Boykin spaniel - informacje, usposobienie, pielęgnacja, porady
Boykin spaniel to przyjaźnie wyglądający, średniej wielkości pies, który uwielbia polowania. W naszym kraju jest to niemal nieznana rasa, jednak warto poświęcić jej chwilę uwagi. Poniżej wskażemy najważniejsze informacje o boykin spanielach, omówimy ich wzorcowy wygląd i usposobienie. Na koniec opiszemy istotne wymagania rasy i podpowiemy, czy psy boykin spaniel sprawdzają się w roli pupila rodzinnego.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach rasowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Boykin spaniel – opis wyglądu i najważniejsze informacje
Na wstępie warto wyjaśnić, że boykin spaniel nie należy do ras uznanych przez FCI. Młode osobniki możemy nabyć w hodowlach należących do UCI, która oficjalnie uznała boykin spaniela za odrębną rasę.
Dorosły, prawidłowo zbudowany pies myśliwski osiąga wagę w granicach 14 – 18 kg, a za idealną wysokość w kłębie uznaje się 39 do 46 cm. Suczka boykin spaniela może być nieco drobniejsza. Idealna masa ciała została tu opisana na przedział 11 – 16 kg. Wzorcowa wysokość w kłębie dorosłej suczki powinna mieścić się w granicach 36 do 42 cm.
Podobnie jak inne psy myśliwskie (np. owczarek portugalski czy wyżeł z Owernii) boykin spaniel posiada symetryczną budowę ciała i jest bardzo zwinny. Psy i suczki występują w umaszczeniu wątrobianym lub w odcieniu ciemnej czekolady. Wzorcowy opis dopuszcza występowanie niewielkich, białych znaczeń na klatce piersiowej. Szata powinna być średniej długości, prosta do umiarkowanie kędzierzawej.
Charakter boykin spaniela i opinie o rasie
Opis charakteru boykin spaniela warto rozpocząć od kwestii jego przywiązania do członków rodziny. Nie jest to rasa jednego opiekuna, lecz pies, który pokocha wszystkich domowników. Rasa silnie przywiązuje się do człowieka i wchodzi w nim w trwałe relacje. Lubi spędzać czas wspólnie z domownikami, jednak nie okazuje się nadmiernie nachalna.
Charakter boykin spaniela jest skoncentrowany na człowieka. Rasa posiada opinie inteligentnej i podatnej na szkolenie. Dzięki temu może sprawdzić się nawet w zestawieniu z osobami, które nie mają doświadczenia szkoleniowego. Psy szybko uczą się nowych komend, lubią aktywność fizyczną i będą nieustannie gotowe do zabawy. Najważniejszym, stającym przed właścicielem zadaniem jest zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu. Zarówno boykin spaniel, wyżeł z Owernii czy owczarek portugalski to psy, które bardzo źle znoszą bezczynność. Pozostawione same w domu na długie godziny, niewybiegane mogą z nudów niszczyć przedmioty domowe i stawać się bardziej uciążliwe w kontaktach z rodziną.
Opisując charakter boykin spanieli, warto wspomnieć, iż są to psy uniwersalne. Rasa posiada opinie szybko przystosowującej się do nowych warunków. Będzie z radością towarzyszyć właścicielowi i nie sprawi problemów podczas ewentualnej przeprowadzki. Jest to związane z faktem, że pies boykin spaniel silnie przywiązuje się do osób, a znacznie mniej do danego miejsca. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat psa rasy field spaniel?
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Informacje o rasie sugerują też, że pies dogada się z innymi zwierzętami domowymi. Wymaga to odpowiedniej socjalizacji oraz umiejętnego wprowadzenia nowych członków rodziny. Jednak odpowiednio wyszkolony boykin spaniel, wyżeł z Owernii czy owczarek portugalski bez trudu dogada się z innymi psami, a nawet znanymi sobie kotami. Trzeba jednak zwrócić uwagę na silny instynkt myśliwski. Nawet pies przyzwyczajony do obecności kotów w domu może pognać za szybko poruszającym się, obcym zwierzakiem. Dlatego podczas spacerów psy ras myśliwskich powinny znajdować się pod stałą kontrolą właściciela.
Boykin spaniel - pielęgnacja boykin spaniela i wymagania rasy. Praktyczne informacje
Boykin spaniel, wyżeł z Owernii czy owczarek portugalski nie należą do wymagających czasochłonnej pielęgnacji. W przypadku tych pierwszych wystarczy ograniczyć się do regularnego czesania szaty. Regularność jest pod tym względem niezwykle ważna, bowiem brak czesania doprowadzi do pojawienia się kołtunów i filcu. Dlatego w hodowlach rekomenduje się dokładne czesanie szaty nawet kilka razy w tygodniu.
Boykin spaniel posiada zwisające uszy. Dlatego warto regularnie kontrolować ich stan i czyścić w razie potrzeby. Wymagania pielęgnacyjne rasy nie są szczególnie skomplikowane, jednak wymagają systematyczności. Znacznie trudniejsze do zapewnienia okazują się wymagania dotyczące aktywności fizycznej.
Podobnie jak każdy inny pies myśliwski, boykin spaniel posiada opinie psa bardzo aktywnego. Uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu, tropić, węszyć i gonić za szybko poruszającymi się przedmiotami. Zadaniem właściciela będzie zapewnienie ćwiczeń absorbujących fizycznie, ale i intelektualnie. Są to podstawowe wymagania, które należy zapewnić, aby cieszyć się zdrowym i bezproblemowym w domu pupilem rodzinnym.
Boykin spaniel - jak wygląda szkolenie boykin spaniela?
Szkolenie boykin spaniela nie jest szczególnie skomplikowane, ale wymaga konsekwencji i odpowiedniego nastawienia. W hodowlach rekomenduje się szkolenie z wykorzystaniem wzmocnień pozytywnych, które daje najlepsze rezultaty. Wprowadzenie szkolenie w formie atrakcyjnej zabawy sprawia, że pies jest chętny do współpracy z człowiekiem. Im bardziej urozmaicone będzie szkolenie, tym lepsze efekty osiągniemy.
W hodowlach rozpoczyna się proces socjalizacji, jednak należy go kontynuować także po przybyciu pupila do nowego domu. Szczeniak musi zapoznać się z nowym otoczeniem, zapachami, dźwiękami, obcymi ludźmi czy zwierzętami. Im lepiej przeprowadzimy go przez etap socjalizacji, tym lepsze efekty otrzymamy w późniejszych etapach życia z psem.
Warto także dodać, że szkolenie boykin spaniela musi być ukierunkowane na aktywność fizyczną. Nie jest to rasa, która dobrze radzi sobie z powtarzanymi w kółko, tymi samymi komendami. Jako pies myśliwski wymaga nowych bodźców, które zachęcą ją do nauki. Ciekawym rozwiązaniem będzie nauka tropienia czy trening agility, który może być dużą przyjemnością zarówno dla psa, jak i dla właściciela.