Szczepienia szczeniaka - kiedy szczepić małego psa?

Szczepienie obowiązkowe - wścieklizna

Pierwsze szczepienie "na wściekliznę" czyli przeciwko wściekliźnie według ustawy musi odbyć się w ciągu 30 dni od ukończenia 3 miesiąca życia. W praktyce lekarze weterynarii szczepią około 15 tygodniowe szczenięta. Pierwsze szczepienie nabywa ważności po 21 dniach od podania. Kolejne muszą odbywać się nie rzadziej niż co 12 miesięcy. W przypadku przekroczenia terminu szczepienie znowu uznaje się za tak zwane pierwotne i zyskuje ważność po 21 dniach.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie musi zostać wpisane i potwierdzone przez lekarza weterynarii w odpowiednich dokumentach identyfikacyjnych np. paszporcie lub książeczce zdrowia psa. Lekarz może wydać także osobne zaświadczenie o szczepieniu zawierające dane psa umożliwiające jego identyfikację, czyli numer chip lub tatuażu, kolor sierści, rasę i wiek.

Zaświadczenie potwierdzające aktualność szczepienia potrzebne jest m.in., kiedy jeździmy z psem komunikacją miejską. Pies nieposiadający ważnego szczepienia, który ugryzł człowieka, zostanie skierowany na obserwację, a jego właściciel skazany na karę grzywny w wysokości nawet kilkuset złotych.

Szczepienia podstawowe i dodatkowe

Kalendarz szczepień opracowany został przez WSAVA, czyli World Small Animal Veterynary Association. Jest to jednak tylko wskazówka, jakie szczepienia powinien przejść szczeniak i kiedy. Ostateczna decyzja należy do właściciela oraz lekarza weterynarii, który sprawdza stan zdrowia psa oraz przeprowadza wywiad dotyczący specyfiki środowiska, w którym przebywa pies.

Pierwsze szczepienie szczeniaka odbywa się około 4-6 tygodnia produktem typu "puppy". Jest to szczepionka przeznaczona na okres, kiedy małe psy mają jeszcze wysoki poziom przeciwciał matczynych. Jeśli pies nie zostanie zaszczepiony w tym wieku, pierwsze szczepienie odbywa się około 8-9 tygodnia życia. Drugie szczepienie w pierwszym przypadku przypada około 9 tygodnia, a trzecie po 12 tygodniu. W drugim przypadku szczepi się psa po 3-4 tygodniach od pierwszego, czyli mniej więcej w 12 tygodniu.

Podstawowe szczepienia obejmują uodpornienie przeciwko takim chorobom zakaźnym jak: parwowiroza, nosówka, zakaźne zapalenie wątroby czy kaszel kennelowy. Zaszczepić psa można także dodatkowo przeciw boreliozie oraz leptospirozie.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

To, jakie szczepienia wybrać zależy od miejsca przebywania psa, sposobu jego użytkowania i częściowo stylu życia właściciela. Szczepienie przeciw leptospirozie zalecane jest np. u psów żyjących na terenach wiejskich, psów myśliwskich i tych, które dużo czasu spędzają w terenie oraz kąpią się w zbiornikach wodnych. Miejskiego yorka nie ma konieczności zabezpieczać przeciwko tej chorobie, choć oczywiście można! Skoro posiadasz swojego czworonoga, sprawdź także ten artykuł z kalendarzem szczepień psa.

Szczepienia psów dorosłych

W przypadku psów dorosłych, które nie mają książeczki zdrowia ani znanej historii szczepień, wykonuje się dwa szczepienia. Pierwsze w dowolnym momencie (o ile pies jest zdrowy), a drugie po 3-4 tygodniach.

Przed szczepieniem należy przeprowadzić odrobaczanie. Jest ono istotne, by szczepionka zadziałała w odpowiedni sposób. Odrobaczenie przed szczepieniem powinno odbyć się około tygodnia wcześniej. Zdecydować się można dodatkowo na badanie parazytologiczne kału.

Konsekwencje chorób zakaźnych bywają tragiczne. Parwowiroza oraz nosówka zbierają śmiertelne żniwa wśród szczeniąt i psów z osłabioną odpornością. Pies, który przechorował nosówkę, może mieć trwały niedobór immunologiczny (być podatnym na częste infekcje), mieć problemy z zębami (uszkodzenie szkliwa) oraz zaburzony prawidłowy wzrost.

Cennik szczepień psa

Koszt szczepienia "na wściekliznę"

Cennik szczepień psa tworzony jest na podstawie kosztów samej szczepionki oraz innych użytych materiałów jak strzykawka, igła, czy wystawiane zaświadczenia. Dodatkowo doliczany jest koszt pracy lekarzy weterynarii i koszty wykorzystania infrastruktury gabinetu.

Pies u weterynasza oraz pełna strzykawka, a także informacje, jaki jest cennik szczepień psa
Rodzaje szczepionek dla psa oraz cennik szczepień psa, w tym pakiet szczepień

Koszt szczepienia przeciwko wściekliźnie waha się w okolicy 30 złotych. Istnieją jednak akcje darmowych lub dofinansowanych szczepień przeciwko wściekliźnie organizowane przez poszczególne gminy lub organizacje prozwierzęce. W niektórych gminach można starać się o refundacje szczepienia po jego wykonaniu.

Kalendarz pokazuje, że najczęściej akcje szczepień organizowane są latem oraz jesienią. Informują o tym zwykle lokalnie rozwieszane plakaty lub strony internetowe poszczególnych gmin.

Ile kosztuje komplet szczepień?

Komplet powyższych szczepień warto powtarzać przez kilka lat co roku. Cena zależna jest od miasta, gabinetu, użytego preparatu oraz zakresu chorób. Dawka szczepionki jest niezmienna bez względu na to, czy przeznaczona jest dla yorka, czy doga niemieckiego. Cena nie zależy zatem od wielkości psów. Ilość podawanej substancji to 1 mililitr zawierający określone stężenie antygenów, które wywoła reakcje układu immunologicznego.

Szczepionki kombinowane, czyli zawierające antygeny więcej niż jednej choroby są zwykle tańsze niż suma szczepionek pojedynczych przeciwko wszystkim chorobom zawartym w preparacie kombinowanym (poliwalentnym). Koszt szczepionek na nosówkę czy prawowirozę wynosi średnio około 50 zł, gdy podanie preparatu zawierającego antygeny obu chorób (oraz kilku innych) to koszt 70-90 zł.

Podsumowując, co roku na szczepienia psa trzeba wydać około 120 zł. Koszt może być wyższy, jeśli zdecydujemy się na podanie preparatów przeciwko boreliozie lub leptospirozie. Dodając wcześniejsze odrobaczanie, koszt wzrasta o kilkanaście do kilkudziesięciu złotych w zależności od masy ciała psa.

Chcąc znać wcześniej dokładne koszty, warto skontaktować się z wybranym gabinetem weterynaryjnym, w celu uzyskania informacji o istniejącym cenniku. Niektóre placówki mają takie informacje zamieszczone na swoich stronach internetowych.

Cennik szczepień psa różni się w zależności od wielu czynników, ale nie warto oszczędzać! Zabezpieczają one przeciwko groźnym dla zdrowia i życia chorobom zakaźnym. Wystarczy raz zobaczyć szczeniaka chorego na nosówkę, by zrozumieć, jak ważna jest profilaktyka.

ikona podziel się Przekaż dalej