Charakterystyka rasy chihuahua

Jaki jest charakter chihuahua?

Nie bez powodu jest to rasa psów do towarzystwa. Chihuahua ma łagodne usposobienie, jest bardzo przyjaźnie nastawiony do ludzi. Gorzej jest z akceptowaniem innych psów – zazwyczaj będzie starał się je zdominować. Prawdziwy charakter chihuahua to nie pies zlękniony, a odważny. Dlatego nie zawaha się oszczekać czy zaatakować dużo większego przeciwnika, choć sam jest bardzo delikatny i łatwo może stać się mu krzywda.

Chihuahua nie potrzebuje długich spacerów, ale lubi przebywać na świeżym powietrzu. Jest to piesek aktywny i ruchliwy, a do tego bardzo ciekawski. Można być pewnym, że w domu zajrzy w każdy możliwy kąt. Będzie bronił swojego terytorium. Za każdym razem, gdy dostrzeże intruza lub usłyszy coś niepokojącego, głośno da o tym znać.

Za swoim właścicielem będzie podążać krok w krok. Choć będzie kochał wszystkich domowników, to jednak wybierze sobie jedną osobę, do której się mocno przywiąże. Chihuahua uwielbia być w centrum uwagi. Nie boi się o nią zabiegać. Długo ignorowany będzie się upominał o zainteresowane. Lubi także przesiadywać na kolanach właściciela.

Dużą rolę odgrywa inteligencja tych psów – są bystre i chętnie się uczą. Choć wydaje się, że są małe i niegroźne, to ich tresura jest obowiązkowa. W czasie treningów nie należy na nie krzyczeć, ponieważ są wrażliwe i źle to znoszą. Trzeba zachować konsekwencję. Jeśli nie chcesz, aby pies coś robił (np. przeszkadzał w czasie spożywania posiłków), to nie zachęcaj go do tego i nie nagradzaj w żaden sposób. Pilnuj, aby każda wypowiedziana komenda została wykonana.

Odmiany chihuahua – jak wyglądają te psy?

Chihuahua występuje w różnych umaszczeniach. Jedynie nie może być marmurkowa. Może mieć włosy długie, jak i krótkie. Pies powinien być umięśniony i krępy. W tej rasie istotna jest waga, a nie wzrost.

Chihuahua długowłosa ma włos okrywowy lekko falisty lub prosty. Futerko powinno być delikatne i jedwabiste w dotyku. Podszerstek nie powinien być gęsty. Na uszach, ogonie, łapach i z tyłu kończyn tworzy się pióro, a na szyi kryza. Krótkowłosa odmiana ma sierść błyszczącą i miękką, a włos gładko przylega do ciała. Na ogonie i szyi sierść może być trochę dłuższa, ale na uszach i pyszczku powinna być krótka. Dopuszczalne są przerzedzenia przy gardle oraz na podbrzuszu.

Nie istnieje chihuahua miniaturka. Uważa się, że jest to najmniejszy piesek na świecie i w tej rasie nie rozróżnia się psa miniaturowego, średniego czy dużego. Chihuahua powinien ważyć od 1,5 do 3 kg. Na wystawach dopuszczalne są mniejsze pieski z wagą od 500 g do 1,5 kg, ale te przekraczające 3 kg są dyskwalifikowane. Sprawdź także ten artykuł o hodowlach chihuahua w Polsce.

Choroby i pielęgnacja – ile żyje pies rasy chihuahua?

Na ogół te psy mają dobre zdrowie i uważa się je za długowieczne. Średnia długość życia chihuahua to ok. 12-15 lat. Jednak zdarzają się pewne problemy zdrowotne. Chihuahua ma skłonność do spadku poziomu glukozy we krwi (tzw. hipoglikemii). Może mieć zły zgryz i braki w uzębieniu oraz niewydolność kanalików łzowych. Zdarzają się: niezarośnięte ciemiączko i ruchome rzepki. Podczas spacerów chłodne i zimowe dni należy ubierać psu ubranko, a w czasie lata trzeba uważać, aby nie doszło do przegrzania.

Psy tej rasy mają mały pęcherz. Oznacza to, że trzeba dość często wychodzić z nimi na spacery. Jeśli jest to niemożliwe, można nauczyć chihuahua załatwiać się do kociej kuwety (np. tej z podwójnym dnem, wtedy nie trzeba stosować żwirku). Problemy zdrowotne chihuahua mogą wynikać też z tego, że piesek pije za mało wody. W tej rasie łatwo o odwodnienie, dlatego należy to pilnować.

Pielęgnacja chihuahua nie jest trudna. Regularnie trzeba sprawdzać oczy, uszy i zęby. Pazurki można obcinać mniej więcej raz na miesiąc. Częstotliwość wyczesywać zależy od odmiany. Pieski, które mają krótką sierść, wystarczy czesać raz na tydzień. Te, które mają włosy długie, należy wyczesywać już co 2-3 dni, zwracając szczególną uwagę na miejsca za uszami, pod ogonem i przy szyi. Suczki mogą intensywnie tracić sierść po urodzeniu szczeniąt lub po cieczce, a samce na wiosnę. Chihuahua należy kąpać w razie potrzeby, a potem dobrze wysuszyć suszarką.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Hodowla psów z rodowodem – cena, opinie

Ile trzeba zapłacić za rasowego psa?

Koszt takiego psa przeważnie mieści się w granicach 3000 – 7000 zł. Cena za chihuahua często wynosi ok. 4000 zł. Można jednak natrafić na oferty zarówno droższe, jak i tańsze. Wpływ na to ma kilka czynników.

Szczeniak zazwyczaj kosztuje więcej, gdy mocno wpasowuje się we wzorzec rasy. Znaczenie mają również rodzice – ich osiągnięcia na psich wystawach, linia genów. Istotna jest także renoma hodowli. Hodowca, który zaczyna, może taniej sprzedać pierwszy miot, ale z każdym kolejnym cena powinna wzrastać.

Chihuahua w wiklinowym koszyku
Jaki ma charakter chihuahua, czyli wszystko, co warto wiedzieć o tej rasie

Cena nie powinna być mniejsza niż 2000 zł. Tylko w wyjątkowych sytuacjach jest to kwestia ok. 1000 zł (np. pies ma jakąś wadę, jest starszy etc.). Hodowca odpowiada za regularne wizyty u weterynarza (badania, szczepienia, odrobaczanie) oraz prawidłowego żywienie psów. Poświęca również swój czas, zarówno na zdobycie wiedzy (o rasie, chorobach psów, tresurze), jak i socjalizację młodych piesków.

Pseudohodowcy sprzedają szczeniaki za ok. 2000 zł. Nie dbają o zachowanie wzorca (często też go nie znają), a jedynie zależy im na szybkim zysku. Pieski nie mają przeprowadzonych żadnych badań, trzymane są w okropnych warunków i karmione są nieodpowiednią karmą. Często też są chore. Suczki rozmnażane są masowo. Do tego kojarzone są ze sobą osobniki zbyt blisko spokrewnione.

Po czym poznać pseudohodowlę?

Choć to zdjęcia przyciągają uwagę, ważniejszy jest opis. Zdjęcia pomagają jedynie przy pierwszej weryfikacji, czy szczeniak jest zadbany (nie jest wychudzony, nie wygląda na chorego) i przebywa w czystym miejscu. Opis ogłoszenia powinien zawierać informacje takie jak: dane szczeniaka (data urodzenia, rodzice, charakter etc.), nazwa hodowli i stowarzyszenia (do którego należy hodowla).

Hodowcy znają wzorzec rasy i wiedzą, że nie istnieje chihuahua miniaturka. Jeśli więc znajdziesz takiego ogłoszenie, to masz pewność, że jest to pseudohodowla. Podobnie jak w przypadku, gdy jest napisane, że „pies jest w typie rasy”, co naprawdę oznacza, że jest tylko pozornie do niego podobny, ale naprawdę niewiele ma wspólnego z psem rasowym.

Szczeniak może trafić do nowego domu po ukończeniu 8 tygodnia życia. W czasie pobytu w hodowli powinien zostać dwa razy odrobaczony, raz zaszczepiony, a także mieć wszczepiony CHIP. Poza książeczką zdrowia, nowy właściciel otrzymuje rodowód szczeniaka. Jest to wymóg konieczny, ponieważ jest to potwierdzenie tego, że pies jest rasowy (po rasowych rodzicach). Otrzymuje go każdego szczeniak z miotu, nawet jeśli nie wpasowuje się do końca we wzorzec rasy.

Chihuahua to dobry towarzysz dla osób starszych, większych dzieci, singli, jak i dużych rodzin. Jednak inteligencja tych psów sprawia, że trzeba poświęcić nieco czasu na ich naukę, będąc przy tym konsekwentnym. Chihuahua wyczuje, kiedy może sobie na coś pozwolić i zacznie to robić częściej, aż całkowicie przestanie słuchać swojego właściciela.

ikona podziel się Przekaż dalej