Charakterystyka rasy – dog niemiecki

Biały, niebieski czy arlekin – jaki może być dog niemiecki?

Jest to najwyższy pies na świecie. Według wzorca rasy wysokość w kłębie u suczki wynosi od 72 do 84 cm, a u psa od 80 do 90 cm. Nie jest określone, ile najwięcej może ważyć ten pies, ale wzorzec określa, jaka powinna być minimalna waga – u samca jest to 54 kg, a suki 46 kg.

Sierść doga niemieckiego jest bardzo krótka, przylegająca do ciała, gładka, gęsta i lśniąca. Nie jest odporna na warunki atmosferyczne – zarówno w czasie upałów, jak i mrozów, dog niemiecki nie powinien przebywać zbyt długo na zewnątrz. Za to pielęgnacja jego sierści jest bardzo łatwa, bo wystarczy wyczesywać tego psa raz w tygodniu.

Dog niemiecki może być:

  • żółty – futro tego psa ma odcienie od jasnozłocistego do ciemnozłotego. Nie powinien mieć białych znaczeń, błękitnego lub przybrudzonego nalotu ani szarawej maści, ale wskazana jest czarna maska.
  • czarny – sierść ma intensywny kolor i mocno lśni. Przez to, że dopuszczalne są białe znaczenia, psy mogą być tzw. płaszczowe (białe są nogi, kufa, brzuch, spód szyi, klatka piersiowa, koniec ogona, a tułów jest czarny) i tzw. płytowe (łaty czarne, biała maść podstawowa).
  • błękitny – tak naprawdę jest to stalowo-niebieski kolor. W tej odmianie dopuszczalne są białe znaczenia, ale sierść psa nie może mieć żadnych odcieni żółci czy czerni.
  • pręgowany – podstawowa maść tego psa jest od jasno do ciemnozłotej. Nie może mieć białych znaczeń, ale powinien mieć czarną maskę. Pręgi (mogą być tylko w kolorze czarnym) muszą być równo rozmieszczone i bardzo wyraźnie.
  • arlekin – jest to pies biały z czarnymi łatami (nie mogą być ani szare, ani brązowe). Ważne jest, aby plamy były poszarpane na końcach. Powinny być porozrzucane po całym ciele.

Jaki jest charakter doga niemieckiego?

Jest to pies o średnim temperamencie. Zazwyczaj ciężko wyprowadzić go z równowagi. Dog niemiecki jest idealnym towarzyszem dla dzieci, ponieważ obchodzi się z nimi bardzo delikatnie, ale ze względu na swoje rozmiary warto kontrolować ich wspólne zabawy. Ten pies jest bardzo tolerancyjny i w domu akceptuje wszystkie zwierzęta. Nie reaguje na zaczepki innych psów podczas spacerów.

Dog niemiecki bardzo mocno przywiązuje się do opiekuna. Trzeba poświęcać mu dużo czasu. Nie ufa nieznajomym, dlatego jest idealnym stróżem, ale nie nadaje się do życia w kojcu. Taka izolacja od rodziny i samotność źle wpływają na jego psychikę. Jest dobrym obrońcą, bo nie rzuca się na każdego, a robi to jedynie wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Ten pies może żyć w bloku, ale na spacerach musi się porządnie wybiegać i zmęczyć.

To pewny siebie, odważny i inteligentny pies. Szybko uczy się nowych rzeczy, ale aby nauka była skuteczna, doga niemiecki powinien być pozytywnie motywowany (pochwały, smakołyki). Znaczenie ma także silna więź z opiekunem. Agresji i wymuszanie posłuszeństwa sprawią, że zwierzak zacznie unikać człowieka i nie będzie wykonywać poleceń. Dobrze zacząć jego szkolenie od zabrania go do psiego przeszkolą, gdzie nauczy obcować się z innymi psami, ale tresura każdego psa tak naprawdę zaczyna się już w hodowli. Kiedy szczeniak trafia do nowego domu, musi poznać, jakie zasady panują w domu. Należy być konsekwentnym w ich przestrzeganiu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z charakterystyką doga niemieckiego?

