Brzydki zapach z pyska psa - przyczyny

Tak jak uszkodzenie więzadeł krzyżowych stawu kolanowego, nieprzyjemny odór z psiego pyska może mieć kilka powodów. Jakich?

 1. Przykry smród z mordki najczęściej jest winą złego stanu zębów czworonoga. Każdego dnia gromadzi się na nich płytka nazębna, która nieusunięta ulega mineralizacji i zmienia się w kamień nazębny. Jest to idealne miejsce do namnażania bakterii, które sprzyjają rozwojowi stanu zapalnego i powstawaniu nieprzyjemny zapach z ust czworonoga. Problem dotyka około 80% psów i może być niebezpieczny dla jego zdrowia
 2. Na zapach z ust psa wpływ ma mikrobiom jego jelit i jamy ustnej! Zaburzenia mikrobiomu jelitowego mogą powodować przykry oddech związany z wytwarzaniem dużych ilości śmierdzącego gazu.
 3. Cukrzyca to kolejne schorzenie powodujące gromadzenie się ketonów, które sprawiają, że z ust psa wydobywa się słodko-owocowa woń.
 4. Choroby wątroby sprawiają, że z mordki psa pachnie zgnilizną. Odór jest związany z dużym stężeniem związków siarki, jak tiole, które są uwalniane do płuc.
 5. Choroby nerek wiążą się z wysokim poziomem mocznika w organizmie psa, powodując, że oddech pachnie moczem lub ma rybi odór.

Nie wszystkie przypadki nieświeżego zapachu z morski czworonoga wskazują na problem zdrowotny! Psu często śmierdzi z ust po jedzeniu, które ma atrakcyjny zapach dla zwierząt, ale nie dla ludzi!

Psu śmierdzi z pyska - jak zniwelować śmierdzący oddech u psa?

Co zrobić, gdy psu śmierdzi z pyska? Pierwszym krokiem, by zlikwidować nieprzyjemny zapach z pyska psa, jest zabieg usunięcia kamienia nazębnego. Usunąć go może tylko lekarz weterynarii, a zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W niektórych gabinetach dostępne są już także specjalne preparaty nakładane na zęby po sanacji, które pomagają w utrzymaniu czystości zębów.

Po zabiegu warto wprowadzić preparaty odświeżające psi oddech i zapobiegające odkładaniu kamienia. Mogą to być proszki, pasty lub płyny. Na rynku dostępne są także specjalistyczne przysmaki do pielęgnacji zębów (np. dentystyczny gryzak dla psa) oraz karmy stomatologiczne.

Pies trzymający w pysku szczoteczkę do zębów oraz brzydki zapach z pyska psa i przyczyny
Brzydki zapach z pyska psa i jego możliwe przyczyny, a także porady zdrowotne
Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Czasowo usunąć smród może także jogurt! Niektórzy lekarze weterynarii zalecają dodatek jogurtu naturalnego do dziennej porcji karmy psa lub posypanie psiego posiłku pietruszką lub koperkiem. Oba zioła mają działanie przeciwbakteryjne i mogą czasowo zniwelować rybi lub nieprzyjemny zapach.

W przypadku, gdy śmierdzący oddech może być spowodowany zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi można spróbować przygotować psu napar z imbiru. Chcąc zlikwidować odór podaje się maksymalnie dwie łyżeczki “herbatki” uzyskanej przez zalanie plasterka imbiru wrzątkiem! Pamiętaj, by zawsze podawać psu ostudzony płyn! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o chorobach przyzębia u psa i kota.

Higiena jamy ustnej psa - rozwiązania dla psa

Stan jamy ustnej psa zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest żywienie. Niedobory witaminy A, witaminy B2 (ryboflawiny), witaminy B3 (niacyny), witaminy B5 (kwas pantotenowy) i witaminy B9 (kwas foliowy) wpływają na zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia chorób dziąseł.

Chcąc zlikwidować brzydki zapach z pyska psa, należy przestrzegać kilku prostych zasad!

 • Myj psu zęby z użyciem pasty dla psów!
 • Stosuj preparaty ograniczające odkładnie kamienia, które mogą zniwelować nieprzyjemny zapach.
 • Pamiętaj, by gryzak dla psa (szczególnie szczeniaka i seniora) nie był zbyt twardy.
 • Rozważ specjalistyczne karmy stomatologiczne.
 • Pamiętaj o regularnych kontrolach psiego zdrowia! Przynajmniej raz w roku wybierz się na kontrolę stomatologiczną!
 • Odwiedź lekarza weterynarii, gdy tylko stwierdzisz, że psu śmierdzi z pyska! Szczególnie gdy utrzymuje się u niego oddech pachnący zgnilizną, moczem lub rybami.

Brzydki zapach z pyska psa to nie uszkodzenie więzadeł krzyżowych stawu kolanowego! Zwykle nie wiąże się z widocznymi objawami psiego dyskomfortu, ale nie wolno bagatelizować tego objawu! Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem weterynarii.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny