Boston terrier a buldog francuski – podobieństwa i różnice
Boston terrier i buldog francuski to niewielkie psy, które zyskały sobie pozytywne opinie na całym świecie. Jaki jest boston francuski a buldog francuski? Czym cechuje się bostończyk, a czym buldog? Jaka jest historia psów, ich długość życia, charakter i wygląd? A może chcesz wiedzieć, jakie choroby charakteryzują obie rasy? Oto ważne różnice między boston terrierem a buldogiem francuskim.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o boston terrierach.
Boston terrier a buldog francuski – różnice
Rasa psa bostoński terrier a francuski buldog – jak wyglądają oba psy?
Boston terrier tak samo, jak buldog francuski, należy do grupy 9 (psy ozdobne i do towarzystwa), sekcji 11 (małe psy w typie molosów). Właśnie tak sklasyfikowało psy FCI. Tym, co wspólnego jeszcze mają ze sobą obie rasy, jest wzrost. Pies boston tak samo, jak buldożek francuski, mierzy ok. 25-30 cm – przy czym suczki są trochę niższe. W przeciwieństwie do buldożków francuskich, boston terrier dzieli się na aż trzy odmiany, wyróżnione pod kątem wagi:
- rasy poniżej 6,8 kg,
- rasy od 6,8 kg,
- rasy od 9 do 13 kg.
Buldog francuski waży zazwyczaj między 8, a maksymalnie 14 kilogramów. Oba psy są niewielkie, jednak nie tak małe, jak np. słynny pies Boo. Historia, którą może pochwalić się pies Boo sprawiła, że rasa stała się jedną z najbardziej znanych małych ras psów na świecie. Jednak, boston i buldog nie ustępują Boo na krok! Opis bostonów wskazuje na ich krótką sierść, która może być w kolorze foczym, niebieskim, pręgowanym lub czarnym z białymi znaczeniami. Buldog francuski może być z kolei krótkowłosy, ale niemal w każdym kolorze płowym – od czerwonego po jasny brąz. Czasami zdarzają się też pieski z niewielkimi łatkami. W przypadku buldoga, nie dopuszcza się jednak całkowicie białej barwy sierści.
Zarówno bostończyk, jak i buldożek są psami małymi, ale silnymi i o mocnej budowie. Jedna i druga rasa psa jest silna, ale bostoński pies wyróżnia się płaską czaszką – buldog ma czaszkę kwadratową. Obie rasy mają wyprostowane i sterczące uszy, a także trochę spłaszczone kufy. Mimo, że charakterystyka psów jest całkiem podobna, boston terrier jest droższy od buldoga francuskiego. Kosztuje bowiem ok. 6000 zł, a buldogi zaś ok. 4000 zł.
Charakter boston terriera i buldoga francuskiego – opis
Zaczniemy od boston terriera. Pieski są bardzo przyjazne i nie mają problemów z nawiązywaniem więzi wraz ze swoim opiekunem. To łagodna rasa, uwielbiająca dzieci i zabawę z nimi. Bostończyk to wulkan energii, jednak – kiedy zachodzi taka potrzeba – pies staje się spokojny. Rasa jest jedną z najbardziej inteligentnych psich ras, a także nie wykazuje agresji wobec intruzów. Może się jednak czasami zdarzyć, że boston terrier na kogoś naszczeka. Trzeba pamiętać, że bostony nie lubią samotności. Są to psy, które najchętniej nie odstępowałyby swoich właścicieli na krok. Jeśli więc nie chcesz mieć problemów związanych z psem, który zostanie sam pod nieobecność domowników, lepiej wcześniej będzie go odpowiednio wyszkolić i poddać procesowi socjalizacji.
Boston terrier a buldog francuski podobne są do siebie, jeżeli chodzi o chęć do zabawy. Oba pieski lubią dzieci i uwielbiają brać czynny udział w zabawach. Obie rasy chętnie też uczą się nowych rzeczy i popisują przed domownikami. W przeciwieństwie do boston terrierów, u buldogów francuskich czasami mogą zdarzyć się osobniki agresywne i nadpobudliwe. Wystarczy jednak dobra socjalizacja, by zapanować nad psiakiem. Tak samo, jak boston terrier, buldog terrier jest bardzo inteligentnym psem – jednak, szybciej się nudzi nauką. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o boston terrierze.
Charakterystyka bostonów i buldogów – podobieństwa i różnice
Zachowanie bostonów kontra zachowanie buldogów
Boston terrier podobnie, jak buldog francuski, bez problemu zamieszka w mieszkaniu w bloku. Nie sprawi to psom trudności pod warunkiem, że będziesz z nimi spędzał odpowiednio dużo wolnego czasu na świeżym powietrzu. Psy mimo, iż są niewielkie, potrzebują się sporo ruszać.
Boston terrier i buldog francuski dogadają się z kotami czy innymi psami pod warunkiem, że zwierzaki będą się ze sobą wychowywać od młodych lat. Jednak, w przeciwieństwie do bostonów, buldożki niechętnie nawiązują znajomości z innymi rasami psów. Dlatego tak ważna jest socjalizacja.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Pielęgnacja, żywienie i zdrowie bostona oraz buldożka
Sierść u obu ras nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wystarczy, ze pieski będą czesane regularnie. Możesz też od czasu do czasu wykąpać czworonogi, a także sprawdzać regularnie ich uszy oraz oczy – które szczególnie u bostonów narażone są na infekcje. Skracaj psom pazury, a także systematycznie przeglądaj i czyść ząbki.
Jeżeli chodzi o żywienie, boston terrier miniaturka oraz buldog francuski będzie jadł niemal wszystko. Dobrym pomysłem będzie podawanie psom karmy wysokiej jakości – zarówno suchej, jak i mokrej czy też samodzielnie przygotowywanych posiłków w domu. Ważne, by dieta obu ras była zrównoważona. Te niewielkie rasy mają bowiem tendencję do różnych alergii, a buldożek posiada szczególnie wrażliwy żołądek.
Długość życia bostonów to ok. 14 lat. Niestety, buldogi francuskie żyją krócej, bo ok. 9-11 lat. Tak naprawdę jednak, ilość przeżytych przez psa lat zależeć będzie od odpowiedniej diety, pielęgnacji, opieki oraz… genetyki. U bostonów często mogą pojawiać się problemy zdrowotne, np. przybieranie na wadze lub infekcje skórne, podrażnienia oczu i uszu, skomplikowane porody, niewydolność nerek albo trudności z oddychaniem. U buldożków zaś występują choroby dziedziczne. Opinie właścicieli wskazują, że najczęściej pojawiającymi się problemami zdrowotnymi u buldogów francuskich są:
- rozszczep podniebienia
- problemy z kręgosłupem
- kłopoty z sercem
- choroby oczu
- alergie pokarmowe
- udary cieplne
- zaburzenia oddechowe
- głuchota