Bouvier des Flandres – opis, pochodzenie i cena

Jak wygląda Bouvier des Flandres i skąd pochodzi rasa psa?


Bouvier des Flandres dawniej służył jako pies obronny – zwłaszcza za czasów I oraz II wojny światowej. To niezwykle odporna i silna rasa, dzięki czemu zdolna była do długiej i wyczerpującej pracy. W kwestii pochodzenia psa pojawiają się zróżnicowane opinie. Mieszkańcy Francji uważają czworonoga za skrzyżowanie owczarka francuskiego beauceron z gryfonem. W Belgii mówi się zaś, że Bouvier des Flandres pochodzi od pierwowzoru wojennego jakim jest pies Bouvier de Roules. Region Flamandzki znajduje się zarówno na terenie Belgii, jak i Francji. FCI zadecydowało zatem, że ojczyzną rasy Bouvier des Flandres będą oba te państwa.

Owczarek flandryjski z reguły żyje ok. 12 lat. To bardzo duży pies, przez FCI klasyfikowany do grupy 1 jako owczarek / inny pies pasterski oraz sekcji 2 (psy zaganiające). Bouvier des Flandres dorasta do 59-68 cm, z czego dolną granicę wzrostu osiągają samice. Waga psów waha się pomiędzy 27 a 40 kilogramów – największą masę mają samce, suczki ważą zaś maksymalnie do 35 kilogramów. Sierść owczarków flandryjskich jest czarna, szara albo pręgowana. Ich futro jest pomierzwione, twarde i obfite. Wzorcowa sierść rasy powinna być półdługa. Owczarek flandryjski zgodny ze wzorcem rasy posiada masywną głowę, lekko zaznaczony stop i wysoko noszony ogon.

Jaki charakter mają rasowe psy Bouvier des Flandres?

Owczarki flandryjskie mają łagodne usposobienie. Opis hodowców wskazuje na ich lojalność oraz wierność wobec domowników. Bouvier des Flandres z rodowodem nie należy do zabawnych psów – jak np. pies kundel lub labrador. Psy flandryjskie słyną ze swojej powagi, zachowując 100 % czujności każdego dnia. Można powiedzieć, że charakter rasy jest mocno wyrafinowany – owczarek potrzebuje czasu na analizę sytuacji, by podjąć jakiekolwiek działanie. Najlepszym zadaniem dla psa będzie pilnowanie terenu domu, a także bycie jego ochroniarzem. Bouvier des Flandres nie ufa ludziom i trzyma nieznajomych na dystans – właśnie dlatego pies doskonale odnajdzie się w roli obrońcy posiadłości.

Mimo, że owczarki flandryjskie lubią być blisko swojej rodziny, są psami niezależnymi. Perspektywa samotnego siedzenia w domu specjalnie ich nie przeraża, jednak nie powinieneś zostawiać psa na cały dzień w mieszkaniu. Bouvier des Flandres potrzebuje czułości i uwagi swojego opiekuna. Trzeba też pamiętać o konsekwencji w wychowywaniu tej rasy. Jeżeli nie będziesz przyjazny wobec owczarka i nie poświęcisz mu wystarczająco dużo czasu, pies może przestać słuchać. Bardzo ważne jest stałe zapewnianie psu stymulacji zarówno umysłowej, jak i ruchowej. W przeciwnym razie przejawiać się mogą destrukcyjne zachowania u czworonoga. Sprawdź także ten artykuł na temat owczarka flandryjskiego.

Bouvier des Flandres – jaka jest cena za szczeniaki?

Czy owczarek flandryjski to dobry materiał na pierwszego psa?

Nie w każdym przypadku. Bouvier des Flandres słynie z silnego charakteru i bycia upartym zwłaszcza, gdy coś mu szczególnie nie pasuje. Amator w wychowywaniu psów może mieć zatem niezły problem z wytresowaniem pupila – zwłaszcza będąc wobec niego pobłażliwym i przymykając oko na niektóre psie zachowania. Owczarek musi spędzać dużo czasu na dworze spacerując i biegając, by dać upust swojej energii. Bouvier des Flandres jest rasą stróżującą, więc mieszkanie w małym pomieszczeniu nie będzie dla niego najlepszym rozwiązaniem. W ciasnym mieszkaniu pies może czuć się smutny. Zdecydowanie lepiej pozwolić zamieszkać mu w domu na wsi, gdzie pies będzie spełniał się w roli obrońcy terenu.

Bouvier des Flandres biegnący po łące, a także informacje o rasie: opis, charakter, usposobienie, wygląd, cena oraz porady dla hodowców
Pies rasy Bouvier des Flandres, czyli charakter, opis, cena szczeniaków, wymagania, porady dla hodowców

Bouvier des Flandres doskonale dogada się z kotami, jeżeli od szczeniaka będziesz wychowywać z nimi psa. W przypadku mieszkania z innymi psami (jak pies kundel) owczarek może zechcieć zdominować towarzystwo. Odpowiada za to pewna siebie osobowość psa. Warto więc zadbać o odpowiednią socjalizację zwierząt, by nie dopuszczać do konfliktów między nimi. Owczarek flandryjski będzie dobrym towarzyszem dla dzieci, wykazując wobec nich dużo cierpliwości. Bouvier des Flandres chętnie pobawi się z maluchami, pełniąc jednocześnie funkcję ich stróża. Jeżeli masz w domu małe dzieci nie musisz obawiać się kupna tej rasy – pies świetnie dogada się bowiem z pociechami.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Pielęgnowanie, żywienie, choroby oraz cena Bouvier des Flandresa

Pielęgnacja owczarków flandryjskich nie należy do skomplikowanej. Wystarczy szczotkować swojego pupila raz w tygodniu, by zadbać o schludny wygląd czworonoga. Całe szczęście Bouvier des Flandres linieje umiarkowanie, więc nie musisz obawiać się fruwającej wszędzie sierści psa. Owczarka flandryjskiego powinno się żywić wysokiej jakości suchą i mokrą karmą dla psów, która przeważać będzie w wartościowe białko oraz węglowodany. Rasa nie jest podatna na choroby – choć zapewnić trzeba psu sporo ruchu, by zbyt szybko nie dopadła go dysplazja stawu biodrowego i łokciowego. Trzeba też pamiętać o zapewnieniu psu cienia latem, gdy spędza więcej czasu na podwórku.

Cena za szczeniaki Bouvier des Flandresa zależy w dużej mierze od kilku czynników. Hodowla wycenia psy indywidualnie na podstawie zbliżenia do wzorca ras FCI, wieku, płci, genów, ilości szczeniaków w miocie oraz innych osobistych ustaleń. Kwotę zakupu psa szacuje się na ok. 3000-4000 złotych w rejestrowanej hodowli. W Polsce istnieje kilka oficjalnych hodowli owczarków flandryjskich, które posiadają na sprzedaż szczeniaki tej niezwykle ciekawej rasy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny