Boston terrier miniaturka – rasa i jej charakter

Jak wygląda mini pies bostoński?

Według klasyfikacji FCI, boston terrier miniaturka należy do grupy 9 (psy ozdobne i do towarzystwa), sekcji 11 (małe psy w typie molosów). Wzrost u psów jest podobny, jak szpic miniaturowy albo buldog francuski. Tak więc, suczki mogą mierzyć ok. 25 cm, a psy ok. 30 cm. Waga psów jest mniejsza niż buldog francuski, lecz większa niż ma ją szpic miniaturowy. Tak więc, jest to średnio 5 kg do maksymalnie 6,8 kg. Boston terrier dzieli się na odmiany wg. wagi:

  • poniżej 6,8 kg
  • od 6,8 kg
  • od 9 do 13 kg

Boston terrier miniaturka ma krótką sierść, która jest lśniąca i bardzo delikatna. Psy mogą mieć umaszczenie focze, niebieskie, czarne z białymi znaczeniami albo pręgowane. Mimo, że boston terrier miniaturka jest niewielkim psem, ma bardzo silną i mocną budowę. Wyróżnia go zwłaszcza płaska czaszka, ułożone w przodozgryz zęby, szeroko rozstawione oczy, proste i umięśnione kończyny, a także sterczące uszy. Cena za psa wynosi średnio ok. 6000 zł, choć niektóre psy są o wiele droższe. Hodowla wycenia je na podstawie ilości szczeniąt w miocie, wieku, płci i zbliżenia bostona do wzorca rasy.

Charakter boston terriera miniaturki

Rasa jest z natury bardzo przyjazna i nie ma problemu, by nawiązać więź z człowiekiem. Jeżeli chcesz mieć bostona, który nie będzie odstępował swojej rodziny na krok, zdecydowanie lepszym wyborem od psa będzie suczka. Psy rasy boston terrier miniaturka uwielbiają się bawić – lubią dzieci, więc to dobry pomysł na pierwszego czworonożnego członka rodziny. Niebieski piesek z rodowodem jest wulkanem energii, jednak w razie konieczności szybko się uspokaja. To bardzo inteligentne zwierzę, które ma umiarkowanie rozwinięty instynkt łowiecki. Pies nie wykazuje agresji wobec obcych, choć czasem może szczekać na nieznajomych.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!
Pies rasy boston terrier miniaturka na zdjęciu portretowym, a także jego usposobienie i hodowla
Jaki charakter ma pies rasy boston terrier miniaturka, a także jego usposobienie i cena

Boston terrier miniaturka bardzo kocha swojego opiekuna i źle znosi samotność. Pieski na tyle uwielbiają swoich właścicieli, że niemal nie odstępują ich na krok. Będą wszędzie i zawsze, aby zwracać na siebie uwagę opiekuna. Jeżeli więc wiesz, że np. musisz wychodzić z domu na kilka godzin, konieczne będzie wcześniejsze przyzwyczajenie psa do samotności – poprzez odpowiednie szkolenie pozytywnymi metodami. To może być trudne, zwłaszcza że pies nie jest zbyt posłuszny. Czasem bywa wręcz… wyjątkowo uparty. Właśnie dlatego zaleca się, by psa uczyć posłuszeństwa od najmłodszych lat. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z opisem psa rasy boston terrier.

Jaki naprawdę jest boston terrier miniaturka?

Boston terrier miniaturka – zachowanie rasy

Pies może mieszkać zarówno w bloku, jak i na wsi. Dla niego najbardziej istotne jest, by w pobliżu znajdował się ukochany opiekun. Mimo, że niektórym pies wydaje się leniuszkiem, w rzeczywistości wymaga on sporo ruchu i aktywności nie tylko fizycznej, ale i umysłowej. Boston terrier miniaturka dogada się bez problemu zarówno z kotami, jak i z innymi psami. Ważne jednak, by wcześniej zająć się socjalizacją psa, aby oswojenie się z innymi zwierzakami przebiegło mniej problemowo.

Boston bez większego kłopotu dogaduje się dziećmi, chętnie się z nimi bawiąc i dokazując. Ze starszymi osobami pies również się dogada pod warunkiem, że będą poświęcać mu dużo czasu i wyprowadzać na spacery. Boston teriery będą doskonałymi przyjaciółmi. Psy są świetnym materiałem na pierwszego czworonoga.

Pielęgnacja, żywienie i zdrowie boston terriera miniaturki

Sierść psów nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczy, że będziesz ja regularnie szczotkował. Trzeba też czyścić oczy i uszy psa, które są podatne na infekcje. Jeżeli chodzi o żywienie, boston terrier miniaturka będzie jadł prawie wszystko. Dobrym pomysłem będzie podawanie psom karmy wysokiej jakości – zarówno suchej, jak i mokrej czy ręcznie przygotowywanych posiłków w domu (na bazie ryżu, warzyw, makaronu i mięsa).

Psy są długowieczne, bo żyją średnio ok. 14 lat. Niestety, sierść psów nie umożliwia im osłony przed upałami czy zimnem. Psy są dość delikatne w tej kwestii. Jeżeli więc wyprowadzasz bostona latem, rób to wcześnie rano i późnym wieczorem. Koniecznie podawaj też psu świeżą wodę, regularnie ją wymieniając. Boston terriery nie lubią zimna, bo ich sierść jest za krótka na przystosowanie się do mrozów. Dlatego też zaleca się, by psy zimą spędzały czas w domu. Poleca się też ubierać je wówczas na spacery w specjalne ciuszki dla psów.

Co do zdrowia boston terrierów miniaturek, czasami pojawiają się u nich pewne komplikacje zdrowotne. Psy nie mają skłonności do przybierania na wadze, ale powinieneś zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną czworonogów. Nie wolno ich też dokarmiać! Poza tym, boston terrier miniaturka jest podatny również na problemy ze skórą, skomplikowane porody, trudności z oddychaniem, niewydolność nerek u psa oraz podrażnienia uszu i oczu. Właśnie dlatego, by niewydolność nerek u psa nie skróciła lat życia pupila, powinieneś regularnie odwiedzać z nim zaufanego weterynarza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 81.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny