Bolończyk a maltańczyk – najważniejsze podobieństwa, zdjęcia

Wspólne cechy piesków bolońskich i maltańczyków są widoczne na pierwszy rzut oka. Przeglądając zdjęcia ras, zauważymy idealnie białą, pozbawioną zażółceń okrywę włosową. Wzorzec ras nie dopuszcza obecności umaszczeń kolorowych. Jedyną pożądaną barwą jest biały.

Widoczne podobieństwa występują także w pigmentacji ciała. Maltańczyk i bichon powinny mieć czarny nos i czarny kolor opuszek łap. Pieski powinny też posiadać bardzo wyraziste, czarne obramowanie wokół powiek, które jest cechą charakterystyczną dla obydwu ras.

Opisując wspólne cechy, należy także wspomnieć o takim samym pochodzeniu. Biały maltańczyk i bolończyk należą do rodziny biszonów, a ich wspólnym przodkiem była wspomniana przez Arystotelesa rasa, zwana „canes melitenses”. Obydwie rasy zalicza się do jednych z najstarszych w europie. Ich biały kolor futra zyskał bardzo dużą popularność, i zarówno maltańczyk, jak i bolończyk przez wiele stuleci były uważane za psy dla arystokracji. Od stuleci są to pieski do towarzystwa, o czym świadczy sama klasyfikacja FCI. Maltańczyk oraz bolończyk należą do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa, co warunkuje także wspólne cechy charakteru.

Bolończyk a maltańczyk – różnice w wyglądzie

Jak już wspomnieliśmy, najbardziej widoczną cechą wspólną jest biały kolor szaty. Jednak w rzeczywistości nie wygląda on identycznie. Wzorzec rasy maltańczyk dopuszcza szatę jedwabistą, opadającą ciężko i idealnie prostą. Włos kędzierzawy czy falowany jest niedopuszczalny. Z kolei opis idealnej sierści bolończyka wskazuje na okrywę puszystą i nigdy nie leżącą płasko. Są to dość istotne różnice, bowiem okrywa włosowa bolończyka mocniej odstaje od ciała i powinna układać się w kosmyki. Szata maltańczyka wygląda zupełnie inaczej, bardziej przylega do ciała, jest lejąca i sprawia wrażenie ciężkości.

Opisując widoczne różnice w wyglądzie, możemy także wyszczególnić budowę czaszki. U maltańczyków coraz częściej występują linie koreańskie, które posiadają skróconą kufę. Z kolei kufa u bolończyków pozostaje nieco dłuższa. Włos na kufie bolończyka jest dodatkowo nieco krótszy niż na pozostałych partiach ciała. Z kolei zdjęcia wystawowych maltańczyków prezentują włos jednolicie długi na całym ciele.

Różnice w budowie czaszki dotyczą także uszu. Małżowiny uszne biszona są bardziej odstające, co sprawia ciekawy efekt wizualny. Przeglądając zdjęcia tej rasy, możemy mieć wrażenie, że czaszka jest znacznie szersza niż ma to miejsce w rzeczywistości. W przypadku maltańczyka uszy są niemal trójkątne, przylegają do boków czaszki i są wysoko osadzone.

Wzorce obydwu ras opisują także idealne proporcje oraz masę ciała piesków. Znajdziemy tu kolejne dość istotne różnice. Biały bolończyk z czarnym nosem posiada sylwetkę, która wpisuje się w kształt kwadratu. Oznacza to, że jego wysokość w kłębie powinna być równa jego długości. Dorosły maltańczyk będzie delikatnie mniejszy, a jednocześnie dłuższy. Idealna długość ciała powinna przekraczać o około 38% wysokość w kłębie. Możemy zatem przyjąć, że dorosły maltańczyk wygląda zupełnie inaczej niż nieco wyższy bolończyk. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o charakterze maltańczyka.

Bolończyk a maltańczyk miniaturka – prawidłowa waga dorosłych piesków

Niekiedy spotkamy się z określeniem kolorowy bolończyk miniaturka czy maltańczyk miniaturka. W rzeczywistości wzorce obydwu ras nie wyróżniają kilku kategorii wagowych. Biały bolończyk czy przedstawiciele kolorowych bolonek rosyjskich powinni ważyć około 2,5 do 4 kg. Wzorzec FCI maltańczyka określa z kolei wagę pomiędzy 3 – 4 kg. Jest to masa ciała, którą uważa się za idealną dla rasy.

