Pies z Kanaan - co to za rasa?

Pochodzenie rasy

Canaan dog został zaliczony do grupy 5 FCI szpiców i psów pierwotnych oraz do sekcji 6 psów pierwotnych. Hodowla tej rasy pochodzi z Afryki, podobnie jak hodowla boerboela. Tak samo jak hodowla boerboela, czy też rasy leonberger, hodowla psów z Kanaan jest w Polsce bardzo mało znana. Pierwsze psy tej rasy przyjechały do Polski dopiero w 2011 roku. Pierwsze szczeniaki już się w naszym kraju urodziły, jednak rasa ta nie jest jeszcze popularna i mało kto o niej słyszał. Szczeniaki rodzą się sporadycznie, dlatego też aby zakupić pieska z rodowodem należy się zapisać i czekać na miot lub sprowadzić szczeniaki z zagranicy. Z uwagi na rzadkość tej rasy cena jest bardzo wysoka. Szczeniaki canaan dog z rodowodem kosztują około 4000 zł, zaś cena najlepszych osobników może dochodzić do 5000 zł. Bardzo ważne jest, aby kupować szczeniaki w hodowli zrzeszonej w FCI, gdyż tylko wtedy mamy pewność, że są to psy rasowe, zaś ich wygląd i charakter jest zgodny z wzorcem rasy.

Psy pustynne żyły na terenie Izraela od tysięcy lat. Starożytni Izraelici wykorzystywali je do pilnowania stad i obozowisk. Później psy te zadomowiły się na pustyni Negew, gdzie część żyła w stanie dzikim, zaś część została udomowiona przez miejscowych beduinów.

Na początku XX wieku żydowska organizacja samoobrony zleciła kynologom wyhodowanie rasy psów przystosowanych do pustynnych warunków, do strzeżenia osad na tym terenie. Uznano, że idealne będą tamtejsze dzikie psy pustynne i zaczęto je oswajać. W czasie II wojny światowej psy te wyszkolono do wykrywania min, poszukiwania rannych czy służby wartowniczej. Po wojnie próbowano wyszkolić te psy jako przewodników niewidomych. Jednak okazało się, że psy pustynne mają zbyt niezależne usposobienie i nie sprawdziły się. Obecnie zdobywają popularność jako psy rodzinne i towarzyszące.

Hodowla i opis rasy

Pies z Kanaan jest jedyną rasą zarejestrowaną w FCI pochodzącą z Izraela. Rasa ta jest bardzo rzadka w większości krajów. Najbardziej popularna jest w USA. Pełni on głównie rolę psa stróżującego i obronnego. Spokojny, przywiązany do opiekuna i lubiący dzieci pies z Kanaan sprawdza się również jako towarzysz rodziny.

Opis rasy:

  • kraj pochodzenia: Izrael,
  • wzorzec: 273,
  • wzrost: do 60 cm,
  • waga: do 25 kg,
  • umaszczenie: piaskowe, rude,
  • szata: szorstka, krótkowłosa lub półdługowłosa.

Jak wygląda canaan dog

Opis canaan dog

Zanim zdecydujesz się na psa tej rasy, zwróć uwagę, że jest to pies duży. Nie jest on może tak duży jak molosowaty leonberger, jednak jego wzrost do 60 cm stawia już pewne wymagania. Suki są mniejsze, osiągają do 50 cm w kłębie. Przy tym wzroście psy te osiągają wagę 18 - 25 kg i mają proporcjonalną, harmonijną sylwetkę.

Jego sierść jest krótka lub półdługa. Pies z Kanaan ma twardy, szorstki i prosty włos okrywowy oraz gęsty, miękki podszerstek. Umaszczenie jest typowe dla psów pustynnych, czyli piaskowy, kremowy i rudy w różnych odcieniach. Pies ten może również występować w kolorach czarnym, białym czy łaciatym. Maść szara, pręgowana, czarna podpalana i trójkolorowa jest niezgodna w wzorcem rasy. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat doga argentyńskiego?

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Pielęgnacja canaan dog

Pielęgnacja psa z Kanaan jest łatwa i nie wymaga wiele czasu. Raz na tydzień warto psa wyczesać, aby pozbyć się martwego podszerstka. Można nawet czesać go tylko w czasie linienia. Pies ten generalnie linieje bardzo mało.

Są to psy generalnie zdrowe i wytrzymałe. Rzadko trapią je choroby. Pies ten nie jest wybredny, jeśli chodzi o pożywienie. Jest to rasa długowieczna, której średnia długość życia wynosi 15 lat.

Pies rasy canaan dog siedzący na kostce brukowej, a także jego usposobienie, hodowla i cena
Jaki charakter ma pies rasy canaan dog, czyli opis i hodowla

Pies z Kanaan - charakter i usposobienie

Jaki charakter ma pies z Kanaan

Pies z Kanaan to pies w typie pierwotnym, szpicowatym, co jednak nie przeszkadza mu w nauczeniu się wielu komend i przystosowaniu do życia z człowiekiem. Jednak jego niezależna, pierwotna natura sprawia, że pies ten nigdy nie jest w pełni posłuszny. Jest to rasa bardzo inteligentna, łatwa do szkolenia, która potrafi opanować wiele komend i poleceń. Jednak z ich wykonywaniem bywa różnie.

Canaan dog ma silny instynkt stadny, dlatego też mocno przywiązuje się do opiekuna i chce uczestniczyć w jego życiu. Nie znosi samotności. Jest bardzo opiekuńczy wobec dzieci w rodzinie oraz zwierząt w tym samym domu. Natomiast wykazuje nieufność wobec obcych ludzi i zwierząt. Może bronić dziecka swego opiekuna przed jego kolegami w zabawie. Obca osoba wchodząca na teren psa może spotkać się z agresywną reakcją. Dlatego też szczeniaki psa z Kanaan muszą być wcześnie socjalizowane z ludźmi i zwierzętami. Pies z Kanaan nie lubi psów i innych zwierząt na swoim terytorium, lecz zaakceptuje je, jeśli jego opiekun sobie tego życzy.

Czy pies z Kanaan jest dla ciebie

Canaan dog dobrze sprawdza się w roli psa rodzinnego, jeśli tylko jego opiekun potrafi go konsekwentnie szkolić. Opiekun musi jednak zaakceptować wrodzoną niezależność psa i pozwolić na pewną dozę nieposłuszeństwa. Niedoświadczony opiekun, dla którego pies z Kanaan będzie pierwszym psem, może mieć trudności z prawidłowym ułożeniem psa.

Jest to pies spokojny, łatwy do pielęgnacji i nie wymaga dużo ruchu. Pies ten ma jednak liczne wady. Źle znosi zostawanie samemu w domu. Pozostawiony w ogrodzie będzie kopał charakterystyczne, okrągłe doły. Silny instynkt łowiecki sprawia, że pies ten ma skłonność do ucieczek oraz gonienia obcych zwierząt.

Zapotrzebowanie canaan dog na ruch określa się jako średnie. Jednak nie nadaje się on dla osób starszych i prowadzących siedzący tryb życia. Również mieszkający w mieszkaniu pies musi mieć dłuższe spacery niż pies żyjący w domu z ogrodem. Aktywne osoby starsze muszą zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu.

Canaan dog bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi. Jest wobec nich serdeczny i opiekuńczy. Może mieszkać z kotami, jeśli wspólnie z nimi dorasta. Najtrudniej jest mu dogadać się z innymi psami, dlatego też musi być przyzwyczajony i socjalizowany od szczeniaka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny