Cavalier king charles spaniel – przydatne informacje na początek

Wygląd psa z rodziny cavalierów

Wyszukując informacje o rasie cavalier king charles spaniel, warto skorzystać ze wzorca FCI, numer 136. Jest to istotny dokument, który określa wzorcowy wygląd psa, dopuszczalne umaszczenie, proporcje i specyfikę wyglądu.

Informacje zebrane ze wzorca rasy pozwalają określić, że optymalny wzrost dorosłego cavalier king charles spaniela powinien mieścić się w przedziale 5,9 do 8,2 kg. Jest to wzorcowa waga zarówno dla piesków jak i dla suczek. Co ciekawe, wielkość psów jest zawsze mierzona w kłębie pupila. W przypadku dorosłych cavalierów, wzorcowa wielkość powinna mieścić się w przedziale 30 do 33 cm.

Psy rasy cavalier posiadają typową dla spanieli, zwartą i umięśnioną sylwetkę. Ich cechą charakterystyczną jest wyjątkowo długi włos na uszach, duże bardzo ciemne oczy oraz nieprzeciętna uroda. Opis rasy dopuszcza kilka podstawowych umaszczeń. Rasa występuje w umaszczeniu czarnym podpalanym, tricolor, blenheim (czyli biało ruda), a także rubinowym. Psy o umaszczeniu tricolor i czarnym cieszą się dość dużą popularnością i są często spotykane w hodowlach.

Zarówno cavalier king charles spaniel jak i cocker spaniel to psy o obfitej i gładkiej sierści, która lekko przylega do ciała. Sierść posiada także gęsty podszerstek jest prosta lub bardzo delikatnie falowana. Zbyt silne loki nie są dopuszczalne u owej rasy. Pies posiada natomiast frędzle pióra na uszach i tak zwane pióra na wszystkich kończynach oraz ogonie. Jak wszystkie rasy z dłuższą okrywą, cocker spaniel i cavalier to rasy wymagające systematycznej pielęgnacji. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o charakterze cavalier spaniela.

Prawidłowe żywienie cavaliera

Cavalier king charles spaniel nie jest zbyt wybrednym psem, często jest całkowicie przeciwnie. Mały szczeniak może mieć bardzo duży apetyt i z radością zajadać każdą porcje jedzenia. Sytuacja nie zmienia się również w dorosłym życiu pupila, co wiąże się z faktem, że cavaliery są psami predysponowanymi do otyłości. Dlatego rasa powinna dostawać odpowiednio odmierzone porcje posiłków.

Największą popularnością cieszy się żywienie psa przy użyciu gotowych, suchych karm. Nieco mniej popularną opcją pozostaje żywienie karmami mokrymi, które są z reguły nieco bardziej atrakcyjne dla pupila. Niezbędnie od tego, jaką formę wybierzemy, zadbajmy o odpowiedni skład posiłków. Rasa cavalierów jest dość aktywna, dlatego karma powinna zawierać większą ilość białka. Specyfikę karmy dopasowujemy do trybu życia psa. Nieco starszy, mniej aktywny pupil posiada zmniejszone zapotrzebowanie na białko, co warto uwzględnić podczas wyboru karmy.

Kolejna opcja żywienia to samodzielne przygotowywanie posiłków. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się dieta BARF, bazująca na surowym mięsie, podrobach oraz odrobienie warzyw. Zwolennicy tego sposobu żywienia podkreślają, że jest to naturalna dieta, która najlepiej odpowiada potrzebom psiego organizmu. Jej jedyną istotną wadą okazuje się konieczność zdobycia wiedzy na temat żywienia i suplementacji, a także czasochłonność tworzenia posiłków.

Charakter cavaliera – najważniejsze informacje

Opisując psy z rodziny cavalier king charles spaniel, nie można pominąć kwestii ich charakteru. To właśnie charakter jest jedną z głównych przyczyn, które zadecydowały o tak dużej popularności rasy. Psy z rodziny cavalierów są bardzo oddane i lojalne w stosunku do swojego właściciela. Nie towarzyszy im nadmierna agresja ani zachowania dominujące. Dobrze prowadzone psy chętnie słuchają swojego przewodnika i okazują się wyjątkowo posłuszne.

Charakter rasy przejawia się także w chęci towarzyszenia. Pies cavalier czy cocker spaniel uwielbia spędzać czas z ludźmi i innymi zwierzętami. Źle znosi samotność, dlatego warto zapewnić mu towarzystwo na czas, w którym wychodzimy do pracy. Większość cavalierów świetnie dogada się z kotami, innymi psami czy mniejszymi zwierzętami domowymi. Z radością przywita też wszystkich gości, którzy wchodzą do naszego domu.

Towarzyskość i ufność to niekiedy problem rasy. Cavalier king charles spaniel przeważnie nie boi się innych, znacznie większych psów i nie jest świadomy tego, że ktoś może zrobić mu krzywdę. Na szczęście nie jest też typem włóczęgi, a prowadzony na spacerze trzyma się blisko swojego przewodnika. Psy tej rasy mogą być wyprowadzane nawet przez starsze dzieci, bowiem nie są problematyczne podczas spacerów.

Opis charakteru nie byłby kompletny, gdybyśmy pominęli kwestię aktywności. Co prawda rasa cavalier łatwo dostosowuje się do trybu życia rodziny, jednak wymaga dużej dawki ruchu. Jak wszystkie psy z rodziny spanieli jest to pupil wytrzymały oraz żywiołowy. Jego usposobienie wymaga rozładowania nadmiernej ilości energii. Zarówno cavalier king charles spaniel, jak i cocker spaniel wymagają kilku intensywnych spacerów w ciągu dnia. Są to rasy skoncentrowane na człowieku i wiecznie chętne do zabawy. Możemy to wykorzystać podczas wspólnego spędzania czasu, organizując różnorodne formy aktywności z pupilem.

Łagodne usposobienie psa przejawia się też w nieco nadmiernej wrażliwości. Z natury ufna i uległa rasa źle znosi głośny krzyk oraz wybuchowe zachowania właściciela. Natura wrażliwca sprawia, że szkolenie piesków może być niekiedy bardziej skomplikowane. Opis behawiorystów wskazuje na to, że rasa najlepiej radzi sobie podczas szkolenia za pomocą wzmocnień pozytywnych. Na szczęście cavalier jest psem bardzo pojętnym i chętnie wykonuje stawiane mu wyzwania. Wspólny kontakt z właścicielem może być świetną przygodą zarówno dla pupila, jak i dla człowieka.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Opis pielęgnacji, możliwe choroby oraz cena cavalier king charles spaniela

Rasa o dużych wymaganiach pielęgnacyjnych

Cavalier to rasa psa dedykowana dla osób, które mają dostatecznie dużo wolnego czasu. Już samo zapewnienie aktywności może być dość czasochłonne. Trzeba przy tym pamiętać, że rasa wymaga również regularnej pielęgnacji.

Opisując podstawowe zadania pielęgnacyjne, warto skoncentrować się na szacie. Gęsta i prosta okrywa wymaga regularnego czesania. Pies powinien być czesany przynajmniej raz w tygodniu, co zmniejszy ryzyko pojawiania się kołtunów i filcu. Do czesania możemy wykorzystać szczotkę pudlówkę oraz duży grzebień ze zmiennym rozstawem pinów.

Informacje zebrane od hodowców wskazują na to, że prosta, nieco dłuższa szata nie nadaje się do trymowania ani strzyżenia. Po spacerach warto sprawdzać jej stan, bowiem pies może gromadzić na futrze wiele drobnych nieczystości. Ważne będą też systematyczne kąpiele, które wykonujemy w razie potrzeby. Do kąpieli warto stosować szampony i odżywki przeznaczone dla ras długowłosych. Dobrej jakości kosmetyk kosztuje czasem kilkadziesiąt złotych, jednak okazuje się bardzo wydajny. W przypadku psa tricolor możemy też stosować dobrej jakości kosmetyki, które intensyfikują barwę szaty.

Pies rasy cavalier king charles spaniel podczas spaceru wąchający szyszkę, a także jego charakter i usposobienie
Jakie usposobienie ma pies rasy cavalier king charles spaniel, czyli co warto o nim wiedzieć

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy też regularna kontrola stanu uszu i oczu. Opis rasy wskazuje na to, że cavaliery mogą mieć tendencję do niedrożności kanalików łzowych i gromadzenia się zabrudzeń w obrębie oczu. Dlatego warto regularnie przecierać oczy, kontrolując ich stan.

Pielęgnacja psa rasy cavalier king charles spaniel nie jest szczególnie skomplikowana, jednak wymaga poświęcenia swojego czasu. Na szczęście psy posiadają uległe usposobienie i z reguły chętnie poddają się czesaniu czy czyszczeniu oczu. Pielęgnację warto rozpocząć już od szczeniaka, dzięki czemu dorosły pies będzie dobrze nauczony wszystkich niezbędnych zasad.

Cavalier king spaniel - informacje o możliwych chorobach psa

Przyjazne usposobienie i elegancki wygląd stanowią niewątpliwe zalety psa rasy cavalier king charles spaniel. Największym mankamentem okazują się kwestie zdrowotne. Nasz towarzysz w kolorze tricolor czy czarnym może cierpieć na choroby typowe dla cavalierów. Szacuje się, że ponad 40 procent przedstawicieli tej rasy cierpi na wadę zastawki. Tak zwana MVD to powszechna choroba, w istotny sposób zmniejszająca średnią długość życia cavalierów. Wada zastawki jest trudna do zdiagnozowania, co więcej przeważnie nie ma możliwości operacji psa. Informacje od weterynarzy wskazują na to, że najczęstszym postępowaniem lekarskim okazuje się podawanie leków, mających spowolnić rozwój MVD. Leki dla psa powinny być podawane regularnie i mogą przełożyć się na wydłużenie życia.

Dorosły pies może też chorować na dysplazję stawu łokciowego, zespół suchego oka czy problemy z zapaleniami uszu, które są typowe dla ras zwisłouchych. Na szczęście cavalier jest dość odporny na przeziębienia i nie należy do wyjątkowo często spotykanych pacjentów gabinetów weterynaryjnych.

Ile kosztuje cavalier king charles spaniel?

W internecie znajdziemy wiele ogłoszeń szczeniaków na sprzedaż. Cena za pieski z rodowodem przeważnie zaczyna się już od kwoty 2000 zł. Szczeniak z rodowodem ZKWP kosztuje nieco więcej. Za pupila tricolor czy dwubarwnego trzeba przeważnie zapłacić 5000-8000 zł. Jest to stawka za psa przeznaczonego na kolanka. Wystawowy cavalier kosztuje często powyżej 8000 zł.

Wybierając oferty sprzedaży, nie warto kierować się jedynie ceną zakupu szczeniaka. Znacznie ważniejszym parametrem będzie dobra hodowla cavalier king charles spaniela. Opisując choroby rasy, wskazaliśmy na częste występowanie problemów z zastawką. Jest to nieprawidłowość przenoszona z pokolenia na pokolenie. Dlatego dobra hodowla cavalier king charles spaniela powinna przekazać nam niezbędne informacje o stanie zdrowia psa reproduktora i suki hodowlanej.

Dobra hodowla cavalier king charles spaniela powinna także określić, jaka jest docelowa waga szczeniaka. Doświadczony hodowca omówi też usposobienie pupila, podpowie w kwestii doboru kosmetyków, jak również pokaże warunki, w jakich rozwijają się szczenięta. Przed zakupem warto prześledzić także książeczkę zdrowia szczeniaka oraz dopytać o podpisanie umowy sprzedaży.

ikona podziel się Przekaż dalej