Bolończyk kolorowy - czy istnieje taka rasa?

Wiele osób interesuje tak zwany bolończyk kolorowy. Małe pieski o różnorodnym ubarwieniu mogłyby cieszyć się bardzo dużą popularnością. Trzeba pamiętać, że opis wzorcowego wyglądu odnajdziemy we wzorcu rasy. W przypadku popularnych bolończyków będzie to wzorzec FCI numer 196

Wzorzec rasy FCI dopuszcza jedynie umaszczenie czysto białe, bez żadnych przebarwień i innych odcieni sierści. Bolończyk kolorowy to w rzeczywistości odrębna, bardzo młoda rasa, nazywana rosyjską bolonką czy Russkaya Tsvetnaya. Obydwie rasy różnią się od siebie jedynie kolorem futra. Ich ogólny wygląd, proporcje, charakter oraz budowa ciała są bardzo zbliżone.

We wszystkich hodowlach bolończyków znajdują się jedynie pieski w kolorze białym, a ich szata powinna być długa na całym ciele. Z kolei tak zwany bolończyk kolorowy, czyli rosyjska bolonka Russkaya Tsvetnaya występuje w każdym umaszczeniu poza czysto białym. Będzie to zatem umaszczenie czarne, brązowe czy czekoladowe.

W obydwu przypadkach, wzorcowe pieski w hodowlach posiadają włos puszysty, układający się w kosmyki, nigdy nie leżący płasko ani nie spleciony w frędzle. Włos na kufie może być nieco krótszy. Co ciekawe czarny pigment pojawia się w takich miejscach jak nos, opuszki łap oraz pazurach. Obydwie rasy posiadają także czarny kolor obramowania powiek, a ich oczy powinny przybierać kolor ciemnej ochry.

Bolończyk – prawidłowy wygląd i charakterystyczne cechy rasy

Jak już wspomnieliśmy, opis wzorcowego wyglądu bolończyków odnajdziemy we wzorcu FCI, numer 196. Pieski tej rasy zostały zakwalifikowane do grupy ozdobnych i do towarzystwa. Dorosły pies osiąga niewielkie rozmiary ciała, będzie znacznie drobniejszy niż czarny dog kanaryjski czy choćby owczarek niemiecki. Wzorzec rasy rosyjska bolonka kolorowa został spisany dopiero w roku 1997 i uznany przez komisję Rosyjskiej Federacji Kynologicznej. Jest to jedyny rosyjski związek kynologiczny, który współpracuje z FCI. Dzięki temu pieski rasy bolonka kolorowa znajdują się także w hodowlach, które należą do ZKwP.

Opis ze wzorca rasy informuje, że dorosły pies rasy bolończyk powinien osiągnąć wagę od 2,5 do 4 kg. Jest to idealna wartość zarówno dla piesków, jak i dla suczek, przyjmowana również dla bolonki kolorowej. We wzorcowym opisie wyróżnia się też idealną wysokość w kłębie. Dorosły pies rasy bolończyk powinien osiągnąć około 27 do 30 cm wysokości w kłębie. Z kolei wzrost suczki ustalono przedział 25 do 28 cm.

Gęste futro, ciemne oczy oraz przyjazne spojrzenie powodują, że bolończyk kolorowy tworzy bardzo miłe wrażenie ogólne. Jest to niewielkich rozmiarów piesek ze zwisającymi uszami, wysoko noszonym ogonie oraz wielobarwnym umaszczeniu.

Warto także zauważyć, że nie istnieje bolończyk ani bolonka kolorowa miniaturka. Takie określenie jest często używane przez pseudohodowców, którzy próbują wykorzystać modę na miniaturyzację ras. Bolończyk miniaturka czy maltańczyk miniaturka nie są oddzielnymi rasami, nie posiadają odrębnego wzorca ani nie spełniają podstawowych kryteriów wagowych, stawianych przez FCI. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o 4 popularnych rasach psów włoskich.

Bolończyk kolorowy - prawdziwy charakter piesków

Dużym atutem bolończyków kolorowych jest nie tylko ich efektowny wygląd, ale i ciekawe usposobienie. Młode szczeniaki bardzo szybko przywiązują się do nowego domu i wszystkich członków rodziny. Są wyjątkowo oddane, chętne do przebywania z ludźmi, a jednocześnie kochają pieszczoty. Młody bolończyk nie jest tak niezależny jak dog kanaryjski, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w roli pierwszego pupila rodzinnego.

Przyjazne i pełne energii usposobienie bolończyka kolorowego łączy się także z dużą inteligencją i łatwością zapamiętywania. Rasa jest równie pojętna, co dog kanaryjski, a jednocześnie bardziej nastawiona na współpracę z człowiekiem. Szczeniaki szybko uczą się nowych komend, a przy odpowiednim przygotowaniu i konsekwencji można nauczyć je wielu wymyślnych sztuczek. Podstawą będzie odpowiednia socjalizacja oraz szkolenie z zakresu posłuszeństwa.

Przyjazny charakter rasy dotyczy także jej stosunku do innych zwierząt. Bolończyki i bolonka kolorowa to psy, które łatwo dogadają się z innymi pupilami domowymi i nie sprawiają takich problemów jak dog kanaryjski. Ich usposobienie nie jest ukierunkowane na dominacje, ani nadmiernie ekspresyjne. Dzięki czemu pupil dogada się nawet z kotami. Trzeba przy tym podkreślić, że niektóre szczeniaki mogą być niekiedy głośne, a ich żywiołowe usposobienie będzie wymagało odpowiedniego rozładowania. Rasa jest odpowiednia dla osób, które dysponują odpowiednią ilością czasu, a jednocześnie chęcią do zabaw z pupilem i regularnej pielęgnacji.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Prawidłowa pielęgnacja i cena za szczeniaki w hodowlach. Ile kosztuje miniaturka dorosłego psa z rodowodem?

Pielęgnacja rasy nie jest szczególnie skomplikowana, ale wymaga regularności. Podstawą okazuje się czesanie długiego futerka. Warto od małego przyzwyczajać szczeniaki do czesania, co pomoże wyrobić prawidłowe nawyki. Czesanie wykonujemy dokładnie od nasady włosa, co uniemożliwi wytworzenie się kołtunów.

Pies rasy bolończyk kolorowy i zbliżenie na portrecie, a także jego charakter i hodowla
Jaki charakter ma pies rasy,bolończyk kolorowy, czyli hodowla i wychowanie

Prawidłowa pielęgnacja obejmuje także regularne kąpiele. Biały bolończyk czy jasna, rosyjska bolonka kolorowa łatwiej się brudzą niż przykładowo czarny dog kanaryjski z krótkim futrem. Kąpiele wykonujemy w razie potrzeby, używając dopasowanego do szaty szamponu oraz odżywki. Po kąpieli warto wysuszyć i ponownie wyczesać okrywę włosową.

Co pewien czas można też poddawać szatę strzyżeniu. Pielęgnacja będzie polegała także na regularnej kontroli stanu uszu, oczu oraz zębów. Nadmierne łzawienie z oczu jest główną przyczyną pojawiania się nieestetycznych, rudych zacieków. Dlatego warto regularnie przecierać oczy i osuszać włos na pyszczku.

Bolończyk kolorowy czy dog kanaryjski nie są najpopularniejszymi w naszym kraju rasami. Cena za szczeniaki z dobrym pochodzeniem może okazać się dość wysoka. Rosyjska bolonka kolorowa pojawia się w hodowlach należących do ZKwP. Cena za szczeniaki przeważnie rozpoczyna się od kwoty 4000 zł. Cena za szczeniaki w renomowanych, znanych hodowlach na ogół osiąga lub przekracza kwotę 5000 zł.

Cena pieska preriowego, czyli najbardziej nietypowy pupil hodowlany

Czarny czy brązowo czarny bolończyk kolorowy Russkaya Tsvetnaya nie jest najbardziej orientalnym pupilem w hodowlach. Ciekawostką jest także cena pieska preriowego. Nazwa rasy sugerowałaby, że jest to szczekający czworonóg. W rzeczywistości jest to jednak nieświszczuk, czyli stworzenie z rodziny wiewiórkowatych.

Cena pieska preriowego niekiedy okazuje się dość wysoka, jednak nie to jest największym problemem. Żywiołowy charakter i nietypowe usposobienie sprawiają, że jest to jedno z najbardziej wymagających zwierząt w hodowlach. Dlatego przed zakupem pupila warto poznać opis rasy, zobaczyć jak przebiega pielęgnacja i jaka jest cena pieska preriowego w dobrych hodowlach.

Ogólnie przyjmuje się, że cena pieska preriowego to około 1500 zł. Miniaturka dorosłego pieska preriowego może być niekiedy jeszcze droższa. Nie jest to dużo w porównaniu z kolorowym bolończykiem, jednak cena pieska preriowego wyróżnia go spośród hodowlanych stworzeń z rodziny wiewiórkowatych.

ikona podziel się Przekaż dalej