Cavapoo – czy to jest rasa, historia, jak powstała, cechy

Pomysł i pojawienie się hybrydy


Pomysł na stworzenie hybrydy cavapoo powstał w Australii w latach 90. XX wieku. Hodowcy, którzy wymyślili takie połączenie, zamierzali uzyskać niewielkiego, kompaktowego psa o niewypadającej, hipoalergicznej sierści i atrakcyjnym eksterierze. Pierwsze urodzone mioty były wprawdzie bardzo zróżnicowane pod względem cech zewnętrznych, jednak tak dalece się podobały, że wkrótce zainteresowali się nimi miłośnicy hybryd w Stanach Zjednoczonych. Tam właśnie cavapoo zrobił największą karierę.

Nazwa hybrydy – cavapoo lub cavoodle – pochodzi z połączenia fragmentów nazw ras wyjściowych: cavalier spaniel i poodle, w dwóch konfiguracjach, funkcjonujących w zasadzie równorzędnie, aczkolwiek cavapoo jest nazwą bardziej znaną i częściej używaną. Tak samo tworzone są nazwy innych hybryd. Np. krzyżówka maltańczyka z pudlem miniaturowym to maltipoo (maltese + poodle), a krzyżówka labradora z pudlem – labradoodle (labrador + poodle). W każdym jednak wypadku jest to mieszaniec, a nie nowa rasa.

W Polsce hybrydy również cieszą się rosnącą popularnością, a ich hodowcy (choć trudno zastosować do nich to określenie) założyli własne stowarzyszenie – Związek Hodowców Hybryd, gdzie można się dowiedzieć, jak założyć hodowlę psów z krzyżówek różnych ras. Pod szyldem tej organizacji hodowane są również cavapoo.

Cavapoo – cechy charakterystyczne

Nie istnieje wzorzec cavapoo. Hybryda ta została stworzona, podobnie jak wszystkie inne, nie przez biologów, specjalizujących się w genetyce, ale przez amatorów, właściwie nie do końca umiejących szczegółowo określić, jakie cechy ma posiadać mieszaniec. Wszystko dzieje się na zasadzie przypadku. Tylko nieliczni hodowcy, mający jakiekolwiek założenia, stosują selekcję hodowlaną i do dalszego rozrodu pozostawiają osobniki, które – ich zdaniem – odpowiadają oczekiwaniom.

Cavapoo może być mały albo średniej wielkości, drobnej lub nieco masywniejszej budowy i z sierścią lokowatą jak u pudla lub długą i falującą, jaką ma cavalier spaniel. Rasy wyjściowe mają obwisłe uszy, zatem i cavapoo nie może mieć innych. Uszy obwisłe są recesywne (ustępujące) w stosunku do stojących, gen warunkujący zwisające uszy musi występować u obojga rodziców i tak dzieje się w tym wypadku. Kufa natomiast może być normalnej długości jak u pudla, albo spłaszczona jak u cavaliera. Brachycefalia (skrócenie kufy) dziedziczone jest również recesywnie i uzyskanie cavapoo z płaską kufą możliwe jest dopiero w pokoleniu F2.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Inne cechy wyglądu cavapoo:

  • Wysokość w kłębie: 22 – 35 cm
  • Ciężar ciała: 3 – 11 kg
  • Szata: gęsta, miękka, falująca lub kędzierzawa
  • Umaszczenie: może być różne, w zależności od umaszczeń rodziców. Najczęściej spotykane jest czarne i płowe (jak u vizsla). Osobniki łaciate i czarne podpalane można uzyskać w kolejnych pokoleniach.

Cavapoo – czy tworzenie hybryd ma sens

Tworzenie nowych pokoleń

Tworzenie nowej rasy jest procesem żmudnym i długotrwałym. Zaczyna się od teorii – określenia celu i metod oraz dróg jego osiągnięcia. Wymaga to wieloletniej pracy, popartej badaniami naukowymi, bazującymi na gruntownej znajomości zasad genetyki, sposobów dziedziczenia, właściwości poszczególnych genów, metod utrwalania pożądanych cech i eliminowania niepożądanych. Dopiero potem zaczyna się dobieranie przodków, mogących dać potomstwo o oczekiwanych cechach.

Należy zdawać sobie sprawę, że ze skojarzenia dwóch osobników różnych ras nigdy nie uzyska się w pierwszym pokoleniu (F1) potomstwa o cechach, jakie chce się uzyskać. Aby to zrozumieć, należy przyswoić podstawową zasadę dziedziczenia. Otóż potomek otrzymuje od każdego z rodziców zawsze po 50 proc. jego puli genowej. Geny rozmieszczone są w chromosomach, ułożonych parami. Tych par jest 39 – oznacza to, że pies ma 78 chromosomów. W każdym z nich znajdują się miejsca, ściśle określone dla poszczególnych genów. W każdej parze chromosomów (jednym od matki, drugim od ojca) miejsca te odpowiadają sobie – rozmieszczone w nich geny odpowiadają za te same cechy. Takie miejsce nosi nazwę locus (l.mn. loci). Przykładowo, u psa w locus A znajdują się geny umaszczenia m.in. rudego i czarnego podpalanego. Jeżeli skojarzy się rudą (jak np. vizsla) sukę z czarnym podpalanym (jak np. gończy polski) psem, to w locus A u szczeniaka może się znaleźć gen rudy od matki i gen czarny podpalany od ojca. Jakie będzie umaszczenie szczeniaka?