Maltańczyk miniaturka czy kolorowy bolończyk miniaturka nie są oddzielnymi rasami, a często jedynie modą na miniaturyzację psów. Dobry hodowca nie będzie używał takich określeń. Przeważnie jest to efekt celowego działania pseudohodowców, którzy wprowadzają potencjalnego nabywcę w błąd. Co prawda hodowla zarejestrowana w ZKwP może też korzystać ze wzorca AKC, jednak efektem nie będzie tak zwana miniaturka, tylko pies o mniejszej wadze ciała.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Bolończyk a maltańczyk – podobieństwa i różnice charakteru

Wiemy już jak wygląda wzorcowy maltańczyk oraz bolończyk. Jak widać, rasy posiadają pewne różnice w wyglądzie, jednak ich charakter jest bardzo zbliżony. Dorosły pies jest bardzo silnie przywiązany do swojej rodziny. Uwielbia być w centrum uwagi, dobrze znosi podróże oraz chętnie spędza czas u boku właściciela. Bolończyk i maltańczyk wyglądają jak białe kulki z czarnymi nosami, są jednocześnie łagodne w obyciu, dobrze dogadują się z dziećmi i świetnie odnajdują się w roli pupili rodzinnych.

Pies rasy maltańczyk na beżowym tle, a także bolończyk a maltańczyk, podobieństwa i różnice
Jakie są różnice i podobieństwa między psami, czyli bolończyk a maltańczyk krok po kroku

Nie są to rasy tak aktywne jak ogar polski. W zupełności wystarczy im kilka krótkich spacerów. Dla porównania, ogar polski to pies o dużych wymaganiach aktywności fizycznej. Jest to rasa dedykowana dla osób, które lubią ruch na świeżym powietrzu i mogą poświęcić czas na długie spacery. Kolorowy ogar polski będzie pod tym względem bardziej wymagający niż maltańczyk czy bolończyk. Jednocześnie pies myśliwski okaże się znacznie łatwiejszy w pielęgnacji, którą w przypadku obydwu białych ras cechują silne podobieństwa. Omawiane białe rasy maltańczyk i bolończyk potrzebują mniejszej dawki ruchu, jednak należy poświęcić czas na codzienne czesanie i wspólne zabawy z pupilem.

Duże podobieństwa w zachowaniu bolończyków i maltańczyków dotyczą także stosunku do innych zwierząt. Zarówno maltańczyk i bolończyk łatwo nawiązują relacje, nie są agresywne ani dominujące. Prawidłowa socjalizacja sprawia, że dorosły pies nie powinien wywoływać problemów na spacerach.

Wspólne cechy zachowań dotyczą także predyspozycji do lęku separacyjnego. Maltańczyk i bolończyk nie są tak samodzielne jak ogar polski. Niekiedy może to wywołać duży dyskomfort podczas zostawania samemu w domu. Dlatego rasy wymagają odpowiedniej nauki i szkolenia, które wyeliminuje ryzyko wystąpienia lęku separacyjnego.

Cena zakupu szczeniaka maltańczyka, bolończyka i cena ogara polskiego

Wiemy już jak wygląda oraz czym różni się bolończyk, a maltańczyk. Jednak warto także określić różnice w cenach zakupu szczeniąt z czarnym nosem. Bolończyki są obecnie mniej znaną rasą. Cena za szczeniaki z pochodzeniem FCI przeważnie mieści się w kwocie około 3500 zł (cena ogara polskiego może być bardzo zbliżona). Stawka za kolorową bolonkę rosyjską to około 4000 – 5000 zł.

Cena maltańczyka jest przeważnie nieco wyższa. Młodzi przedstawiciele tej rasy są dostępni w różnych przedziałach cenowych. Co ciekawe, stawka jest często uzależniona od płci szczeniaka. Cena za małe pieski z pochodzeniem FCI przeważnie mieści się w przedziale 3500 – 6000 zł. Z kolei cena za suczki to około 4500 – 7000 zł. Szczenięta z uprawnieniami wystawowymi będą droższe.

Cena ogara polskiego również jest przedmiotem zainteresowania wielu osób. Szczeniaki tych ras nie wyglądają tak niewinnie jak maltańczyki czy bolończyki, jednak znajdują wielu wielbicieli. Cena ogara polskiego z pochodzeniem FCI przeważnie waha się wokół kwoty 3500 zł. Cena ogara polskiego z wybitnym pochodzeniem może być wyższa.

ikona podziel się Przekaż dalej