Krótka charakterystyka rasy – wilczur

Czarny owczarek niemiecki czy biały owczarek niemiecki?

Owczarek niemiecki jest różnie nazywany. Jest to tzw. wilk, pies w typie wilkowatym lub wilczur. W rasie rozróżnia się dwie linie: wystawową i użytkową. Jest to pies duży. Suczka powinna ważyć od 22 do 30 kg, a samiec od 30 do 40 kg. Samica może osiągnąć wysokość w kłębie w granicach 55-60 cm, a samiec 60-65 cm. Owczarek niemiecki długo się rozwija – nawet do 3 lat.

Ten pies występuje w dwóch odmianach. Krótkowłosy ma sierść prostą, gęstą, twardą w dotyku i przylegającą do ciała. Włos jest dłuższy jedynie na przednich kończynach (powyżej nadgarstka, tylna strona) i szyi, a krótszy zawsze na uszach, głowie i przednich stronach kończyn oraz łap. Ma tzw. portki. Z kolei owczarek długowłosy ma miękkie futro, które nie przylega do ciała. Ogon jest mocno owłosiony, podobnie jak uda (portki) i szyja (kryza). Dłuższy włos jest na kończynach i uszach, a krótszy na głowie, przednich stronach kończyn i łap praz wewnątrz ucha. Pióro występuje na tylnej stronie przednich kończyn. Obie odmiany mają gęsty podszerstek.

Możliwe umaszczenia owczarka niemieckiego to maść czarna z podpalaniem płowym, żółtym, czerwonym lub jasnoszarym, a także sierść jednolicie czarna lub szara, śniada, czaprakowa – z maską. Niepożądana, ale akceptowana jest niewielka biała plamka na piersi oraz rozjaśnione futro na wewnętrznej stronie kończyn. Biel jest niedopuszczalna w tej rasie.

I choć biały owczarek niemiecki nie jest uznawany za dopuszczalny według wzorca rasy, to istnieje za to owczarek szwajcarski (nazywany też kanadyjski, amerykański i amerykańsko-kanadyjski). Jego maść może być tylko biała. Jest to kuzyn owczarka niemieckiego i to od niego się wywodzi. Podczas II wojny światowej Niemcy uznali tę odmianę za wadliwą. Uważali, że przyczynia się do zbyt mocnego rozjaśniania rudej barwy, co jednak okazało się niezgodne z prawdą. Nie są to również albinosy. Owczarek szwajcarski posiada pigment w skórze, oczach i błonach śluzowych, a także nie jest głuchy, nadwrażliwy na światło czy ślepy. Rasa powoli zyskuje na popularności. Pod wieloma względami bardzo przypomina owczarka niemieckiego – obie rasy mają podobny charakter, ale owczarek szwajcarski jest spokojniejszy, łatwiej go wytresować i ma lepszy kontakt z dziećmi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o owczarku niemieckim długowłosym?

Usposobienie owczarka niemieckiego

Psy tej rasy są bardzo lojalne. Kochają całą swoją ludzką rodzinę oraz są wyrozumiałe dla dzieci. Owczarek niemiecki potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem i źle znosi samotność, dlatego nie powinno się go izolować. Z natury jest spokojny, ale zaatakuje, gdy tylko wyczuje zagrożenie. Jest odważny, pewny siebie i inteligentny. Nie ufa obcym i głośno oznajmia pojawienie się kogoś na horyzoncie. Świetnie odnajduje się w roli obrońcy lub stróża.

Owczarek niemiecki potrzebuje nie tylko codziennej dużej dawki ruchu, ale również ćwiczeń umysłowych. Można uprawiać z nim psie sporty takie jak: dog hard race, agility, flyball, dogtrekking czy tropienie sportowe. Warto jednak pamiętać o tym, że w okresie wzrostu nie należy go zmuszać do zbyt intensywnych ćwiczeń. Trzeba być konsekwentnym w wychowaniu tych psów. Owczarek niemiecki nie powinien łamać raz ustalonych przez właściciela zasad. Warto udać się z psem do psiego przedszkola, aby poznał inne psy i nauczył się z nimi dogadywać.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Wilczur to przede wszystkim pies pracujący. Po odpowiednim szkoleniu będzie dobrym asystentem dla osób niepełnosprawnych oraz przewodnikiem dla osób niewidomych. Ze względu na to, że ma doskonały węch, często jest wykorzystywany przez policję i wojsko do wykrywania materiałów wybuchowych oraz narkotyków. Potrafi odnaleźć osoby uwięzione pod gruzem lub lawiną. Świetnie pływa, dlatego nadaje się również na ratownika wodnego.

Legalna hodowla a pseudohodowla – co warto wiedzieć?

Jaka jest cena za rasowego psa?

Zazwyczaj jest to kwestia 3000 – 4000 zł. Cena zależy od kilku czynników. Istotny jest wygląd szczeniaka (w jakim stopniu wpasowuje się we wzorzec rasy), jego rodzice (ich osiągnięcia na psich wystawach, przekazywane geny) oraz renoma hodowli. Psy sprzedawane do innej hodowli są znacznie droższe (zazwyczaj powyżej 8000 zł).

Rasowe psy nie powinny kosztować mniej niż 2000 zł. Dzieje się tak tylko w nielicznych sytuacjach np. z jakiegoś powodu kilkuletni pies zostaje wyłączony z hodowli. Za darmo hodowcy mogą oddać psa, którego zabrali od poprzedniego właściciela, ponieważ np. źle go traktował.

Wilczur, czyli owczarek niemiecki na białym tle, a także czy istnieje biały owczarek niemiecki
Jakie umaszczenie ma wilczur, czyli czy istnieje biały owczarek niemiecki

Oferty sprzedaży rasowych psów za 1000 - 1500 zł są zazwyczaj wystawione przez pseudohodowców. Niska cena ma zachęcić do kupna szczeniaka. Niestety w takich miejscach pieski cierpią na różne choroby, nie tylko genetyczne np. przez kojarzenie blisko spokrewnionych osobników, ale głównie przez brak szczepień, złą dietę oraz brudne otoczenie.

Owczarek niemiecki - na co zwracać uwagę?

Nie tylko cena gra tutaj ważną rolę, bo pseudohodowcy również mogę sprzedawać szczeniaki po 3000 zł. I choć to zdjęcia przykuwają uwagę, one powinny stanowić tylko wstępną weryfikację tego, czy pies wygląda na zadbanego i zdrowego. Najważniejszy jest opis. Po nim oraz po rozmowie z hodowcą można wywnioskować, jaki ma stosunek do psów. Jeśli wyczujesz, że ten hodowca sprzedałby psa wszędzie, byleby go tylko sprzedać, to możesz być pewien, że nie trafiłeś na legalną hodowlę.

Opis powinien zawierać informacje na temat psa (data urodzenia, charakter, badania rodziców, które wykluczają choroby genetyczne etc.) oraz hodowli. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) wymaga, aby w każdym kraju działa tylko jedna organizacja kynologiczna, więc w naszym kraju funkcjonuje jedynie ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Legalna hodowla powinna być zrzeszona w tej organizacji. W momencie odbierania szczeniaka powinien mieć skończone 8 tygodni, zostać dwa razy odrobaczony i raz zaszczepiony, a także mieć wszczepiony CHIP. Wymogiem koniecznym jest otrzymanie jego rodowodu.

Charakter owczarka niemieckiego nie podpasuje każdemu. Ten pies potrzebuje dużej dawki ruchu, a także ćwiczeń umysłowych. Osoby mało aktywne mogą sobie nie poradzić z temperamentem owczarka. Ten tzw. wilk wymaga odpowiedniego, konsekwentnego podejścia oraz właściwej tresury.

ikona podziel się Przekaż dalej