Charakterystyka rasy boerboel

Jak wygląda pies afrykański? Ogólna charakterystyka wyglądu boerboela


Mastif afrykański to pies o proporcjonalnej budowie i dużej sprawności fizycznej. Nie jest nadmiernie ociężały, a jego krok wydaje się pewny i pełen wdzięku. Pies posiada bardzo masywną sylwetkę, silne umięśnienie oraz mocny kościec.

Rasa słynie także z dużych rozmiarów. Dorosły pies afrykański powinien osiągnąć około 66 cm wysokości w kłębie. Wzorcowy opis rasy informuje nas, że wzrost poniżej 60 cm jest niedopuszczalny. U boerboeli występuje widoczny dymorfizm płciowy. Suczki mogą być drobniejsze i niższe, a ich wzorcowa wysokość w kłębie została oszacowana na 61 cm. Wzrost poniżej 55 cm jest niedopuszczalny.

Waga boerboela powinna współgrać z jego wymiarami. Rasa przeważnie osiąga wagę w przedziale 55 – 65 kg, jednak niektóre dorosłe osobniki mastifa afrykańskiego okazują się znacznie masywniejsze. Opis wzorcowego wyglądu obejmuje także rodzaj szaty. Pies afrykański posiada krótką, gęstą, gładką i błyszczącą sierść, występującą w kilku odcieniach. Wzorcowe umaszczenie rasy to wszystkie odcienie koloru rudego, brązowego i płowego. W hodowlach występują także osobniki o umaszczeniu pręgowanym, łaciatym oraz tak zwanym irlandzkim. W ich przypadku istotny okazuje się układ kolorów.

Usposobienie mastifa afrykańskiego

Rasa słynęła ze swojej roli obronnej. Była wykorzystywana do obrony farm i stróżowania. Wiele z cech jej charakteru jest docenianych także w czasach obecnych. W hodowlach zwraca się baczną uwagę zarówno do wyglądu, jak i usposobienia psów hodowlanych.

Boerboel to pies o wysokim ilorazie inteligencji i dużym opanowaniu. Jest posłuszny właścicielowi, oddany, a jednocześnie bardzo lojalny. Rasa posiada bardzo silny instynkt obronny, będzie bacznie strzegła członków swojego stada oraz mienia. Dzięki swojej odwadze, rozmiarom i sprawności idealnie sprawdza się w roli psa stróżującego.

Pies afrykański to także pupil pewny siebie, odważny i w dużym stopniu samodzielny. W razie zagrożenia, nie zawaha się w obronie zasobów. Będzie walecznie bronił właścicieli lub powierzonego ochronie mienia. Dzięki stabilności emocjonalnej, pies afrykański nie jest typem pupila, którego łatwo wyprowadzić z równowagi. Z reguły nie sprawia problemów podczas spacerów, nie jest agresywny wobec otoczenia, jednak do obcych podchodzi z dużą rezerwą.

Z uwagi na silny instynkt obronny, szczeniaki boerboel wymagają wczesnej socjalizacji i bardzo konsekwentnego szkolenia. Warto nauczyć ich przynajmniej podstawowych zasad posłuszeństwa oraz prawidłowych reakcji na widok osób postronnych. Przyjazne wobec właścicieli usposobienie sprawia, że pies afrykański może sprawdzić się w roli pupila rodzinnego.

Charakterystyka zachowań obejmuje także stosunek do dzieci. Boerboel to pies bardzo delikatny w kontaktach z własną rodziną, którą traktuje ją jak swoje stado. Z reguły jest wyjątkowo łagodny i ostrożny wobec młodszych członków rodziny. Jednak z uwagi na duże rozmiary psa, kontakty z dziećmi powinny odbywać się pod czujną kontrolą osób dorosłych.

Przyjazne wobec właścicieli usposobienie boerboela wiąże się z chęcią spędzania czasu u ich boku. Rasa (podobnie jak foksterier gładkowłosy) dobrze poradzi sobie w domu czy mieszkaniu, o ile zapewnimy jej odpowiednią dawkę ruchu. Na forum tematycznym z pewnością odnajdziemy informacje o aktywności boerboeli. Mastif afrykański to pies aktywny, lubiący ruch i spędzanie dużej ilości czasu na świeżym powietrzu. Jeśli zaniedbamy szczeniaki lub dorosłe psy w kwestii aktywności, możemy liczyć się ze zniszczonymi przedmiotami oraz większymi problemami w szkoleniu rasy. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o 10 rasach psów agresywnych.

Ogólna charakterystyka wymagań i szkolenia

Czy pies afrykański to pies z dużymi wymaganiami?

Opis rasy informuje nas, że boerboel jest psem bardzo łatwym w pielęgnacji. Rasa wymaga jedynie regularnego czesania, które wykonujemy raz w tygodniu. Gęste futro nie ma tendencji do kołtunienia ani nie zbiera zanieczyszczeń. Rasa wymaga sporadycznych kąpieli, które wykonujemy wyłącznie w razie doraźnej potrzeby.

Jak widać, wymagania pielęgnacyjne okazują się bardzo łatwe do spełnienia. Równie nieskomplikowane będzie odpowiednie żywienie. Zarówno szczeniaki jak i dorosłe psy boerboela posiadają opinie psów mało wybrednych. Rasa zje niemal każdy, postawiony przed nią posiłek. Ze względu na duże rozmiary, pies afrykański wymaga podawania przynajmniej dwóch posiłków dziennie. Na forach tematycznych zaleca się karmienie pupila po spacerze i umożliwienie mu wypoczynku bezpośrednio po jedzeniu. Takie działanie ma zmniejszyć ryzyko wystąpienia skrętu żołądka, typowego dla wszystkich psów o większych rozmiarach ciała.

Pies rasy boerboel na trawie, czyli pies afrykański i jego hodowla w Polsce
Jakie charakter ma pies rasy boerboel, pies afrykański i jego hodowla w Polsce

Charakterystyka wymagań obejmuje także szkolenie i aktywność fizyczną. Mastif afrykański to pies duży, silny, ale i aktywny. Podobnie jak foksterier gładkowłosy, wymaga regularnych spacerów oraz zajęć, które pobudzą jego myślenie. Konieczne jest kilka spacerów w ciągu dnia, najlepiej połączonych z aktywnymi zabawami. Opis idealnej aktywności obejmuje także zabawy, które utrwalają podstawowe zasady posłuszeństwa.

Nie jest Ci obojętne zdrowie psa i dobro planety? Postaw na karmę z insektami!

Poznaj 8 zupełnie nowych receptur Brit Care Sustainable, które zostały stworzone z udziałem hipoalergicznego i ekologicznego białka z owadów!

Dowiedz się więcej!

Prawidłowe szkolenie boerboela

Rasa nie jest kłopotliwa, jednak nie będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego. Ze względu na silny instynkt terytorialny i chęć obrony zasobów, niezbędne jest konsekwentne i przemyślane szkolenie. Mieszkający w Polsce boerboel nie jest wpisany na listę ras uznanych za agresywne. Mimo wszystko warto dobrze zabezpieczyć posesję przed wtargnięciem nieproszonych gości. Pies afrykański nie atakuje bez potrzeby, ale w momencie zagrożenia, okazuje się bardzo skuteczny i pomysłowy.

Wczesna socjalizacja psa wymaga zapoznania go z możliwie wieloma sytuacjami, dźwiękami, ludźmi czy zwierzętami. Szczeniaki objęte dobrą socjalizacją wyrastają na stabilnie psychicznie, odpowiednio przygotowane do życia psy. Opis prezentowany na forum tematycznym sugeruje, że rasa nie sprawia szczególnych problemów, jeśli będzie odpowiednio traktowana.

Pies afrykański powinien też poznać podstawowe komendy posłuszeństwa. Boerboel jest podatny na tresurę, a dzięki dobrej pamięci szybko zapamiętuje komendy. Rasa boerboel (podobnie jak foksterier gładkowłosy) wymaga konsekwentnego i łagodnego szkoleniowca, który będzie dla niej przewodnikiem. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się szkolenie za pomocą wzmocnień pozytywnych, które pomagają dodatkowo pogłębić więź i wzajemne zaufanie pomiędzy człowiekiem a pupilem.

Cena szczeniaka – ile kosztuje boerboel w hodowlach w Polsce

Pies afrykański czy foksterier gładkowłosy nie są zbyt popularne w Polsce. Niewielka liczba miejsc hodowlanych może niekiedy sprawiać problemy z zakupem szczeniaka. Cena młodego towarzysza będzie uzależniona od wielu indywidualnych czynników. Na forum poświęconemu rasie możemy wyszukać informacje o godnych uwagi hodowlach. Forum będzie też cenną dawką wiedzy z zakresu wymagań i predyspozycji boerboeli.

W Polsce największym uznaniem cieszy się ZKwP, jest to jedyny krajowy związek, który należy do międzynarodowej federacji kynologicznej FCI. Cena za szczeniaki z owego związku może niekiedy wydawać się dość wysoka, jednak dobra hodowla gwarantuje czystość rasy i jest najlepszym sposobem na uniknięciu problemów ze zdrowiem szczeniaka.

Cena za psa w Polsce przeważnie wynosi przynajmniej 2500 zł. Stawka za szczeniaki w bardziej znanych, renomowanych hodowlach z reguły jest nieco wyższa. Cena za pieski może niekiedy dochodzić do kwoty 4000 zł. W podobnych cenach znajdują się szczeniaki rasy foksterier gładkowłosy.

Wybierając szczeniaki, warto sugerować się opisem hodowli. Informacje na temat danego miejsca możemy uzyskać na forum poświęconym czworonogom bądź na forum miłośników danej rasy. Foksterier gładkowłosy czy boerboel nie są szczególnie chorowite, jednak warto wybierać psy, które pochodzą z dobrego skojarzenia.

Charakterystyka dobrej hodowli obejmuje warunki życia psów hodowlanych, a także ich badania. W przypadku psa afrykańskiego, zwierzęta hodowlane powinny posiadać aktualne wyniki badań w kierunku dysplazji stawu biodrowego i dysplazji stawu łokciowego. Hodowca powinien także omówić usposobienie szczeniąt i usposobienie posiadanych psów hodowlanych. Podczas sprzedaży małego pupila wymaga się sporządzenia umowy oraz przekazania pełnej dokumentacji szczeniaka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny