Bokser francuski – popularna rasa która... nie istnieje
Chcesz kupić psa w typie molosa, ale zupełnie nie znasz się na rasach? Odkrywamy różnice pomiędzy kilkoma mylonymi rasami i opisujemy charakter buldoga francuskiego. Czy ten szczeniak pasuje do twoich oczekiwań?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bokserach.
Bokser francuski czy psy rasy buldog?
Bokser francuski nie istnieje, ale jest to dość częsta pomyłka. Wielu osobom chodzi bowiem o psy rasy buldog lub dogi. Czworonogi należące do tych samych grup w klasyfikacji kynologicznej, o wspólnych cechach wyglądu oraz podobnym typie użytkowym bywają ze sobą mylone. Rasa psa ma jednak ogromne znaczenie. Zanim wybierzesz czworonoga dla siebie, zapoznaj się z charakterystykami poszczególnych ras. Jakie psy bywają mylone?
- Pitbull – rasa psa pochodząca z ameryki. Pitbull wyhodowany został do psich walk, ale obecnie zdobył status świetnego psa domowego.
- Dog – dog francuski (podobnie jak bokser francuski) nie istnieje. Wyróżnia się natomiast doga niemieckiego, kanaryjskiego oraz argentyńskiego. Są to duże zwierzęta, a ich charakter bywa trudny.
- Bokser – psy boksery pochodzą z Niemiec i zostały wyhodowane jako zwierzęta stróżujące. Psy boksery osiągają 63 cm w kłębie oraz ponad 30 kg, samice tymczasem ważą ok. 25 kg i mają do 59 cm.
- Buldog fr – pies francuski różni się od angielskiego rozmiarem, klasyfikacją Związku Kynologicznego oraz ściśle określonymi proporcjami wyglądu.
- Buldog angielski – to ważący do 25 kilogramów pies, który został wyhodowany jako pies odstraszający i do towarzystwa.
Buldożki francuskie – wszystkie informacje
Charakter buldoga francuskiego – usposobienie i zachowanie
Usposobienie tej rasy zjednuje im wielu ludzi. Miły charakter sprawia, że są to doskonałe psy rodzinne. Ich pozytywne zachowanie względem dzieci oraz innych zwierząt dopełnia obrazu pogodnego towarzysza codzienności. Ten pies zdecydowanie uwielbia pieszczoty i w odróżnieniu od wielu ras potrafi wykonywać także komendy najmłodszych.
Charakter buldoga francuskiego jest łagodny i pełen spokoju. Psy buldogi mają także minimalne potrzeby ruchowe, choć lubią zabawy i spacery. Z natury są bardzo pogodne i czułe względem ludzi. Część z nich jest jednak uparta i oporna na szkolenie, dlatego warto zacząć naukę zaraz, gdy szczeniak trafia do nowego domu. Małe buldogi francuskie, jak inne szczeniaki uwielbiają zabawę i odpowiednio poprowadzoną naukę. Szkolenie zawsze powinno opierać się na pozytywnym treningu bez przemocy, a dorosły pies będzie w przyszłości współpracował z opiekunem.
W przypadku samców zdarzają się osobniki bardziej skore do agresji względem innych psów, szczególnie tej samej płci. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o buldogu francuskim.
Buldog fr - informacje o wzorcu rasy
Psy buldogi osiągają nawet 35 cm w kłębie oraz 14 kilogramów. Samice buldoga ważą natomiast do 13 kilogramów przy wysokości 25-32 cm. Buldog francuski wygląda trochę jak mały buldog angielski, ale wzorzec rasy zawiera szczegółowe informacje określające ich proporcje i wygląd. Według wzorca rasy:
- długość ciała mierzona od stawu barkowego do zadu powinna być niewiele większa niż wysokość w kłębie,
- długość kufy powinna wynosić mniej więcej 1/6 długości głowy,
- ogon powinien być krótki, ale wystarczająco długi, by zakryć odbyt,
- nos ma być czarny, szeroki i cofnięty
- oczy powinny być duże, ciemne i okrągłe
- idealna szyja jest krótka, mocna i lekko wygięta.
Ponadto czaszka powinna być szeroka, a między uszami niemal płaska. Wzorcowy buldog powinien mieć także cofnięty i nieco zadarty nos oraz dość duże, zaokrąglone oczy.
Preferowane umaszczenie to maść jednolicie płowa, pręgowana lub z niewielką ilością bieli. Odcienie barwy płowej rozciągają się od tzw. barwy czerwonej do kawy z mlekiem. Buldog francuski biały klasyfikowany jest jako płowy z przeważającą ilością bieli. Buldog francuski szary (błękitny) nie jest natomiast uznawany przez FCI. Podsumowując pies tej rasy, może być:
- biały,
- beżowy,
- czarny,
- brązowy.
Najpopularniejszy jest kolor niebieski, czyli rozcieńczony czarny pigment. Niebieskie oczy oraz niebieskie umaszczenie nie mieszczą się jednak we wzorcu rasy. Umaszczenie to wiąże się bowiem z predyspozycją do wad genetycznych.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Hodowla i cena buldoga francuskiego
Jak powstały buldożki francuskie?
Psy buldogi francuskie pochodzą nie z Francji, ale z Anglii. Po raz pierwszy wyhodowane zostały w Nottingham w XIX wieku. Celem było uzyskanie małej, miniaturowej wersji buldoga angielskiego. Część psów wyemigrowała z Anglii razem z opiekunami i szybko stały się popularne właśnie we Francji.
Hodowla buldoga francuskiego przez wiele lat nastawiona była na jego krótki pysk i muskularną budowę, Obecnie jednak coraz częściej zauważa się problem, jakim jest brachycefliczna budowa czaszki. Buldog francuski biały ,a także brązowy, beżowy i każdy inny może cierpieć na tak zwany zespół brachycefaliczny, który związany jest z szeregiem wad anatomicznych w obrębie górnych dróg oddechowych. Objawia się on charczeniem, świszczeniem i chrapaniem, które początkowo występują podczas wysiłku, ale z czasem stają się problemem także podczas spoczynku czy snu. U nieleczonego psa może dojść nawet do zgonu spowodowanego dusznością.
Buldożek francuski to nie miniaturka buldoga. Miniaturki tej rasy nie istnieją, a hodowla nastawiona jest raczej na rozmiary określone we wzorcu rasy. Ogłoszenia oferujące "mini" buldogi powinny wzbudzać naszą czujność.
Ile kosztują małe buldogi francuskie?
Małe buldogi francuskie z pochodzeniem FCI kosztują około 4500-7000 złotych. Nie warto jednak oszczędzać! Tani szczeniak z niesprawdzonej hodowli jako dorosły pies może cierpieć na szereg różnych problemów.
Utrzymanie to koszt około 300 zł miesięcznie. Nie jest to mały budżet, ale składa się na niego żywienie dobrej jakości karmą, wizyty w gabinecie weterynaryjnym (odrobaczenie, szczepienia, profilaktyka przeciwpchelna i przeciwkleszczowa) oraz środki pielęgnacyjne (szampony). Niestety posiadanie buldoga może wiązać się także z dodatkowymi kosztami związanymi z operacyjnym leczeniem wad budowy górnych dróg oddechowych, których cena może osiągać kilka tysięcy złotych.
Buldog francuski to wspaniały towarzysz! A gdy raz go zobaczysz nie pomylisz z żadnym innym psem.