Jakie wymiary powinna mieć buda dla owczarka niemieckiego?

Na wybór właściwej budy dla psa składa się kilka rzeczy. Istotne jest, jak często pies będzie z niej korzystać. Niekiedy jest to tylko opcjonalne legowisko, bo owczarek niemiecki cały czas ma dostęp do domu. Jeżeli ma on przebywać w niej głównie wieczorami w czasie wiosny lub jesieni, to buda koniecznie musi być ocieplana.

Buda z przedsionkiem jest dobrym wyborem, kiedy owczarek niemiecki będzie pozostawał na dworze w nieco cięższych warunkach, ponieważ jest to dodatkowa izolacja. Dobrze, aby wtedy wejście do budy było jak najbardziej osłonięte (znajdowało się na wprost jeden ze ścian przedsionka). Jeśli chcesz, możesz zamontować kotarę lub uchylne drzwiczki, które będą stanowiły jeszcze jedną ochronę przed wiatrem.

Równie ważna jest wielkość samego psa. Buda musi być dla niego odpowiednio duża, aby zapewnić mu komfort, ale też nie za duża, bo wtedy uniemożliwi utrzymanie ciepła w chłodniejsze dni i noce. Wymiary budy należy mierzyć od wewnątrz. Czasami legowisko z zewnątrz prezentuje się na odpowiednio przestronne, ale po wejściu psa okazuje się, że wnętrze jest dla niego zdecydowanie za małe. Wysokość w szczycie powinna mieścić się w granicach 100 cm (w najniższym miejscu min. 60 cm), długość ok. 90 cm, a szerokość ok. 70 cm. Samo wejście powinno być już odpowiednio mniejsze – szerokie na 30 cm, a wysokie na 40 cm.

Jak zrobić legowisko dla owczarka niemieckiego?

W Internecie można znaleźć niejeden gotowy projekt na budę dla psa. Jeśli tylko czujesz się na siłach i masz odpowiedni sprzęt lub możesz go wypożyczyć, możesz zmierzyć się z zadaniem samodzielnego wykonania legowiska dla swojego psa. Na pewno będziesz potrzebować:

  • płyty OSB – z których zostaną wybudowane ściany i podłoga. Są łatwe w obróbce i zapewniają lepszą szczelność niż drewniane deski i krawędziaki.
  • styropian – który posłuży jako izolacja umieszczona pomiędzy szkieletem z płyty OSB.
  • gont bitumiczny – z niego zostanie zrobiony dach. Alternatywą jest płyta OSB.
  • preparat impregnujący – który zabezpieczy wszystkie drewniane elementy.
  • wodoodporny materac/leżanka dla psów – aby wyścielić wnętrze budy. Taki rodzaj wypełnienia jest łatwy do utrzymania czystości i nie nasiąka wodą jak np. koc. Może też wykorzystać do tego słomę, ale nie jest to polecane rozwiązanie.
  • łączniki ciesielskie – aby buda była sztywniejsza i trwalsza.
  • piła ręczna, pilarka, poziomnica, szlifierka, metrówka, wiertarka, wkrętarka, palnik gazowy – te wszystkie narzędzia przydadzą się do budowy legowiska dla wilczura.

Możesz pokusić się na zrobienie tarasu lub werandy. Taras charakteryzuje się tym, że służy najczęściej do wylegiwania się psa podczas ciepłych dni, ponieważ nie jest zadaszony ani dodatkowo osłonięty. Weranda już posiada zadaszenie i ma przynajmniej jedną stronę zabudowaną, przez co chroni owczarka niemieckiego przed wiatrem, deszczem, jak i nasłonecznieniem.

Szukasz niezwykle aromatycznych i wysokomięsnych smakołyków dla psów?

Przetestuj, jak bardzo smakowite są przysmaki Carnilove Meat Jerky! Aż 90% zawartości mięsa, bez zbóż i zbędnych dodatków, a do tego z niezwykle wygodnym dzieleniem również na mniejsze kawałki, idealne do treningów i szkolenia!

Sprawdź!
Owczarek niemiecki siedzący przed drewnianą budą oraz buda dla owczarka niemieckiego
Ciekawe buda dla owczarka niemieckiego, czyli jaką budę wybrać

Trzeba wziąć jednak pod uwagę to, że nieważne, jak bardzo wymyślna będzie buda, charakter owczarków niemieckich sprawia, że te stworzenia nie nadają się do izolacji i trzymania wyłącznie na zewnątrz. Te psy podążają za swoim właścicielem krok w krok i potrzebują ciągłego kontaktu z człowiekiem. Trzymane w kojcu stają się nieszczęśliwe. Planujesz zakup psa tej rasy? Sprawdź także ten artykuł o charakterze owczarka niemieckiego.

Jaka jest cena za gotową budę dla wilczura?

Cena za budę dla wilczura zależy od jej wielkości i jakości materiałów, z których została zrobiona. Solidna ocieplana buda dla owczarka niemieckiego bez przedsionka, ale z kotarą zatrzymującą ciepło wewnątrz budy, kosztuje od 290 do 400 zł. Od 400 do nawet 960 zł można dostać również budę z płaskim dachem, który się otwiera, co ułatwia sprzątanie wnętrza.

Można jednak znaleźć legowisko dla owczarka niemieckiego, które kosztuje ok. 1200 zł. Zwykle takie budy mogą posiadać dodatkowe gadżety jak miejsce na miskę czy tabliczkę w kształcie kości z wygrawerowanym imieniem pupila. Warto przejrzeć różne strony sklepów zoologicznych. Można trafić na promocję, gdzie buda z przedsionkiem (o wymiarach: długość 132 cm, szerokość 85 cm, wysokość 86 cm) kosztuje 480 zł zamiast 650 zł.

Wybierając gotową budę dla owczarków niemieckich, zwróć uwagę na to, czy posiada już jakieś podstawki. Jest to bardzo przydatne, ponieważ wtedy nie musisz martwić się już o odizolowywanie jej od gruntu. W przeciwnym razie musisz zadbać o to, aby pod budą znalazł się styropian, deski lub paleta, które oddzielą ją od podłoża. Później upewnij się, że legowisko jest stabilne. Miejsce, w którym postawisz budę, nie powinno być cały czas nasłonecznione. Z racji tego, że owczarek niemiecki bacznie obserwuje otoczenie, wejście do budy nie powinno znajdować się od strony płotu, a od ogródka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny