Bulterier miniaturowy – opis

Wzorzec rasy mini bulterier


Miniaturowe bulteriery są mniejszą wersją bulterierów. Bulteriery mini to „krzyżówka” białego teriera angielskiego z buldogiem. Pierwszy klub miniaturowego bulteriera powstał w 1938 roku, a samą rasę uznano już rok później. W dzisiejszych czasach psy te nie cieszą się aż tak dużą popularnością, jak ich większa wersja. Nie są też bardzo powszechne w naszym kraju.

Jak wygląda mini bulterier? Suczka i samiec mierzą zazwyczaj ok. 35 cm. Generalnie nie ma limitu co do wzrostu psów, jednak przyjęło się, że maksymalnie powinno być to 35,5 cm w kłębie. Waga psów waha się zazwyczaj między 9,1-16 kg. Oczywiście, suczka będzie ważyła nieco mniej od samca. Bulteriery mają przylegającą i krótką sierść, która jest twarda w dotyku. Mały bulterier posiada umaszczenie o różnym kolorze. Jego sierść może być:

  • biała,
  • ruda,
  • płowa,
  • pręgowana,
  • trójkolorowa.

Jeżeli miniaturka będzie mieć łaty bądź pigmentację na skórze, nie będzie to skreślało psa z wzorca ras FCI. Warto w tym momencie wspomnieć, że dopuszcza się np. czarne umaszczenie z pręgami. Jednak już cętki na białej sierści nie będą akceptowane. Niepożądanym kolorem jest też niebieski, jednak w przypadku oczu bulteriera. Akceptuje się oczy ciemnobrązowe albo czarne.

Mimo, że waga psów nie jest wielka, ciało psów jest bardzo dobre umięśnione. Mocno zbudowana jest zarówno suczka, jak i samiec. Najbardziej charakterystyczną cechą psów, zarówno miniaturek jak i standardowego bulteriera, jest ich jajowata głowa.

Średnia cena za bulteriera miniaturkę z rodowodem to ok. 4000-6000 zł. To o wiele więcej, niż np. kosztuje wyżeł niemiecki długowłosy. Na wysoką cenę wpływa fakt, że bulterier miniaturowy to rzadka rasa. Ostateczną kwotę za szczeniaka zawsze wyznacza hodowla. Cena zależeć więc będzie od płci, genów, wieku czy charakteru psa. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bulterierach.

Żywienie i pielęgnacja mini bulteriera

Pieskowi najbardziej potrzebna będzie odpowiednio zbilansowana dieta, zawierająca wszelkie składniki odżywcze potrzebne psu do życia. Bulterier duże pije, więc powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Pożywienie powinno być wysokiej jakości, a jego ilość trzeba dostosować do trybu życia pieska, a także jego stanu zdrowia czy wieku. Zaleca się, by karmić małego bulteriera 2 razy dziennie. Jeżeli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, hodowcą albo dietetykiem zwierzęcym.

Co do pielęgnacji miniaturowego bulteriera, nie jest ona ani wymagająca, ani specjalnie skomplikowana. Sierść psów jest krótka, więc wystarczy ją jedynie co jakiś czas przeczesać – może być to raz na tydzień. Sierść u psa wypada w niewielkiej ilości, więc nie powinno to sprawiać większego problemu. W okresie linienia możesz robić to maksymalnie 3 razy w tygodniu, by ochronić przed martwymi włosami swoje dywany czy ubrania. Masz bulteriera białego? W ich przypadku najlepszym pomysłem będzie przecieranie sierści za pomocą wilgotnej ściereczki.

Hodowla psów bulterier miniaturowy. O czym pamiętać, kupując szczenięta?

Charakter bulteriera miniaturowego

Wbrew wszelkim pozorom, bulterier miniaturowy jest bardzo czułym pieskiem. Podobnie, jak wyżeł niemiecki długowłosy, pies mocno przywiązuje się do swojego opiekuna, poświęcając mu mnóstwo uwagi i czasami nie odstępując go na krok. Psy uwielbiają się bawić i są bardzo żywiołowe. Warto zapewnić mu więc codzienną dawkę ruchu i atrakcji, ponieważ w przeciwnym wypadku bulterier może zacząć przejawiać destrukcyjne zachowania, np. poprzez niszczenie niektórych przedmiotów w domu.

Mimo, że mini bulterier bywa wybuchowy, jak potrafi być też spokojny. Jeżeli zapewnisz mu atrakcje w ciągu dnia, nie będzie sprawiał większych kłopotów. To bardzo inteligentna rasa, jednak psy wolą zabawę od nauki. Warto więc wykorzystać ten fakt i przeprowadzać psu szkolenie w sposób angażujący go do zabawy. Dzięki połączeniu zabawy z nauką, bulteriery z pewnością szybciej nauczą się nowych zasad i przyswoją reguły.

Pies rasy bulterier miniaturowy stojący na białym tle, a także jego charakter i opis rasy
Jaki charakter ma pies rasy bulterier miniaturowy, czyli miniaturka bulteriera

Pies lubi ludzi, również tych nieznajomych. Nie jest to pies w całości zależny od samego siebie. Bulterier miniaturowy preferuje spędzanie czasu ze swoją rodziną, więc może czuć się wyalienowany, kiedy zostanie sam ze sobą. Oczywiście, nie ma problemu z nauczeniem psa zostawania samemu w domu. Jednak, trzeba zacząć robić to możliwie jak najwcześniej po to, by pies nie niszczył z nudy przedmiotów w mieszkaniu. Niestety, ale pieski te w naturze mają psocenie czy kopanie w ziemi, więc ze znudzenia i frustracji mogą zacząć psuć różne rzeczy w domu. Pamiętaj też, że bulterier lubi głośno szczekać, więc powinieneś dobrze zastanowić się, zabierając psa do mieszkania w bloku. Sąsiedzi mogą mieć z nim nie lada kłopot.

Nie jest Ci obojętne zdrowie psa i dobro planety? Postaw na karmę z insektami!

Poznaj 8 zupełnie nowych receptur Brit Care Sustainable, które zostały stworzone z udziałem hipoalergicznego i ekologicznego białka z owadów!

Dowiedz się więcej!

Co jeszcze warto wiedzieć o bulterierze miniaturce?

Bulterier miniaturka to rasa, która lubi dobrze zjeść. Nie są łakomczuchami, jednak nie odmówią pysznym przysmakom. Możesz wykorzystać ten fakt i uczynić przysmak motywacją do nauki dla swojego pupila. Warto wrócić jeszcze do szczekania psa. Jako że robi to donośnie i ma świetny zmysł tropiciela, z całą pewnością prędko usłyszy niepokojące dźwięki z otoczenia. Będzie więc alarmował o zagrożeniu swoją rodzinę. Niestety, mimo tej umiejętności, mały bulterier nie będzie dobrym psem stróżującym. Piesek jest po prostu za mały, by nim być.

Czy bulterier miniatura jest dobrym wyborem na pierwszego psa? No cóż, nie do końca. Piesek jest bardzo żywiołowy i lubi postawić na swoje. Poleca się więc jego zakup osobom bardziej doświadczonym, aktywnym lub konsekwentnym, które będą mogły ułożyć swojego psa i okiełznać jego żywiołowy temperament.

Choroby bulteriera miniaturki

Bulterier miniaturka z rodowodem cierpi na różne choroby – jak to bywa w przypadku większości ras psów. Do najpoważniejszych należy głuchota, zwłaszcza wśród białych bulterierów. Aby zminimalizować ryzyko, należy badać więc swojego pieska od najmłodszych miesięcy. Pozostałe problemy zdrowotne to:

  • problemy skórne,
  • problemy z nerkami,
  • wady serca,
  • skłonność do tycia,
  • choroby genetyczne.

Bulteriery mini żyją średnio ok. 11-14 lat. Mimo, że zapadają na różne choroby, są uznawane za dość zdrową rasę. Bulteriery bardzo dobrze znoszą ciepło, jednak też nie powinno się ich narażać na przegrzanie, zostawiając psy na pełnym słońcu bez schronienia przed cieniem czy bez dostępu do świeżej wody. Psy dobrze radzą sobie również zimą, ale nie powinno się ich zostawiać na dworze na cały dzień. W zimne dni zapewnij bulterierowi ciepły kącik do spania w mieszkaniu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny