Niebieski buldog francuski

Wzorzec rasy - jak powinien wyglądać buldog niebieski?

Cechy idealnego buldoga określone zostały we wzorcu rasy. Dane przedstawiają się następująco:

  • wzrost suczki: 24-32 cm (+/- 1cm)
  • wzrost samca: 27-35 cm (+/- 1 cm)
  • waga suczki: 8-13 kg
  • waga samca: 9-14kg
  • długość ciała mierzona od stawu barkowego do zadu powinna być niewiele większa niż wysokość w kłębie
  • długość kufy powinna wynosić mniej więcej 1/6 długości głowy
  • ogon powinien być krótki, ale wystarczająco długi, by zakryć odbyt

Ponad to czaszka powinna być szeroka, a między uszami niemal płaska. Wzorcowy buldog francuski błękitny powinien mieć także cofnięty i nieco zadarty nos oraz dość duże, zaokrąglone oczy.

Kolor niebieski określany jest jako blue, błękitny lub srebrny. Niektórzy mówią na takiego psa również buldog francuski szary. Szczeniak blue powstaje w wyniku rozcieńczenia czarnego pigmentu. Krzyżowanie rodziców w kolorze niebieskim sprawia, że z pokolenia na pokolenie osiąga się rozjaśnienie koloru sierści oraz oczu. Niebieskie oczy oraz niebieskie umaszczenie nie mieszczą się jednak w powyższym wzorcu rasy. Umaszczenie to wiąże się bowiem z predyspozycją do wad genetycznych.

Buldog francuski blue - usposobienie

Szczeniak blue zachowuje się jak wszystkie inne szczeniaki. Jest skory do zabawy i chętny do wykonywania ćwiczeń. Już pierwsze tygodnie w nowym domu warto wykorzystać na pozytywne szkolenie i socjalizacje pieska. Pozwoli to uniknąć problemów z posłuszeństwem w przyszłości oraz pozwoli na ustalenie jasnych dla psa zasad. Tak zbudowana relacja (oparta na pozytywnych metodach) będzie dobra zarówno dla buldoga, jak i jego opiekuna.

Dorosły buldog francuski błękitny jest psem czujnym i odważnym, co sprawia, że może być psem stróżującym. O wiele lepiej czuje się jednak w gronie rodzinnym i domowych pieleszach. Umie bawić się z dziećmi i często reaguje na wydawane przez nie komendy.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Buldożek to idealny pies dla rodzin oraz osób o małej lub umiarkowanej aktywności. Niestety, ze względu na swoje zdrowie i budowę ciała nie nadaje się dla sportowców pragnących biegać z psem lub uprawiać z nim profesjonalne psie sporty. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z opisem psa rasy buldog francuski.

Hodowla niebieskich buldogów francuskich

Czy niebieski buldożek francuski z rodowodem może mieć wady?

Podkreślić należy, że rzetelne hodowle nie rozmnażają swoich czworonogów w celu uzyskania koloru niebieskiego. Nie jest to maść uznawana na wystawach! Rozcieńczenie pigmentu może prowadzić do chorób dermatologicznych o podłożu genetycznym. U niebieskich buldożków może zdarzać się np. genetyczne wypadanie sierści. Dodatkowo jaśniejsze, czy nawet niebieskie oczy mogą wiązać się z wadami wzroku.

Pies rasy buldog francuski blue na tle niebieskiej tkaniny, a także niebieski buldog francuski i jego cena
Buldog francuski blue krok po kroku, czyli niebieski buldog francuski i wszystko, co warto wiedzieć

Niestety, nawet szczeniaki o innym umaszczeniu i z dobrym rodowodem mogą mieć wady genetyczne. Buldogi jako przedstawiciele rasy brachycefalicznej są obarczeni ryzykiem wad budowy głównie górnych dróg oddechowych. Buldog niebieski, jak każdy inny, może cierpieć na tak zwany zespół brachycefaliczny, czyli zespół wad zlokalizowanych w górnych drogach oddechowych. Najczęściej występującą wadą jest zwężenie nozdrzy przednich wymagające korekcji operacyjnej. Rzetelne hodowle starają się dopuszczać do rozrodu zdrowe zwierzęta, ale wieloletnie ukierunkowanie hodowli na skrócenie kufy tych psów sprawiło, że większość zwierząt ma opisane wyżej wady.

Buldog francuski szary może mieć także problemy z sercem, stawami oraz kręgosłupem. Psy tej rasy dość często miewają także alergie oraz problem z wypadającą trzecią powieką.

Czy istnieją miniaturki buldogów?

Nie istnieją miniaturki buldoga francuskiego. "Niebieski buldożek francuski" to nie miniaturka, a inne określenie tej samej rasy.  Słowo buldożek jest rodzajem zdrobnienia, które używane jest zamiennie z buldogiem, choć nieoficjalnie. 

Hodowla niebieskich buldogów francuskich nastawiona jest zwykle na wielkość określoną we wzorcu, choć sam kolor nie jest z nim zgodny. Pies powinien mieć minimum 26 centymetrów w kłębie, a suczka minimum 23 centymetry.

Oferta sprzedaży niebieskiego buldożka, który dodatkowo jest mniejszych rozmiarów, powinna wzbudzać nieufność. Chęć posiadania psa o takim umaszczeniu, nie powinna przesłaniać racjonalnego podejścia do zakupu psa, który jest żywym i odczuwającym stworzeniem. Krzyżowanie psów w celu uzyskania wyglądu preferowanego przez nabywców bez względu na konsekwencje zdrowotne, powinno być krytykowane i bojkotowane!

Buldog francuski blue - opinie, cena, dodatkowe informacje

Opinie chwalą buldogi za ich pogodne usposobienie, energię i łagodność. To psy przywiązujące się do ludzi i łaknące współpracy z człowiekiem. Radość podczas zabawy czy spacerów objawia się w całym ich ciele i zdecydowanie potrafi się udzielać również ludziom.

Cena psa z pochodzeniem FCI wynosi od 4 500 do 11 000 złotych. Kupując buldoga, nie warto oszczędzać. Buldog francuski błękitny nie jest jednak tańszy, mimo że nie mieści się w rasowym wzorcu. Ze względu na generowany przez nieświadomych ludzi popyt na nietypowe umaszczenie takie psy osiągają wysokie ceny. Reklamowane są one jako rzadkie, gdy tak naprawdę są "niepożądane" przez znawców rasy.

Wypadanie sierści spowodowane może być alopecią, czyli chorobą genetyczną. Problem ujawnia się między 4 miesiącem, a drugim rokiem życia. Kupując około 8 tygodniowego szczeniaka, otrzymujemy zatem zdrowo wyglądające zwierzę, które straci swój estetyczny wygląd wraz z ujawnieniem się choroby.

Buldogi należą do małych psów molosowatych w typie dogowatych. Nie są to jednak dogi. Określenie dog francuski czarny lub dog francuski niebieski są nieprawidłowe. Dogi to co prawda psy należące do tej samej grupy, ale nazwa rasy to buldog francuski. Dog francuski czarny i dog francuski niebieski nie istnieją!  

Podsumowując, buldog francuski blue to pies prawie idealny. Ma przyjacielski charakter i sympatycznie wyglądające uszy. Niestety słowo "prawie" oznacza, że obarczony jest ryzykiem wad, o których świat kynologiczny mówi coraz głośniej!

ikona podziel się Przekaż dalej