Czy buldog angielski może być miniaturowy?

Wszystkie rasy psów mają określony wzorzec. Zadaniem hodowców jest rozmnażanie psów tak, aby pieski wpasowywany się w jego ramy. Muszą zgadzać się np. poszczególnie wymiary, charakter. Jeśli pies po rasowych rodzicach ma niewłaściwe umaszczenie lub wielkość, to dalej jest rasowy (ma rodowód), ale nie powinien być dalej rozmnażany, ponieważ nie pasuje do wzorca, a jego cechy nie są pożądane.

Samiec buldoga angielskiego waży 25 kg, a samica 23 kg. Jego idealny wzrost nie jest podobny, ale nie ma też żadnej informacji o tym, żeby istniał buldog angielski miniaturka, jak to jest w przypadku niektórych ras psów (np. jamnik miniaturowy, pinczer miniaturowy).

Buldog angielski ma gładką, delikatną, krótką, przylegającą i nieszorstką sierść. Umaszczenie tego psa może być jednolite lub z maską. Nie występuje cały szary buldog angielski. Jego sierść może być pręgowana, płowa, łaciata, czerwona (wszelkie odcienie). Maść podstawowa ma kolor biały, a każdy z wymienionych kolorów występuje w postaci łat. Buldog angielski nie powinien być czarny, czarny podpalany ani cielisty.

Charakter buldoga angielskiego – jaki jest ten pies?

Buldog angielski ma umiarkowany temperament. Mimo że jest dość ruchliwy, nie należy wymuszać na nim zbyt intensywnych ćwiczeń (np. biegania przy rowerze), ponieważ budowa jego pyska sprawi, że będzie miał problemy z oddychaniem. Należy zabierać go na mało intensywne spacery.

Ten pies ma łagodne usposobienie. Jest wesoły i bardzo cierpliwy, ale też czujny i odważny. Lubi być w centrum zainteresowania. Może próbować podporządkować sobie domowe stado, ponieważ ma skłonności do dominacji. Choć przeważnie nie interesuje się innymi psami, to niektóre osobniki tej rasy chętnie wdają się w bójki. Jest uparty i nie lubi przymusu. Ta rasa psów uczy się nieco wolniej, dlatego należy wykazać się dużą cierpliwością w czasie treningów.

Jest to pies, który przywiązuje się do właściciela. Ma dobry kontakt z dziećmi. Nie nadaje się do życia w kojcu. Może mieszkać w mieszkaniu. Nie jest to pies hałaśliwy. Jednak pozostawianie go samego na długie godziny może spowodować, że zacznie niszczyć rzeczy, które znajdą się w zasięgu jego pyska. Zazwyczaj szybko się zaprzyjaźnia z obcymi, pod warunkiem, że nie są oni wrogo nastawieni do jego rodziny. Sprawdź także ten artykuł z cenami buldoga angielskiego.

Hodowla rasowych psów – cena, opinie

Warto mieć na uwadze, że nie każda hodowla okaże się hodowlą legalną. Im rasa psów jest bardziej pożądana i popularna, tym większe szanse na to, że trafi się na pseudohodowlę. W takim miejscu liczy się tylko ilość zwierzaków i zysk, a nie jakość piesków. Nie dba się o zachowanie wzorca rasy ani o zdrowie hodowanych stworzeń. Pieski nie są szczepione, nie mają przeprowadzanych badań, a do tego trzymane są w okropnych warunkach, a karma, którą są karmione, nie ma odpowiednich wartości odżywczych. Zwierzęta pochodzące z pseudohodowli przeważnie są chore, a ich leczenie jest bolesne, drogie i permanentne.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pies rasy buldog angielski na białym tle i informacje o istnieniu rasy
Czy istnieje pies rasy buldog angielski miniaturka i co warto wiedzieć

Zwróć uwagę na to, gdzie jest zrzeszona hodowla. Jeśli rasa psów jest uznana przez FCI (Międzynarodową Federacją Kynologiczną), to jedyną organizacją działającą w Polsce, która jej podlega, jest ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Informacje o tym, gdzie przynależy hodowla, powinny znajdować się w ogłoszeniu lub na stronie hodowli. Opis oferty wystawionej na portalu ogłoszeniowym powinien także zawierać najważniejsze informacje o szczeniaku (data urodzenia, rodzice, charakter, umaszczenie etc.).

Znaczenie ma także cena. Szczeniaki z rodowodem nigdy nie są sprzedawane po 500 zł. Na taką kwotę godzą się tylko pseudohodowcy, którzy nie włożyli dużo wysiłku w rozwój hodowli. Im zależy na szybkim sprzedaniu zwierzaków, aby oszczędzić na karmie, a niska cena ma zachęcić do kupna psa. Jedynie stary pies (np. kilkuletni, który został wyłączony z hodowli) może kosztować ok. 1000 zł.

Dog niemiecki często sprzedawany jest za 5000 – 7000 zł, ale można trafić na oferty za 4000 zł. Podobnie jest z ceną za buldoga angielskiego, bo dostępny jest zarówno za 4000 zł, jak i 8000 zł, ale najczęściej można go kupić za ok. 5000 zł. Bullmastiff kosztuje od 4000 do 6500 zł. Bokser jest nieco tańszy, bo zazwyczaj można go dostać od 3000 do 5000 zł. Z kolei norfolk terrier mieści się w przedziale od 3500 do 5500 zł. (aktualizacja cen: czerwiec 2021).

Pamiętaj o tym, że buldog angielski miniaturka nie istnieje. Mało które rasy psów występują w wersji miniaturowej. Zazwyczaj jest to tylko chwyt marketingowy pseudohodowców. Nawet bardzo mały buldog angielski nie będzie nazwany przez hodowcę tzw. miniaturką, ponieważ hodowca zna wzorzec rasy. W nagłówku nie umieści także informacji o tym, że pies jest w typie buldoga angielskiego, bo będzie to oznaczało, że przypomina rasowego, ale tak naprawdę nim nie jest. Opinie o danej hodowli psów możesz znaleźć na grupach na Facebooku dla miłośników rasy.

ikona podziel się Przekaż dalej