Hodowla doga niemieckiego – co warto wiedzieć?

Na co należy zwrócić uwagę?

Pieski wystawione na sprzedaż można znaleźć m.in. na portalu ogłoszeniowym (np. olx.pl). Choć to zdjęcia przykuwają wzrok, ważniejszy jest opis, a nawet sam nagłówek. Hodowcy, w przeciwieństwo do pseudohodowców, znają bardzo dobrze wzorzec rasy. W nagłówku nie powinny znajdować się informacje takie jak: miniaturka doga niemieckiego, niepowtarzalne umaszczenie doga czy pies w typie doga niemieckiego. Hodowcy używają poprawnego nazewnictwa, więc dog niemiecki nie będzie przez nich określany jako buldog niemiecki czy dog angielski.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pies rasy buldog niemiecki biegający po trawie, czyli dog niemiecki i jego hodowla
Jaki charakter ma pies rasy buldog niemiecki, a dokładniej dog niemiecki

W samym ogłoszeniu powinieneś znaleźć informacje o szczeniaku (data urodzenia, charakter, badania, umaszczenie, rodzice etc.). Czasami hodowcy zamieszczają krótki opis rasy. Bardzo ważne jest to, aby w ogłoszeniu znajdowała się nazwa hodowli i informacje o tym, gdzie ona przynależy. Jeśli Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznaje rasę (jest tak w przypadku doga niemieckiego), to legalna hodowla musi być zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP), ponieważ jest to jedyna organizacja w naszym kraju, która podlega FCI.

Szczeniak musi mieć skończone 8 tygodni, zanim zostanie wydany do nowego domu. Obowiązkowo powinien być dwa razy odrobaczany i raz zaszczepiony, a także mieć wszczepiony CHIP. Jeśli hodowca nie wręcza rodowodu psa, to musi przekazać jego metryczkę. Jest to taki psi akt urodzenia, na podstawie którego można wyrobić rodowód w lokalnym oddziale ZKwP. W metryczce powinny być zawarte m.in.: data urodzenia, dane hodowcy, imię i przydomek hodowlany, rasa psa, umaszczenie, numer CHIP i pieczęć oddziału ZKwP. Niemiecki dog jest wart zainteresowania, jeśli chodzi o ciekawe rasy psów.

Ile trzeba zapłacić za rasowego szczeniaka?

Cena za każdego pieska jest inna. Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu zwierzak wpasowuje się w ramy wzorca rasy i czyje geny przekazuje (czy jest po wybitnym psie/rodzicach). Znaczenie ma to, czy jego rodzice odznaczali się wysokimi osiągnięciami na psich wystawach. Istotna jest renoma hodowli, a także to, czy rasa jest popularna i łatwo dostępna w kraju.

Zazwyczaj za doga niemieckiego trzeba zapłacić od 5000 do 9000 zł. Czasami kosztuje on 4500 zł, a kiedy ponad 9000 zł, ale takie oferty zdarzają się rzadziej. Basenji również nie jest tanim psem. Przeważnie można go dostać za ok. 5000 – 7500 zł. Buldog amerykański jest nieco tańszy, bo często można go kupić za ok. 4000 – 5500 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021).

Pseudohodowcy również wystawiają pieski za takie kwoty, ale robią to zdecydowanie rzadziej. Zwykle ich stawki są znacznie mniejsze, więc jest to kwestia 1000 – 1500 zł. Taka cena ma zachęcić do szybkiego zakupu szczeniaka. Niestety, zakup w pseudohodowli to nie jest dobry pomysł. Ze względu na to, że żyjące tam psy: nigdy nie są szczepione, nie mają robionych badań, mieszkają w brudnych kojcach, ich karma jest kiepskiej jakości, suczki rozmnażane są cały czas i często dochodzi do kojarzeń blisko spokrewnionych osobników – to psy pochodzące z pseudohodowli prawie zawsze są chore. Czasami nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale kiedy choroba wychodzi na jaw, leczenie takiego pieska jest drogie, bolesne i permanentne.

ikona podziel się Przekaż dalej