Jaki jest charakter doga niemieckiego?

Jest to niezwykle uczuciowy pies. Bardzo mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Nie powinien być izolowany od rodziny i trzymany wyłącznie na dworze lub w kojcu, choć jest idealnym psem stróżującym. Wie, kiedy powinien zaatakować. Nie ufa obcym, ale nie rzuca się na wszystko, co się rusza. Jednak źle sobie radzi z samotnością. Musi mieć stały kontakt z człowiekiem, zwłaszcza z osobą, z którą łączy go silna więź. W przeciwnym razie może się to odbić na jego psychice.

Charakter doga niemieckiego sprawia, że jest to pies cierpliwy. Nadaje się dla dzieci, ale ich wspólne zabawy powinny odbywać się pod nadzorem osób dorosłych. Dog niemiecki jest ogromny, więc nawet nieświadomie może zrobić krzywdę małemu dziecku. Akceptuje wszystkie zwierzęta znajdujące się w domu, a obce ignoruje. Trudno go wyprowadzić z równowagi i przeważnie nie reaguje na żadne zaczepki.

Pies ten nie musi żyć w domku z ogródkiem. Odnajdzie się w mieszkaniu w bloku, pod warunkiem, że porządnie się zmęczy podczas spacerów w ciągu dniu. Przez kilka pierwszych lat jest niezwykle energiczny (zachowuje się jak szczeniak przez ok. 3 lata). Szkolenie doga niemieckiego trzeba zacząć jak najwcześniej. Można zabrać go do psiego przedszkola, aby nauczył się obcować z rówieśnikami. Nie wolno krzyczeć na niego, bo zacznie unikać opiekuna. Jest inteligentnym psem, więc odpowiednio zmotywowany (przysmaki, pochwały) będzie się uczył szybko i chętnie. Należy pamiętać, aby być konsekwentnym i nie pozwalać psu na zachowania, które ma zakazane (np. wchodzenie na kanapę).

Biały, niebieski czy arlekin – charakterystyka rasy

Dog niemiecki ma bardzo krótką sierść, która jest gęsta, lśniąca, gładka i przylega do ciała. Powoduje to, że ten pies jest mało odporny na różne warunki atmosferyczne. Nie powinien zbyt długo przebywać na dworze w czasie upałów i mrozów. Jest za to łatwy w pielęgnacji. Doga niemieckiego wystarczy wyczesywać raz na tydzień, a kąpać w razie potrzeby w szamponie dla psów krótkowłosych. Trzeba również nadzorować stan jego oczu, uszu, zębów i pazurów.

Jest to najwyższa rasa psów. Wzorzec podaje, że samiec ten powinien mieć od 80 do 90 cm wysokości w kłębie, a suczka od 72 do 84 cm wzrostu. Jest to także pies dosyć ciężki. Pies nie może ważyć mniej niż 54 kg, a suka mniej niż 46 kg.

Umaszczenie doga niemieckiego występuje w kilku kategoriach. Ten pies może być:

  • żółty – od jasnozłocistego do ciemnozłotego odcienia. Powinien mieć czarną maskę. Nieakceptowane są białe znaczenia, błękitny lub przybrudzony nalot oraz szarawa maść.
  • błękitny – stalowo-niebieski kolor. Może mieć białe znaczenia. Niepożądane są odcienie czarne oraz żółte.
  • czarny – kolor sierści musi być mocno lśniący. Dopuszczalne są białe znaczenia. Występują tutaj psy tzw. płaszczowe (czarny jest cały tułów, a białe są: kufa, nogi, brzuch, koniec ogona, spód szyi i klatka piersiowa) oraz tzw. płytowe (podstawowa maść biała, łaty czarne).
  • arlekin – biały z czarnymi łatami. Plamy muszą być poszarpane na końcach i porozrzucane po całym ciele. Łaty nie mogą być brązowe ani szare.
  • pręgowany – podstawowa maść od jasno do ciemnozłotej. Powinien mieć czarną maskę. Niedopuszczalne są białe znaczenia. Pręgi w kolorze czarnym powinny być bardzo wyraźne i równo rozmieszczone. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o 3 popularnych rasach psów niemieckich.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Co warto wiedzieć o hodowli rasowych psów?

Nie każda hodowla buldoga angielskiego czy doga niemieckiego jest dobra. Istnieją tzw. pseudohodowle, w których zwierzęta żyją w okropnych warunkach. Tacy „hodowcy” nie dbają o zdrowie zwierząt ani utrzymanie wzorca rasy, a jedynie zależy im na szybkim sprzedaniu szczeniąt. Psy z pseudohodowli prawie zawsze są chore.

Dog niemiecki na spacerze
Jaki jest charakter doga niemieckiego, czyli informacje i opis rasy

Jak rozpoznać dobrą hodowlę? Opis ogłoszenia musi zawierać informacje o wystawionym na sprzedaż szczeniaku (data urodzenia, usposobienie, rodzice etc.), a także o samej hodowli. Jeśli rasa jest uznana przez FCI, to legalna hodowla przynależy tylko do ZKwP.

Zazwyczaj dog niemiecki błękitny kosztuje 5000 – 9000 zł, ale można znaleźć oferty za 4500 zł i ponad 9000 zł. Podobna jest cena buldoga angielskiego, ale on częściej jest dostępny za ok. 4000 zł. Z kolei buldog amerykański kosztuje ok. 4000 – 5500 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Cena za rasowe psy nie powinna być mniejsza niż 2000 zł.

Charakter doga niemieckiego nie będzie pasować do każdego. Pies ten potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem, więc nie nadaje się dla zabieganych ludzi. Osoba decydująca się na doga niemieckiego musi być konsekwentna, ale też i łagodna w czasie treningów. Nie należy kupować pieska jedynie na podstawie zdjęcia. Szczeniak może i wygląda tam na zadbanego, ale można to zweryfikować dopiero podczas wizyty w hodowli.

ikona podziel się Przekaż dalej