Rasa border collie – wygląd i usposobienie

Tricolor, marmurkowy, brązowy czy czarno-biały?

Border collie to rasa psa średniego rozmiaru. Jego wysokość w kłębie nie powinna przekraczać 53 cm, chociaż suczki powinny być jeszcze mniejsze. We wzorcu nie jest określona waga psów tej rasy, ale śmiało można założyć, że powinna wynosić od 15 do 20 kg. Należy pilnować, aby pies nie miał nadwagi, ale border collie z natury jest bardzo ruchliwy i mu to nie grozi.

Ten pasterski piesek ma dwa rodzaje szaty. Może mieć sierść średniej długości lub krótkiej. W każdej odmianie posiada jednak miękki i gęsty podszerstek oraz podobnie gęsty, tylko nieco twardszy włos okrywowy. Trzeba regularnie go wyczesywać. Border collie krótkowłosy może być czesany raz w tygodniu, jednak ten o nieco dłuższych włosach powinien być częściej. W ten sposób pozbywamy się luźnych włosów, które w przeciwnym razie znalazły się na kanapach czy innych meblach oraz dywanie i podłogach, a także ubraniach. Do tego sierść border collie będzie wtedy przyjemna w dotyku. W okresie linienia warto wyczesywać pieska raz dziennie.

Ich oczy są brązowe, niebieskie lub mieszane. Border collie ma różne umaszczenie, zarówno dwukolorowe, jak i trzy, ale kolor biały nie może obejmować więcej niż 30% powierzchni ciała pieska. Border collie może być m.in.:

  • czarno-biały (black-white),
  • niebieski marmurkowy (blue merle),
  • niebieski marmurkowy trójkolorowy (blue tricolour merle)
  • niebiesko-biały (blue-white),
  • liliowy marmurkowy trójkolorowy (lilac tricolor merle),
  • czekoladowy marmurkowy (chocolate merle),
  • czekoladowy marmurkowy trójkolorowy (chocolate tricolour merle)
  • rudo-biały (red-white).

Charakter border collie – opis zachowania

Border collie ma niesamowity temperament. Mało co może go porządnie zmęczyć. Jest żywiołowy i wprost rozpiera go energia. Idealnie odnajduje się w psich sportach, jednak zdarza się, że nie do każdego z nich będzie się nadawać. Border collie sam sobie wybiera czy woli brać udział w agility, czy preferuje frisbee. Przeważnie jednak nie ma nic przeciwko tańcom i różnym sztuczkom. Z racji tego, że szybko się nudzi, lepiej ćwiczyć z nim kilka razy dziennie po kilkanaście minut, niż jednorazowo przez np. dwie godziny. Należy przy tym pilnować, aby być konsekwentnym. Border collie wyczuje, kiedy może sobie pozwolić na ignorowanie komend właściciela i zacznie się coraz częściej buntować. Gdy już wypowie się jakieś zadanie, pies musi je wykonać. Czasami będzie trzeba zmusić psa, aby to zrobił, np. samemu ściągając go z kanapy. Nie można jednak pozwolić, aby powiedziana komenda nie została wykonana.

Choć jest to najinteligentniejszy pies, to jednak nie nadaje się do pełnienie funkcji stróża. Border collie nie jest agresywny ani do ludzi, ani do innych zwierząt. Ma wesołe usposobienie i jest łagodny. Słucha swojego pana, jest uległy i oddany. Zmienia się za to, kiedy przychodzi mu zajmować się stadem. Border collie staje się wtedy czujny i stanowczy. Spuszcza nisko głowę i na lekko ugiętych łapach bacznie obserwuje zwierzynę. Nie robi im krzywdy, a jedynie pilnuje – zagania lub znajduje zaginione i przyprowadza z powrotem do stada. Z reguły przy tym nie szczeka.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Border collie potrzebuje spędzać z człowiekiem bardzo dużo czasu. Jest bardzo przywiązany do swojego właściciela i potrafi stać się nachalny, gdy ten będzie go ignorował przez zbyt długi czas. Jeżeli nie zapewni mu się odpowiedniej uwagi oraz zaniedba ćwiczeń, pies ten może zacząć niszczyć różne rzeczy. Nadaje się do rodzin z dziećmi. Akceptuje także inne zwierzęta, jeżeli od samego początku będzie miał z nimi kontakt. Zdarza się jednak, że będzie próbować je zaganiania, dzieci również. Na spacerach trzeba go bardzo pilnować, aby nie chciał tego przetestować na samochodach!