Myliłby się ten, kto uważałby, że szczeniak będzie koloru pośredniego pomiędzy tymi dwoma. W przytoczonym przykładzie szczeniak będzie miał umaszczenie rude po matce. Dlaczego? Dlatego, że niektóre geny są dominujące, niektóre recesywne (ustępujące), a gen, warunkujący umaszczenie rude, jest dominujący wobec innych wariantów (alleli), znajdujących się w tym locus. Zatem niezależnie, z którym z alleli spotka się „rudy” ze strony matki, szczenię z pokolenia F1 będzie rude, a drugi allel (czarny podpalany od ojca) będzie nim zdominowany i niewidoczny, natomiast może być przekazany potomstwu w pokoleniu F2. Jeżeli spotka się w kolejnym skojarzeniu z allelem czarnym podpalanym, mogą się urodzić szczeniaki czarne podpalane. Zasadę tę ilustrują poniższe tabele.

Pokolenie F1:

Ay – gen rudy

At – gen czarny podpalany

AyAy – ruda matka

AtAt – czarny podpalany ojciec

AyAt – rude (heterozygotyczne) potomstwo

 

At

At

Ay

AyAt

AyAt

Ay

AyAt

AyAt

 

Pokolenie F2:

Ay

At

Ay

AyAy

AyAt

At

AyAt

AtAt

AyAy – rudy homozygotyczny (dominujący)

AyAt – rudy heterozygotyczny (nosiciel genu czarnego podpalanego)

AtAt – czarny podpalany (tzw. homozygota recesywna).

Cavpoo na ulicy, a także opis gatunku, zdjęcia, wymagania i porady co do pielęgnacji i hodowli
Cavoodle, nietypowa mieszanka ras psów oraz wymagania rasy, opis i usposobienie ciekawych piesków

To zaledwie jedna cecha i zasada jej odziedziczalności. Ale należy mieć świadomość, że tych cech są tysiące i dziedziczą się – w dużym uproszczeniu – według tego schematu, ale nie zawsze te same. Stąd u hybryd w pokoleniu F1 duży „rozrzut” w wyglądzie, występujący również w pokoleniach następnych. Dlatego tak ważne jest wspomniane wcześniej ustalenie celu, jaki ma być osiągnięty, a następnie ostra selekcja hodowlana i pozostawianie do dalszego rozrodu tylko osobników, które zbliżone są do zamierzonego. W ten sposób pod koniec lat 80. XX wieku rozpoczęto hodowlę polskiego spaniela myśliwskiego. Trwa ona już około 40 lat, a rasa ta wciąż nie jest uznana przez FCI i na wystawach występuje w grupie ras nieuznanych, bez prawa do tytułów.

Jeżeli zatem ktoś na pytanie, jak założyć hodowlę psów „rasy” cavapoo odpowiada, że wystarczy pokryć sukę cavaliera pudlem lub odwrotnie – jest w ogromnym błędzie. Niestety, w taki właśnie sposób powstają hybrydy – bez podstaw naukowych i prakyki. A ta nie ogranicza się do wiedzy, od kiedy można kąpać szczeniaka i czym go karmić. Sprawdź także ten artykuł o rasach psów z włosami zamiast sierści.

Charakter, pielęgnacja i zdrowie cavapoo

Cavapoo pod względem charakteru jest wielką niewiadomą, bowiem dziedziczy jego cechy zarówno po cavalierze, jak i po pudlu. Nie wiadomo, którymi z tych cech będą się odznaczać szczeniaki, bowiem każda rasa wyjściowa jest pod tym względem inna. Pudle są psami bardzo inteligentnymi, ruchliwymi, chętnie uczącymi się i potrzebującymi ruchu, kiedyś były przecież psami myśliwskimi. Cavalier spaniel jest typowym kanapowcem, bardzo przywiązanym do swojego opiekuna i o wrażliwej psychice. Oczywiście z pewnością hybrydowe szczeniaki nie będą psami obronnymi, ale nie wiadomo, jakie cechy u nich przeważą – energicznego, bystrego łowca czy „podkołdernika”. W każdym wypadku szczeniaki muszą być socjalizowane, aby miały dobry kontakt z człowiekiem i dały się łatwo układać.

Pielęgnacja cavapoo również zależy od rodzaju odziedziczonej szaty. Zresztą jej strukturę będzie można ocenić dopiero u dorosłego psa. Nie wiadomo, czy będzie ona kędzierzawa i bez podszerstka, czy prosta lub falująca z podszerstkiem. Nie zawsze również wiadomo, jakie umaszczenie będą mieć szczeniaki. Zawsze jednak dobrze robi szczotkowanie, a jeżeli u dorosłego psa zajdzie taka potrzeba – również okresowe strzyżenie, jak u pudla. W kwestii kiedy można kąpać szczeniaka można odpowiedzieć, że lepiej później niż zbyt wcześnie. Nie ma potrzeby kąpać psa, jeżeli nie ubrudził się np. farbą lub nie wytarzał się w nieczystościach.

Ryzyko nabycia cavapoo jest spore. Otóż rasy rodzicielskie mają skłonności do różnych schorzeń. Nigdy zatem nie wiadomo, czy u danego szczeniaka skłonności te akurat się nie skumulowały. Nikt przecież nie robi badań rodzicom, nie są to psy zarejestrowane w ZKwP. Jest to więc jeszcze jedna przesłanka, aby nie napędzać rynku hybryd i zdecydowanie kupować szczeniaki czystych ras, z metrykami, po przebadanych rodzicach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny