z bezmyślnością i głupotą, ponieważ husky mogą dokopać się do np. leków czy środków czystości i z ciekawości ich spróbować. Warto też mieć świadomość, że dzika natura syberyjskich husky często jest naprawdę sporym kłopotem dla właścicieli, którzy nie potrafią nad nimi zapanować. To nie są małe pieski, a duże psy z dużymi wymaganiami. Potrzeba im więc kogoś, kto będzie w stanie zapanować nad ich charakterem, zrozumie psy i będzie sprawował nad nimi należną opiekę.
Oczywiście, to problem by wymienić każdą wadę i zaletę syberyjskiego husky. Jego usposobienie jest zupełnie podobne, jak usposobienie cavalier king charles spaniela czy owczarka niemieckiego. Rodzaje psów są różne, jednak na każdego można mieć minimalny wpływ – by „wymodelować” psychikę psów. I nie ma tu znaczenia długość życia, wzrost czy waga psa. Szkolenie oraz poprawna tresura mogą sprawić, że życie z obojętnie jakim psem pod jednym dachem będzie prostsze.
Szczeniak siberian husky – charakter
Bez dwóch zdań, siberian husky jest psem o dużym temperamencie. Od małego jest on żywiołowy, przyjacielski i radosny. To niezwykle czuły pies z łagodnym usposobieniem. Należy jednak wiedzieć, że jego silny charakter może czasem zdominować właściciela – więc nie można sobie na to absolutnie pozwolić. Husky nie przepadają za samotnością. Dlatego najlepiej będzie, jeżeli będziesz mu stale towarzyszył – ewentualnie, kiedy w czasie np. pracy zostawisz psa z przedstawicielem tej samej rasy. Psy są sprytne i charakteryzują się dużą sprawnością fizyczną, więc lepiej zabezpiecz teren przed ucieczką psa!
Mimo że husky jest inteligentny, to jest też niezależny. Nie za bardzo lubi się podporządkowywać, a posłuszeństwo nie jest jego mocną stroną. Właśnie dlatego do psa trzeba podchodzić bardzo indywidualnie i konsekwentnie, traktując go jednak możliwie jak najbardziej łagodnie. Pies nie będzie wykonywał poleceń natychmiast, jednak po zmotywowaniu będzie z przyjemnością współpracował ze swoim opiekunem. Oczywiście, psu trzeba ofiarować będzie nie tylko wiele czasu, ale i cierpliwości. Pamiętaj o psach, że nie są one dla tych, którzy nie mają zbyt dużo wolnych chwili dla swojego pupila. Usposobienie huskiego, mimo że łagodne, to wymaga naprawdę wiele treningów, koncentracji i czasu. Dlatego lepiej zdecyduj się na niego, gdy masz już jakieś doświadczenie w wychowywaniu i tresurze psów.