Opis rasy – owczarek belgijski (Belgian Malinois)

Wygląd, pielęgnacja, opinie – co warto wiedzieć o owczarku belgijskim?

Ta rasa występuje w czterech odmianach: szorstkowłosy laekenois, długowłosy tervueren i groenendael oraz krótkowłosy malinois. Nie jest to pies z długimi uszami. Owczarek belgijski ma trójkątne, sztywne i spiczaste uszy. Idealna wysokość w kłębie u suki wynosi 58 cm (dopuszczalne 56-62 cm), a u psa 62 cm (tolerowane 60-66 cm). Według wzorca rasy samiec może ważyć ok. 25-30 kg, a suka 20-25 kg.

Belgian Malinois ma krótką sierść, ale nieco dłuższy i bardziej obfity włos rośnie na ogonie i udach oraz na szyi. W tej odmianie możliwe jest tylko jedno umaszczenie. Malinois powinien mieć płowy kolor sierści oraz wyraźną czarną maskę (wargi, uszy, powieki) oraz czarny nalot. Białe znaczenia na palcach i klatce piersiowej są dozwolone.

Ten pies nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Zazwyczaj wystarczy szczotkować go raz w tygodniu, ale w okresie linienia warto robić to codziennie. Należy sprawdzać stan zębów psa, ale też uszu i oczu. Psa należy kąpać w razie potrzeby oraz przed każdą wystawą. Jeśli po powrocie do domu chcesz nieco oczyścić sierść i łapy psa, możesz zdecydować się na specjalne chusteczki lub suchy szampon w formie sprayu, pianki lub proszku.

Owczarek belgijski malinois jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Ten pies bardzo dobrze radzi sobie podczas niskich temperatur, więc może mieszkać na dworze, ale w czasie upału warto ograniczyć jego aktywność i pamiętać o częstej wymianie wody na świeżą.

Jaki charakter ma Belgian Malinois?

Ten pies bardzo mocno przywiązuje się do właściciela. Jeśli wyczuje zagrożenie, nie zawaha się obronić swojego pana. Mimo że może mieszkać w kojcu, nie należy zapominać o stałym kontakcie z psem. Malinois najlepiej czuje się wtedy, gdy przebywa ze swoim opiekunem. Jest oddany i bardzo czuły.

Owczarek belgijski nadaje się nie tylko na psa obronnego, ale też na psa stróżującego. Do obcych podchodzi z rezerwą, więc głośno alarmuje o każdym intruzie. Dużo szczeka, ale niekiedy może to robić z nudów.

Nie jest to pies dla osób prowadzących spokojny tryb życia, dlatego nie jest polecany dla osób starszych. Malinois jest bardzo energicznym psem, który prawie w ogóle nie odpoczywa. Trzeba z nim chodzić na długie spacery, podczas których należy zadbać także o ćwiczenia umysłowe. Samo wybieganie nie sprawi, że pies się zmęczy.

Owczarek belgijski może brać udział w psich sportach, jak np. agility, frisbee, Hard Dog Race, ale też można wziąć z nim udział w tańcach z właścicielem oraz konkursach posłuszeństwa. Nadaje się do pracy w wojsku, policji czy w oddziałach antyterrorystycznych.

Jego tresurę należy rozpocząć już pierwszego dnia w nowym domu. Wobec tego psa należy zachowywać konsekwencję i stanowczość, ale też cierpliwość. To inteligentny pies, który szybko się uczy, ale jeśli będzie się mu ulegało, szybko straci szacunek do takiej osoby i nie będzie się jej słuchał. Odpowiednia tresura owczarka belgijskiego jest bardzo ważna, ponieważ inaczej może się stać agresywny. Sprawdź także ten artykuł o hodowli owczarka belgijskiego malinois.

Ten pies nie jest cierpliwy, a wręcz jest impulsywny, dlatego nie powinien bawić się z małymi dziećmi. Ich niedelikatne traktowanie może wyprowadzić psa z równowagi. Z kolei zabawy starszych dzieci z tym psem należy stale kontrolować i nie należy pozwalać na ich wspólne spacery. Powinien zaakceptować drugiego psa, a także kota, ale okres socjalizacji zależy od tego, jak został wychowany, np. czy od początku był przyzwyczajony do innych zwierząt w mieszkaniu.

Malinois polecany jest do domku z ogródkiem, ale może przystosować się do życia w bloku. Istotne jest to, aby wszystkie jego potrzeby były zaspokojone. Jeśli pies ma zostać sam, musi być do tego przyzwyczajony, a także porządnie wybiegany. Gdy malinois jest sfrustrowany i znudzony, potrafi zniszczyć bardzo wiele rzeczy w krótkim czasie.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Legalna hodowla rasowych psów Belgian Malinois – opinie, cena

Szczeniaki z pseudohodowli – jak je rozpoznać?

Opis ogłoszenia powinien zawierać informacje nie tylko o danym piesku, ale także o hodowli. Ważne jest to, gdzie ona przynależy. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna FCI zezwala na to, aby w każdym kraju funkcjonowała tylko jedna organizacja, dlatego u nas obowiązuje ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce).

Małe szczenie rasy Belgian Malinois, a także informacja o cenie, opis i charakterystyka rasy, szkolenie oraz charakter
Pies rasy Belgian Malinois krok po kroku, czyli charakter, szkolenie, cena szczeniąt, charakterystyka, usposobienie, wymagania i najważniejsze informacje

Szczeniaki opuszczają hodowlę najwcześniej, gdy mają 8 tygodni. Do tego czasu muszą być 1-2 razy zaszczepione i 2-3 razy odrobaczone. Piesek powinien mieć wszczepiony CHIP. Przy odbiorze pieska, nowy właściciel otrzymuje jego metryczkę, na podstawie której może wyrobić rodowód w lokalnym oddziale ZKwP.

Pies w typie rasy nie jest rasowy. Decydując się na takiego psa, trzeba liczyć się z tym, że jego charakter i ostateczny wygląd może znacznie odbiegać od tego zapisanego we wzorcu rasy. Psy z pseudohodowli bardzo często są chore, a ich leczenie jest drogie i permanentne.

Belgian Malinois - ile kosztuje pies z rodowodem?

Pieski sprzedawane są różnie. Znaczenie ma wiek, płeć i przeznaczenie psa. Istotna jest renoma hodowli. Bardzo ważne jest to, w jakim stopniu piesek wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Znaczenie ma linia genów, a także osiągnięcia rodziców szczeniaka na wystawach psów.

Cena belgian malinois przeważnie waha się w granicach od 3000 do 7000 zł. Z kolei nova scotia duck tolling retriever kosztuje ok. 4500 – 6500 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Osobniki starsze są nieco tańsze, z kolei te przeznaczone do hodowli są dwa razy droższe. Za psy sprowadzone zza granicy trzeba zapłacić więcej, bo dochodzą różne koszty (m.in. transport, dodatkowe szczepienia).

Owczarek belgijski malinois jest obdarzony żywiołowym charakterem. Rozpiera go energia, dlatego trzeba z nim dużo ćwiczyć. W ciągu dnia należy zadbać o to, aby się wybiegał, ale nie można zapominać o ćwiczeniach umysłowych. Nie jest zalecany dla osób starszych oraz dzieci. Nie można ignorować jego szkolenia, ponieważ ten pies może stać się niebezpieczny. Niewybiegany i znudzony będzie niszczył wszystko, co wpadnie mu w łapy. Wybierając rasowego psa, zwróć uwagę na to, gdzie zrzeszona jest hodowla.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny