Co warto wiedzieć o catahoula leopard dog?

Wymiary, umaszczenie – jak wygląda ten pies?

Catahoula leopard dog pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Ten pies nie jest uznany przez FCI, ale przedstawiciela tej rasy można oficjalnie zarejestrować w ZKwP w grupie psów ras nieuznanych. Jest to pies myśliwski, pasterski i stróżujący.

Prawidłowe wymiary tego psa zostały zapisane we wzorcu. Samiec powinien ważyć 25-41 kg, a suczka 20-29 kg. Idealny wzrost w kłębie u psa to 55-65 cm, a samica powinna osiągnąć 50-60 cm. Znaczenie ma odpowiednia proporcja wagi do wzrostu. Przy każdym odchyleni sprawdza się jego wielkość i jego wpływ na samego psa (czy dalej jest zdolny do pracy etc.).

Pies tej rasy ma sierść jednowarstwową i krótką, przez co nie jest trudny w pielęgnacji. Wystarczy wyczesywać go raz na dwa tygodnie, a tylko w okresie linienia warto robić to częściej. Występuje w wielu odmianach kolorystycznych. Umaszczenie catahoula leopard doga może być: czarne, rude, czekoladowe, pręgowane, czekoladowo-marmurkowe i niebiesko-marmurkowe. Białe znaczenia mogą znajdować się w różnych miejscach (m.in. na klatce piersiowej, ogonie, nogach). Maść może być podpalana. Niedopuszczalna jest tylko nadmierna ilość białego (więcej niż 70% powierzchni ciała) oraz biała głowa.

Jakie usposobienie ma pies rasy catahoula leopard dog?

Jest to pies, który przywiązuje się do swojej rodziny, a wobec dzieci jest troskliwy. Szczenięta tej rasy są niedelikatne w czasie zabawy, więc ich kontakt z małymi dziećmi powinien odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Szczeniaki lubią podgryzać wszystko, co się im nawinie (też ręce czy buty) oraz skakać. Catahoula leopard dog jest psem, który nieufnie podchodzi do obcych.

Ta rasa psów odznacza się dużym temperamentem i inteligencją. Catahoula jest przede wszystkim psem użytkowym. Od zawsze miał pomagać człowiekowi. Jest świetnym stróżem, ponieważ nie tylko ostrzega przed potencjalnym zagrożeniem, ale też nie opuści swojego posterunku. Będzie ochraniał nie tylko terytorium, ale też właściciela i dobytek. Niektóre osobniki pilnują także swoich zabawek czy jedzenia. Jest to pewny siebie i odważny pies.

Catahoula od zawsze pomagał na farmach. Był zarówno obrońcą gospodarstwa, jak i pasterzem bydła czy psem myśliwskim. Tropi zarówno większe zwierzęta jak niedźwiedzie, jelenie czy dziki, jak i mniejsze np. szopy czy wiewiórki. Jest wytrzymały i zwinny. W ciągu dnia trzeba zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i ćwiczeń umysłowych, bo w przeciwnym razie będzie niszczył różne sprzęty domowe. Może brać udział w różnych psich sportach m.in. agility czy posłuszeństwo.

Pies rasy catahoula leopard dog na tle zieleni oraz jego hodowla i charakter
Jaki charakter ma pies rasy catahoula leopard dog, czyli opis i isposobienie
Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Jest to pies dominujący. Trzymanie dwóch dorosłych samców tej rasy może się źle skończyć. Warto pamiętać, że pies ten ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki, więc może polować na inne zwierzęta. Powinien zaakceptować kota, jeśli się z nim wychowa, ale może ścigać obcych przedstawicieli tego gatunku.

Catahoula wymaga konsekwentnego wychowania. Szczeniak już pierwszego dnia powinien poznać zasad, jakie panują w domu. Później nie można go chwalić za ich łamanie, bo to sprawi, że przestanie się słuchać. Odpowiednio zmotywowany powinien chętnie współpracować z człowiekiem, ponieważ ten pies ma pracę we krwi. Jednak jego niezależny charakter może sprawić, że nie zawsze będzie wykonywać wszystkie polecenia swojego właściciela. Nie należy na niego krzyczeć i zachowywać się agresywnie. To nie sprawi, że będzie posłuszny. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach nieuznanych przez FCI.

Legalna hodowla rasowych psów – opinie, cena

Catahoula leopard dog - ile kosztują rasowe szczeniaki?

Na cenę ma wpływ to, w jakim stopniu szczeniak wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Istotne jest to, czy piesek jest po wybitnym psie oraz czyje geny przekazuje. Znaczenie ma to, czy rodzice szczeniaków mają wysokie osiągnięcia na psich wystawach. Ważna jest renoma hodowli, ale także to, czy rasa jest łatwo dostępna w kraju.

W Polsce jest mało hodowli catahoula leopard doga. Do tej pory pojawiło się tylko kilka miotów. Cena szczeniąt wynosiła ok. 4500 zł. Za pieski sprowadzona zza granicy trzeba zapłacić ok. 1000 euro. Z kolei skye terrier zwykle kosztuje ok. 3000 – 3500 zł. Szpic niemiecki mały jest dostępny zarówno za 2500 zł, jak i za 4500 zł. Szpic miniaturowy Boo to niepoprawne określenie rasy. Tak naprawdę Boo to imię psa, który zyskał popularność za sprawą ciekawego przystrzyżenia. Pomeranian jest drogim psem. Zazwyczaj jego cena mieści się w przedziale 4000 – 6000 zł, ale można go kupić także za 8000 zł i 12000 zł.

Rasowe szczeniaki nigdy nie są tanie. Jeśli trafisz na ofertę, w której piesek sprzedawany jest za 500 zł, to możesz być pewien, że trafiłeś na pseudohodowlę. Za kwotę około 1500 zł można dostać jedynie kilkuletnie pieski, które zostały wyłączone z planu hodowlanego.

Jak nie dać się oszukać przez pseudohodowcę?

Cena nie jest jedynym wyznacznikiem tego, że mamy do czynienia z pseudohodowlą, ponieważ nie zawsze sprzedają pieski za niską kwotę. Kiedy nie znasz jeszcze żadnej hodowli i przeglądasz ogłoszenia, powinieneś zwrócić uwagę na opis. Szczeniak nie może być miniaturką, jeśli taka odmiana nie występuje we wzorcu. Pies nie może być w tzw. typie rasy, bo oznacza to, że przypomina rasowego psa, ale nim nie jest (np. tylko jeden z rodziców był rasowy). W związku z tym jego charakter może znacznie odbiegać od wzorca rasy.

Opis powinien zawierać nie tylko informacje o szczeniaku, ale także o hodowli. Legalna hodowla powinna być częścią Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). W naszym kraju funkcjonuje Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP), który jej podlega.

Catahoula leopard dog to pies dla doświadczonego psiarza. Nie nadaje się dla osób, które nie znają się na tresurze psów. Pies ten wymaga konsekwentnego właściciela, który nie będzie pozwalał psu na łamanie ustalonych zasad. Catahoula leopard dog to pies niezależny, więc nie zawsze będzie posłuszny, ale nie można zlekceważyć jego tresury.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny