Bassety - hodowla

Bassety - rasy i pochodzenie

Bassety należą do grupy 6 i sekcji 1 FCI psów gończych i obejmują 4 rasy psów:

  • Basset artezyjsko-normandzki (Basset artésien normand),
  • Basset gaskoński (Basset bleu de Gascogne),
  • Basset bretoński (Basset fauve de Bretagne),
  • Basset hound.

Psy te są do siebie podobne, w typie jamnikowatym, z długimi zwisajacymi uszami. Rasy różnią się wielkością i umaszczeniem.

Hodowla bassetów została zapoczątkowana w XVI wieku we Francji. Prawdopodobnie bassety powstały z rasy bloodhound w wyniku mutacji, która spowodowała ich karłowatość. Basset artezyjsko-normandzki stał się popularny na wyspach Brytyjskich, gdzie został protoplastą rasy basset hound. Bassety okazały się bardzo przydatne dla myśliwych polujących pieszo. Te niskie psy dobrze sprawdzają się do wypłaszania zwierzyny w zaroślach oraz jako psy tropiące. Obecnie hodowla bassetów nastawiona jest na psy rodzinne i do towarzystwa, szczególnie że psy te sprawdzają się w małych mieszkaniach w mieście, jeśli tylko opiekun zapewni im odpowiednia ilość ruchu.

Basset - dla kogo ta rasa

Decydując się na basseta, warto pamiętać, że są to psy myśliwskie i pracujące. Mają zrównoważony charakter, są wierne i przywiązane do opiekuna. Mimo niedużych rozmiarów i krótkich łap, wymagają sporo ruchu i przynajmniej 3 spacerów dziennie. Jeśli psy nie polują, opiekun powinien zapewnić im zabawę i ciekawe zajęcia węchowe, tak aby pupil nie nudził się.

Bassety jako psy myśliwskie, będą z trudem tolerować koty i inne zwierzęta w domu. Warto wiedzieć, żę instynkt łowiecki tych psów może być niebezpieczny dla innych zwierząt. Bassety, natomiast, dobrze dogadują się z innymi psami, o ile są socjalizowane od szczeniaka.

Bassety - cena szczeniaków

Osoby wybierające szczeniaka zastanawiają się czy cena szpica miniaturowego, basseta czy też innej rasy powinna być najważniejszym kryterium. Bardzo ważne jest, aby hodowla była zrzeszona w FCI, gdyż tylko wtedy mamy pewność, że szczeniak jest na pewno rasowy. W Polsce najbardziej popularną rasą jest basset hound. Rasowy szczeniak basseta kosztuje od 2000 do 2500 zł.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pies rasy basset bretoński oraz basset gaskoński, a także ich charakter, hodowla i cena
Jakie charakter mają psy rasy basset gaskoński i basset bretoński, czyli opis i informacje

Pozostałe rasy bassetów są rzadko spotykane w Polsce, gdzie istnieje niewiele hodowli, zaś na szczeniaki trzeba czekać. Basset artezyjsko-normandzki jest mało popularny i istnieje niewiele hodowli. Szczeniak rasowy kosztuje około 3000 zł i trzeba czekać na miot. Natomiast cena baseta gaskońskiego waha się od 2500 do 4500 zł. Cena basseta bretońskiego waha się od 2500 do 3000 zł.

Basset gaskoński (Basset Bleu de Gascogne) - wygląd, charakter

Basset gaskoński (Basset Bleu de Gascogne) był niegdyś popularnym psem myśliwskim. Z powodu spadku zainteresowania polowaniami rasa ta niemal wyginęła, lecz została odtworzona przez entuzjastów bassetów.

Basset gaskoński to pies o wyważonej sylwetce, krótkich łapach i charakterystycznych, oklapniętych uszach. Umaszczenie jest cętkowane, czarno białe, z czarnymi plamami lub bez. Jego krótka sierść jest łatwa do pielęgnacji.

Basset gaskoński został wyhodowany na długodystansowego psa myśliwskiego. Dlatego też rasa ta potrzebuje sporo ruchu. Jest to pies mocno przywiązany do swego pana, rozsądny o zrównoważonym charakterze. Warto wiedzieć, że psy te mogą złapać trop i ruszyć w pogoń za zdobyczą. Dlatego też na spacery należy wyprowadzać je na smyczy. W Polsce rasa ta jest rzadko spotykana. Znana jest głównie we Francji, gdzie psy biorą udział w polowaniach. Sprawdź także ten artykuł z charakterystyką psa rasy basset hound.

Basset bretoński

Basset bretoński to nieduży pies szorstkowłosy, który osiąga wysokość do 38 cm. Ma szorstką, twardą sierść w kolorze płowym. Niegdyś doskonale sprawdzał się jako pies do polowań na króliki i zające. Obecnie pełni rolę przyjacielskiego i serdecznego psa do towarzystwa. Ten nieduży, wierny i łagodny pies sprawdzi się dla początkującego opiekuna.

Przyjacielski, wesoły i czuły charakter sprawia, że basset bretoński świetnie nadaje się na przyjaciela rodziny. Świetnie przystosowuje się do różnych warunków i może mieszkać również w mieszkaniu w mieście, jeśli tylko zapewni mu się odpowiednią ilość ruchu i spacerów. Jest to piesek bardzo wesoły, energiczny i lubiący zabawy, szczególnie z dziećmi. Mimo małego rozmiaru potrzebuje sporo ruchu, a jeśli nie poluje, należy znaleźć mu ciekawe zajęcia czy zabawy wykorzystujące węch. Piesek ten będzie dobrym towarzyszem dla osób starszych, pod warunkiem, że prowadzą aktywny tryb życia i zapewnią psu spacery.

Jak każdy pies myśliwski, basset bretoński lubi współpracę z człowiekiem, łatwo się uczy. Należy pamiętać, że psy myśliwskie mają skłonność do ucieczek. Jeśli pies złapie trop, trudno go przywołać. Dlatego też pies ten wymaga starannego szkolenia, szczególnie przychodzenia na zawołanie. Nie należy tych psów wyprowadzać bez smyczy.

ikona podziel się Przekaż dalej