Hodowla rasowych psów – co warto wiedzieć?

Border collie blue merle – cena za szczeniaki

Rasowy pies trochę kosztuje. W zależności od renomy hodowli oraz od samego psa – czy mocno wpasowuje się we wzorzec rasy i czy jego rodzice osiągnęli znaczące osiągnięcia na psich wystawach – koszt będzie większy lub mniejszy. Cena za rasowe szczeniaki mieści się w granicach 4 500 - 6 000 zł. zł. Border collie blue merle o wyjątkowym eksterierze może być jeszcze droższy w zakupie.

Cena jest adekwatna do wysiłku i czasu, jaki hodowca poświęca na prowadzenie hodowli. Wszystkie psy są zadbane i zdrowe. Dostają dobrej jakości pokarm (karma lub dieta BARF) oraz są regularnie szczepione i odrobaczone. Do tego są odpowiednio socjalizowane. W ciągu 8 tygodni, które szczenięta spędzają w hodowli, kształtuje się ich charakter, dlatego warto wybrać odpowiednie miejsce. Otrzymując pieska, powinien być już dwa razy odrobaczony, raz zaszczepiony, mieć wszczepiony CHIP oraz posiadać rodowód.

Pies rasy border collie blue merle odpoczywający w trakcie spaceru, a także hodowla i opis
Pies rasy border collie blue merle i jego hodowla, a także cechy i usposobienie

Należy omijać ogłoszenia, w których pieski kosztują 500 zł. Szanujący się hodowca nie wystawia zwierząt w tak niskiej cenie, ponieważ w żaden sposób nie pokrywa kosztów, jakie ten wkłada w jej prowadzenie. Tańsze pieski dostępne są tylko w pseudohodowlach, gdzie nie są właściwie traktowane. Są zaniedbane, często chore i niesocjalizowane. Decydując się na zakup pieska w niższej cenie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będzie trzeba sporo zapłacić za jego leczenie. Niestety, bardzo często cierpi na choroby śmiertelne lub ma wady genetyczne i niewiele można mu pomóc. Sprawdź także ten artykuł o wyborze hodowli border collie.

Hodowla a pseudohodowla – po czym poznać?

Przeglądając ogłoszenia, w oczy rzucają się zdjęcia, ale najważniejszy jest opis. To za sprawą informacji zawartych w ogłoszeniu można wywnioskować, czy mamy do czynienia z pseudohodowlą. Zdjęcia pozwalają zweryfikować, czy piesek wygląda na zadbanego i przebywa w czystych warunkach (przynajmniej na zdjęciu), ale dopiero na własne oczy można się przekonać, jak jest naprawdę. W czasie odwiedzin w hodowli można zobaczyć, jak zachowują się szczeniaki oraz dorosłe psy względem obcych osób, a także zaobserwować, jaki ma do nich stosunek sam hodowca (czy przejmuje się ich zdrowiem, czy kompletnie go to nie obchodzi etc.).

W opisie powinna być nazwa hodowli oraz informacje o tym, gdzie jest zrzeszona. Powinien być również opisany szczeniak (data urodzenia, rodzice etc.). Czasami hodowcy wypisują również osiągnięcia swoich psów oraz podają link do swojej strony. Warto prześledzić wcześniejsze mioty, można również zapytać o zdanie na grupie dla miłośników rasy psów. Jeżeli hodowla jest znana, a hodowca odpowiedzialny, na pewno zostaniemy o tym poinformowani. Podobnie w przypadku, gdyby było na odwrót. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że w Internecie może wypowiedzieć się każdy i czasami inni chcą tylko komuś zaszkodzić.

Border collie ma mnóstwo umaszczeń, dlatego na pewno znajdziesz swój typ. Warto jednak pamiętać, że pies ten potrzebuje dużo uwagi i poświęcenia mu znacznej ilości czasu. Border collie powinien być cały czas czymś zajęty i nie da się go zmęczyć jedynie długim spacer, ponieważ potrzebuje ćwiczeń umysłowych. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem psa, który świetnie odnajdzie się w psich zawodach i możesz poświęcić mu dużo czasu, to border collie jest idealnym kandydatem dla ciebie.

ikona podziel się Przekaż dalej