Jak wygląda buldog francuski marengo?

Wzorzec rasy jest bogaty w szczegółowe informacje dotyczące wyglądu psów rasy buldog francuski. Dowiedzieć się z niego można, iż:

  • długość kufy powinna stanowić mniej więcej 1/6 całkowitej długości głowy
  • skóra na głowie powinna tworzyć nieprzesadne symetryczne fałdy i zmarszczki
  • nos ma być czarny, szeroki i cofnięty
  • oczy powinny być duże, ciemne i okrągłe
  • idealna szyja jest krótka, mocna i lekko wygięta
  • ogon jest naturalnie krótki, ale powinien być wystarczająco długi, by zakrywać odbyt.

Waga buldoga wynosi średnio 9-13 kg. Wzrost (mierzony w kłębie) u suczki powinien wahać się od 24 do 32 centymetrów. Wzrost samca może być nieco wyższy i wynosić między 27, a 34 centymetry. Na wystawach dopuszczalne są jedno centymetrowe odchylenia. Nie jest to zatem duży pies, ale jego muskularna budowa ciała sprawia, że należy do grupy psów molosowatych. 

Marengo to jedna z odmian barwnych buldoga. Oprócz niej istnieje także buldog francuski szary i buldog francuski biały oraz beżowy czy niebieski. Niepożądane kolory to jednak mysioszary, brązowy lub czarny z podpaleniami.

Nazwa marengo pojawiła się XIX wieku i dotyczyła tkaniny wytwarzanej w Spinetta Marengo we Włoszech. Kolor marengo przypomina niebieski lub czarny z szarym zabarwieniem. Bywa także określany jako odcień mokrego asfaltu. Słowo to w przemyśle tekstylnym oznacza także czarną tkaninę z białymi nićmi.

Buldog francuski marengo - usposobienie

Charakter buldoga francuskiego marengo nie różni się niczym od ogólnego charakteru rasy. Jest on przyjazny, pełen energii i chętny do zabaw oraz ćwiczeń.

Buldog francuski marengo jest także bardzo czujny i odważny. Może być zatem świetnym psem stróżującym. Inną cechą rasy jest upór, który potrafi ujawnić się w najmniej oczekiwanym momencie. Buldożki nie lubią być bowiem ignorowane!  

Charakter buldoga sprawia, że są to psy rodzinne. Ich pozytywne nastawienie do dzieci oraz innych zwierząt dopełnia obraz pogodnego towarzysza codzienności. Ten pies zdecydowanie uwielbia pieszczoty i w odróżnieniu od wielu ras potrafi wykonywać także komendy najmłodszych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o karmie dla buldoga francuskiego.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Niezbędne informacje - choroby, pielęgnacja, cena

Hodowla buldoga francuskiego przez wiele lat nastawiona była na jego krótki pysk i muskularną budowę, Obecnie jednak coraz częściej zauważa się problem, jakim jest brachycefliczna budowa czaszki. Buldog francuski szary i buldog francuski biały, a także niebieski, beżowy i każdy inny bez względu na kolor sierści może cierpieć na tak zwany zespół brachycefaliczny, który związany jest z szeregiem wad anatomicznych w obrębie górnych dróg oddechowych. Objawia się on charczeniem, świszczeniem i chrapaniem, które początkowo występują podczas wysiłku, ale z czasem stają się problemem także podczas spoczynku czy snu. U nieleczonego psa może dojść nawet do zgonu spowodowanego dusznością.

Poruszając tematy zdrowotne, trzeba wspomnieć, że u buldoga, tak samo jaku wielu innych ras ważna jest waga. Otyłość to obecnie problem około 40% populacji zwierząt domowych. Niestety sprzyja ona chorobom stawów oraz serca. Nadmierna waga sprawia także kłopoty podczas znieczulania i zabiegów operacyjnych u psów. 

Inne problemy, jakie mogą pojawić się u buldoga to:

  • alergia
  • krąg motyli
  • dwurzędowość rzęs
  • wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki.

Buldog francuski miniaturka nie istnieje, a buldożek to po prostu inna nazwa tej samej rasy. Hodowla buldoga francuskiego jest nastawiona na konkretny, opisany we wzorcu rozmiar. Nie istnieje także "terier francuski", ale boston terrier, który należy do grupy psów brachycefalicznych i w pewien sposób jest podobny do buldożka francuskiego. Nie jest to zatem terrier francuski, a amerykański.  

W zimne dni właścicielom przydadzą się ubranka dla buldoga francuskiego. Psy tej rasy nie mają podszerstka i mogą dotkliwiej odczuwać warunki pogodowe niż inne psy. Na rynku zoologicznym znajduje się duży wybór tego typu produktów. Zaopatrzyć się warto w nieprzemakalną pelerynę oraz ciepły kubraczek. 

Cena buldoga z pochodzeniem FCI waha się od 4 500 do 7 000 złotych. Kupując psa rasy brachycefalicznej, nie warto jednak oszczędzać. Wybór dobrej i rzetelnej hodowli pozwoli ograniczyć ryzyko przynajmniej niektórych problemów zdrowotnych.

Charakterystyka buldogów francuskich pozwala stwierdzić, że są to urocze i sympatyczne psy, które niestety obarczone są wieloma problemami zdrowotnymi. Decydując się na ich zakup, trzeba być odpowiedzialnym i pamiętać o odpowiedniej opiece weterynaryjnej.

ikona podziel się Przekaż dalej