Podstawowe informacje o cairn terrierze
6 - 8 kg
6 - 8 kg
Wybierając rasowe szczeniaki czy kocięta musisz zebrać różne informacje i opinie, aby dokonać właściwego wyboru rasy. Czy będzie to szpic fiński czy chow chow, warto poznać charakter pieska. Warto dowiedzieć się, ile żyją koty i psy, na co chorują i jak wygląda opieka nad nimi. Niektóre rasy, jak na przykład szpic fiński czy cairn terier, są w Polsce prawie w ogóle nie znane, a warto się nimi zainteresować. Przedstawiamy opis jednej z ciekawych, a mało znanych ras, jaką jest mały i wesoły cairn terier. Poznaj charakter tego psa i dowiedz się, gdzie kupić rasowe szczenięta.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o terrierach.
Hodowla rasy cairn terier
Pochodzenie rasy
Niektóre rasy, jak na przykład szpic fiński, czy też cairn terier są w Polsce prawie zupełnie nie znane. Każdy wie jak wygląda chow chow, zaś o cairn terier mało kto słyszał. Hodowla tej rasy istnieje w Polsce, lecz szczeniaki trzeba zamawiać z dużym wyprzedzeniem. Rasowe szczenięta kosztują około 3000 zł. Cena najlepszych szczeniaków może jednak dochodzić nawet do 5500 zł. Cena za rodowodowe szczenięta zależy od renomy hodowli, przodków psa oraz płci.
Rasa cairn terrier pochodzi z Wielkiej Brytaniii. W klasyfikacji FCI pies ten znajduje się w grupie 3 terierów i sekcji 2 małych terierów. Cairn terriery zostały wyhodowane w Szkocji jako psy myśliwskie, które radziły sobie z wygłaszaniem i wyszukiwaniem zwierzyny w gęstych zaroślach. Dopiero pod koniec XIX wieku psy te zaczęły pojawiać się na wystawach. Na początku XX wieku powstały kluby tej rasy i ustalono jej wzorzec.
Jak wygląda cairn terier - opis rasy
Zanim kupisz zwierzę warto zebrać ważne informacje, dowiedzieć się, ile żyją koty i psy, gdyż decyzja o przyjęciu zwierzęcia musi być przemyślana. Cena czy wygląd zwierzęcia nie powinna być kryterium decydującym. Warto poznać opinie o każdej rasie, gdyż mało jest ras nadających się dla każdego. Dla przykładu, mało kto przypuszcza, że misiowaty chow chow to pies nie dla dzieci i wymagający doświadczonego opiekuna. Za to do ras prawie dla każdego należy właśnie nieduży cairn terrier. Hodowla tego pieska nie nastręcza trudności. Sprawdzi się on w rodzinie z dziećmi, jako przyjaciel dla osób starszych, zaś początkujący opiekun bez trudu poradzi sobie z wychowaniem szczeniaków.
Cairn terrier to bardzo mały piesek o wysokości do 31 cm. Jego charakterystyczną cechą jest duża, okrągła głowa, sterczące uszy i mały, sterczący ogonek. Jego półdługa sierść składa się z twardego, długiego włosa okrywowego i krótkiego, miękkiego podszerstka. Maść może być jednolita lub pręgowana. Dopuszczalne kolory to płowy, kremowy, czerwono rudy lub szary. Takie kolory jak biały, czarny lub czarny podpalany są niezgodne z wzorcem rasy.
Opis rasy:
- kraj pochodzenia: Wielka Brytania,
- wysokość: do 31 cm,
- waga: do 7,5 kg,
- długość życia: do 18 lat,
- sierść: szorstka i gęsta,
- umaszczenie: jednobarwne lub pręgowane.
Piesek ten bardzo mało linieje. Pielęgnacja sierści jest o tyle łatwa, że nie należy go zbyt często czesać. Rasy tej nie należy strzyc. Zaś trymowanie warto zlecić doświadczonemu groomerowi. Cairn teriery to pieski generalnie zdrowe i długowieczne. Dobrze znoszą zimno i upały, nie należy ich jednak na nie niepotrzebnie narażać.
Charakter cairn teriera
Opinie o rasie - czy cairn terier to pies dla ciebie
Cairn terriera określa się jako psa niezwykle żywego, energicznego i chętnego do zabawy. Pies ten wykazuje średnią podatność na szkolenie, lecz można do szkolenia wykorzystać metody zabawowe. Jest to piesek bardzo inteligentny, którzy szybko rozumie czego się od niego oczekuje. Jednak jego charakter pozostaje niezależny i uparty. Dlatego też należy szybko wdrożyć zasady wychowania ze szczególnym naciskiem na posłuszeństwo. Aby pies chciał współpracować należy stosować przysmaki i zabawę, zaś ćwiczenia nie powinny być długie i męczące.
Ten mały pies mocno przywiązuje się do swego opiekuna, potrzebuje kontaktu z człowiekiem i źle znosi samotność. Należy znaleźć mu zajęcie i zabawy, które pozwolą mu wyładować energię i będą stanowiły stymulację umysłową. Znudzony piesek będzie niszczył w domu.
Cairn terrier to pies myśliwski, dlatego też może nagle na spacerze złapać trop i puścić się w pogoń za zdobyczą. Dlatego też nie należy spuszczać go ze smyczy na niezabezpieczonym terenie. Cairn nie nadaje się na stróża. Jest czujny i szybko zawiadamia o nowej sytuacji szczekaniem, lecz jest bardzo ufny wobec obcych i szybko się z nimi zaprzyjaźnia. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach szkockich.
Dla kogo ta rasa
Piesek ten dobrze przystosowuje się do życia w małym mieszkaniu w mieście, o ile zapewni mu się wystarczającą ilość ruchu i zabaw. Dobrym rozwiązaniem, będzie uczestniczenie z pieskiem w psich sportach, jak agility czy konkursy dla psów łowieckich.
Jak typowy pies myśliwski, cairn terrier z trudem toleruje psy i koty w mieszkaniu. Jednak można to przezwyciężyć przez wczesną socjalizację, która sprawi, że piesek będzie tolerował inne zwierzęta.
Cairn terier lubi zabawy i dzieci. Nie jest jednak dobrym wyborem dla rodziny z małymi dziećmi, które mogą niechcący skrzywdzić małego pieska. Za to będzie dobrym towarzyszem zabaw dla starszych dzieci.
Piesek ten będzie doskonałym przyjacielem dla aktywnych osób starszych, o ile zapewnią psu odpowiednią ilość spacerów i ruchu.
Zalety i wady cairn terriera
- oddany
- wesoły
- nadaje się do mieszkania
- rodzinny
- tendencja do szczekania
- nie lubi samotności
Wygląd
- mocne i zdrowe uzębienie,
- prosty grzbiet,
- mocna kufa,
- małe uszy,
- mocne lędźwie,
- krótki ogon,
- krzaczaste brwi
- krótkowłosy
- z podszerstkiem,
- twarde
- pręgowane,
- kremowe,
- szare,
- pszeniczne,
- czerwono-rude
Galeria zdjęć - Cairn terrier
Charakter cairn terriera
- odważny,
- wesoły,
- łatwo się uczy,
- niezależny,
- cierpliwy
Cairn terrier - dla kogo?
- dla osób aktywnych,
- dla rodzin z dziećmi,
- dla singli,
- dla par
Pielęgnacja cairn terriera
- skracanie pazurów,
- czyszczenie uszu,
- mycie zębów,
- szczotkowanie sierści,
- kąpiele,
- przemywanie okolicy oczu,
- pielęgnacja opuszek łap
- Karma gotowa sucha,
- Karma gotowa mokra,
- Dieta domowa,
- Dieta surowa (BARF)
- zwichnięcia rzepki,
- postępująca atrofia siatkówki PRA,
- nadwaga/otyłość,
- wielotorbielowatość nerek