Charakter akity inu

Jaki charakter mają pieski akita inu?

Rasa akita inu wyróżnia się przede wszystkim umiarkowanym temperamentem, a także niezwykłą lojalnością i przywiązaniem do swojego opiekuna. Pies nie domagać się będzie pieszczot, jednak bardzo domaga się kontaktu z człowiekiem. Szczeniak akita inu nie powinien jednak pojawić się w domu z małym dzieckiem. Dlaczego? Mimo, iż z początku szczeniak może się dogadywać z dzieckiem, to pies jest wyczulony na np. zbyt mocne gładzenie – co może sprawiać problemy. Jeżeli jednak zdecydujesz się na kupno psa pamiętaj, że będziesz musiał sprawować nadzór na kontaktach pieska z dzieckiem. Niestety, ale akita japońska może być mało wyrozumiały dla kilkulatków – mimo, że nie jest to bardzo groźna rasa.

Hachiko bywa nieufny wobec nieznajomych ludzi, jednak ich akceptuje – pod warunkiem, że opiekun też ich toleruje. Zdjęcia wskazują na to, iż pies może być „misiem do przytulania” – jednak, wcale tak nie jest. Pies nie jest hałaśliwy i nadpobudliwy, ale ma za to silnie rozwinięty instynkt terytorialny. W związku z tym, lepiej niż w roli „maskotki” sprawdzi się jako stróż domu. Może się wydawać, że psina nie interesuje się mieszkaniem – jednak cały czas je kontroluje.

Mimo, że rasa wygląda na potulną (chociażby ze względu na charakterystyczne umaszczenie), to akita może być groźna dla swojej własnej rasy. Właśnie dlatego właściciel powinien stale nadzorować swoje psy, by czasem ze sobą nie walczyły. Oczywiście, akita długowłosa może się dogadać z innymi psami – o ile te mu ulegną. Inna sprawa, jeżeli dane zwierzę będzie się wychowywać z pieskiem od małego – szczeniak będzie zaakceptowany, jednak obcy już niekoniecznie. Niestety, ale to może przysporzyć spore problemy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przeglądem najlepszych ras psów średnich.

Opinie na temat charakteru akita inu

Umaszczenie psa i jego biała sierść nie powinny być mylące – to, jak szczeniak wygląda nie świadczy, że rasa jest mała i bezbronna. Hachiko nie należy do psów szczekających – a, gdy już to robi, to widocznie ma ku temu powód. Akita są pieskami myśliwymi, które uwielbiają polować – jednak, nie wydając przy tym warkotu czy innych, zbędnych hałasów. Robią to więc podobnie, jak koty – na co wskazuje ich historia pochodzenia. Akita może potraktować jakieś małe zwierzę za swoją potencjalną zdobycz i zacząć na nie polować – np. ptaki, małe pieski czy gryzonie. Pamiętaj również o tym, że naturalnym pokarmem dla psa są np. kaczki czy też kurczęta – dlatego też, lepiej nie zostawiać psa „sam na sam” z drobiem!

Pies Akita bywa agresywny w stosunku do innych zwierząt. Niestety, ale to instynkt oraz historia psa ma duży wpływ na ich zachowanie wobec innych ssaków, gryzoni czy ptaków. Lepiej więc nie pozostawiać psów bez nadzoru i nie wypuszczać ich bez smyczy. No chyba, że wychodzisz z nim na spacer w miejsce, gdzie raczej nie spotkacie żadnych zwierząt bądź ludzi. Pamiętaj również o tym, że pieski z natury są bardzo łakome – zatem, posiadając inne zwierzę w domu, każde powinno mieć własną miskę. Miska Akitu powinna jednak stać o wiele dalej niż miseczki innych zwierząt.

Mimo, że zwierzęta są ciężkie w socjalizacji, cena akita inu to nawet 6000 zł.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Co powinieneś wiedzieć o psach akita inu?

Wychowanie oraz szkolenie – opis

Pies tylko wygląda na słodkiego „misiaka” – jego biała sierść i pogodny pyszczek bywają mylące. Patrząc na zdjęcia ciężko uwierzyć, że psy są aż tak uparte i niezależne. Niestety, ale rasowe akita inu są pieskami ciężkimi do ułożenia i wyszkolenia. Akita japońska jest bardzo sprytną rasą, często wymykając się spod kontroli i starając się być zawsze niezależną. Ciężko jest więc nawiązać z nim od samego początku dobrą relację. Akita uwielbia dominować, jednak z drugiej stronie bywa wrażliwy. Właśnie dlatego trzeba traktować go konsekwentnie, ale też wykazać odrobinę wyrozumiałości i cierpliwości.

Pies rasy akita inu na tle zieleni z językiem na wierzchu, a także opis i charakter akity inu
Charakter akity inu krok po kroku i wszystko, co warto wiedzieć o wychowaniu psa

Jeżeli jednak uda się, że dobrze go zmotywujesz do działania, to akita będzie bardo chętnie się uczył i ćwiczył. Pod warunkiem, że te ćwiczenia nie będą trwały bardzo długo! Nie używaj siły, bo pies może odpowiedzieć agresją albo odmówić. Żeby unikać problemów w przyszłości, należy zadbać więc o odpowiednią socjalizację szczeniaków i wyznaczać im granice.

Charakter akity inu i choroby

Piesek nie lubi być drażniony – wówczas może ugryźć! Tak samo traktuje kontakt wzrokowy, zwłaszcza gdy będzie np. zbyt natarczywy. Długowłosa akita może odebrać taki wzrok jako wyzwanie i zareagować agresją! Nie schylaj się za bardzo do psa i nie stawaj do niego twarzą w twarz – chyba, że znasz go bardzo dobrze. Niestety, ale pies również bardzo źle odbierze taką postawę, zwłaszcza gdy nie zna człowieka. Akita pochodzi od wilka, więc jego ufność z początku jest dość mała.

Akita żyje zazwyczaj 10, a nawet i 12 lat. Jeżeli będziesz go prawidłowo wychowywać i żywić, długo będzie przyjacielem rodziny. Niemniej jednak, akita również zapada na różne choroby – jak niedoczynność tarczycy bądź schorzenia skóry i włosia. Dlatego warto będzie regularnie odwiedzać weterynarza, by zapewnić pieskowi długie i spokojne życie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny