Basset artezyjsko-normandzki – jaki jest ten rasowy pies?

Jak wygląda basset artezyjski?

Basset artezyjsko-normandzki został zaklasyfikowany według FCI do grupy 6 (psy gończe i pokrewne rasy), sekcji 1 (psy gończe). Wzrost psów jest podobny, jak ma basset gaskoński oraz basset bretoński. A więc, rasa mierzy między 30-36 cm, przy czym suczki są trochę niższe. Waga psów to zaś ok. 15-20 kilogramów. Psy posiadają krótką i zwartą sierść, która może być:

  • dwubarwna (biało-płowa)
  • trójbarwna (płowa z czarnobiałymi znaczeniami)

Bassety są bardzo podobne to houndów, jednak ich cechy są mniej wyraziste. Ciało bassetów artezyjsko-normandzkich jest wydłużone. Łapy psa są wykrzywione oraz krótkie. Bardzo charakterystyczne są policzki bassetów, na które składa się pojedyncza albo podwójna fałda skóry. Oczy rasy są spokojne i duże, uszy dość nisko osadzone, a ogon długi i zwężający się na końcu. Pieski mają również szyję z podgardlem, które nie jest jednak wyraźnie zaznaczone.

Cena basseta artezyjsko-normandzkiego podobna jest, jak cena rasy basset basset bretoński bądź basset gaskoński. Jest więc to zazwyczaj ok. 2500 do maksymalnie 3000 złotych. Nieco droższy jest z kolei np. catahoula leopard dog, będący również psem myśliwskim.

Usposobienie bassetów artezyjsko-normandzkich

Basset artezyjsko-normandzki to doskonały materiał na przyjaciela rodziny. Artezyjski psiak uwielbia się bawić, a także tulić do wszystkich domowników. Pies jest spokojny i łagodny, choć na podwórku bywa aktywny i wszędzie go pełno. Basset to znakomity myśliwy, a wielu polujących uważa go za najbardziej inteligentnego psa gończego, który tropi zwierzynę drobną. Basset artezyjsko-normandzki poluje głównie na króliki i zające, choć może również tropić dziki, jelenie oraz lisy. Pies nie jest agresywny czy bojaźliwy i potrzebuje towarzyszów, by być szczęśliwy. To bardzo posłuszna rasa, którą trzeba jednak odpowiednio wcześniej przeszkolić w zakresie posłuszeństwa i podstawowych komend.

Psy rasy basset artezyjsko-normandzki siedzące na trawie, a także ich charakter i hodowla
Jakie charakter ma pies rasy basset artezyjsko-normandzki, czyli co warto wiedzieć o bassetach

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Basset artezyjsko-normandzki nie ma w zwyczaju oddalać się od domu. Jednak trzeba pamiętać, że jest to rasa myśliwska. Jeżeli więc dom będzie nieodpowiednio zabezpieczony, pies może pójść za swoim instynktem łowcy. Basset artezyjsko-normandzki bardzo nie lubi przebywać sam w domu, zatem nie powinieneś do tego dopuszczać. Jeśli zdarzy się bowiem, że zostawisz psa na wiele godzin samego, może on zacząć przejawiać destrukcyjne zachowania i np. zniszczyć jakiś przedmiot w mieszkaniu.

Charakterystyka basseta artezyjsko-normandzkiego

Zachowanie basseta artezyjsko-normandzkiego

Basset artezyjsko-normandzki należy do psów łakomych. Oczywiście, nie wolno pieska przekarmiać. Jednak, fakt ten można wykorzystać np. szkoląc psa pozytywnymi metodami (przekąska w formie nagrody za dobrze wykonane zadanie). Zastanawiasz się, czy psu będzie lepiej w domu z ogrodem czy mieszkaniu w bloku? Otóż, dom z ogrodem to najlepsze rozwiązanie dla bassetów, które – przez częste i donośne szczekanie – nie nadają się do życia w bloku. Pamiętaj również o tym, że bassety muszą dużo się ruszać, bo inaczej prędko przybiorą na wadze.

Co do życia z innymi zwierzętami, basset – po wcześniejszej socjalizacji – na pewno będzie w stanie się z każdym dogadać. Oczywiście lepiej, gdy zwierzęta będą wychowywane razem od najmłodszych lat. Basset artezyjsko-normandzki podobnie, jak catahoula leopard dog, dogada się z dziećmi i będzie się z nimi bawił pod warunkiem, że maluchy nie będą go traktować wyłącznie jak zabawki. Basset jednak, ze względu na bycie aktywnym psem, nie nada się dla starszych i mniej sprawnych osób. Zanim zdecydujesz się na psa dowiedz się, jakie są szczeniaki. Ich charakterystyka może bowiem sprawić, że psy nie będą dobrym typem np. do mieszkania w bloku (szczekanie, myśliwski instynkt oraz skłonność do destrukcyjnych zachowań). Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o psie rasy basset hound.

Pielęgnacja, żywienie i zdrowie bassetów artezyjsko-normandzkich

Basset artezyjsko-normandzki nie wymaga specjalnej pielęgnacji. W zupełności wystarczy, jeżeli będziesz regularnie szczotkował swojego psa. Dzięki temu, z całą pewnością utrzymasz sierść psa w dobrej kondycji. Oczywiście, psa trzeba częściej szczotkować w okresie linienia. Co do żywienia basseta, powinieneś zdecydować się na karmę wysokojakościową – na przemian suchą, mokrą i domowe posiłki. Karm pupila dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Wielkość porcji należy dostosować do wieku psa, a także jego aktywności fizycznej i zapotrzebowań osobistych.

Basset artezyjsko-normandzki należy do psów długowiecznych, bo żyje średnio ok. 15 lat. Ze względu jednak na swoje wydłużone ciało, pies często ma kłopoty zdrowotne – jak dysplazja stawu łokciowego, problemy z kręgosłupem albo deformacje kości. W dodatku, przekarmiony pies może mieć ogromny problem z przybieraniem na wadze. Uważaj więc i nie dokarmiaj psa, gdy nie ma takiej potrzeby.

ikona podziel się Przekaż dalej