Jak wygląda pies dowodny barbet? Wzorcowy opis piesków


Barbet czy innymi słowy francuski pies dowodny to rasa uznana przez FCI. Wszystkie informacje na temat pożądanych cech wyglądu oraz charakteru odnajdziemy we wzorcu rasy numer 105.

Myśliwski barbet to pies o średniej wielkości ciała. Dorosły dowodny francuski osiąga wzorcową wysokość w kłębie 58 – 65 cm. Suczka może być drobniejsza, a jej wzorcowa wysokość została oszacowana na przedział 53 do 61 cm. Wzorzec rasy dopuszcza tolerancję w przedziale plus, minus 1 cm. Waga piesków nie została opisana przez wzorzec rasy, jednak przyjmuje się, że barbet powinien ważyć około 20 – 25 kg.

Charakterystyczną cechą dowodnych barbetów jest nietypowa, wodoodporna i bardzo wełnista szata. Sierść jest długa i układa się w widoczne sznury. Jej wygląd musi być naturalny, co jest jednym z istotnych warunków wzorca rasy. Wodoodporna szata przybiera zróżnicowane umaszczenie. Opis ze wzorca rasy dopuszcza maść jednolicie czarną, szarą, czekoladową, płową, piaskową lub białą. Umaszczenie może być też łaciate.

Barbet to pies, który tworzy przyjazne wrażenie ogólne. Posiada bystre oczy, średnią wielkość ciała oraz bardzo nietypową budowę sierści. Jako pies kochający pływanie, jest odporny na różne warunki pogodowe. Co ciekawe, sierść układa się w charakterystyczną brodę, co stanowi znak rozpoznawczy rasy.

Prawdziwy charakter myśliwskich barbetów

Francuski pies dowodny to wspaniały towarzysz do polowań. Jako pies myśliwski, lubi spędzać czas na łonie natury. Będzie idealnym kandydatem na pomocnika w polowaniu na ptactwo i wodną zwierzynę. Pomimo swojego przeznaczenia myśliwskiego, francuski pies dowodny okazuje się także przyjaznym pupilem dla całej rodziny.

Barbet jest psem łagodnym, pozbawionym agresji i podatnym na szkolenie. Silnie przywiązuje się do wszystkich członków rodziny, lubi spędzać z nimi czas i wykonywać ich polecenia. Dobrze szkolony szczeniak wyrasta na bezproblemowego, łagodnego w obyciu pupila do towarzystwa.

Opisując charakter barbeta, nie sposób pominąć kwestii relacji z dziećmi. Francuski pies dowodny jest łagodny w kontaktach z młodszymi członkami rodziny, okazuje wobec nich dużą wyrozumiałość i chęć do wspólnych zabaw. Przyjazny charakter sprawia, że będzie łatwiejszy do ułożenia niż czarny dog argentyński czy shikoku. Co ciekawe, pies myśliwski dogada się także z innymi pupilami domowymi, o ile będzie tego nauczony za szczeniaka. Jego towarzyski i przyjazny charakter nie będzie też sprawiał problemów na spacerach. Barbet z pewnością nie jest typem psa, który prowokowałby konflikty. Rasa jest pewna siebie, ale pozbawiona agresji. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polskim spanielu myśliwskim?

Czy francuski barbet to pies trudny w utrzymaniu? Sprawdzamy wymagania rasy

Zarówno młody szczeniak jak i dorosły pies rasy barbet nie jest zbyt trudny w pielęgnacji. Wymaga jedynie regularnego szczotkowania, które wykonujemy raz na kilka tygodni. Szata nie posiada podszerstka, dzięki czemu nie musimy martwić się o dywany czy kanapy. Niektóre barbety mają natomiast tendencję do filcowania się sierści. W tym przypadku czesanie warto przeprowadzać nieco częściej. Cały proces czesania możemy wykonać przy użyciu szczotki pudlówki oraz metalowego grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Do regularnej pielęgnacji może przydać się także filcak, który posłuży do rozcięcia skołtunionego, sfilcowanego futra. W pielęgnacji rasy przydatne są także nożyczki z zaokrąglonymi końcami, którymi usuniemy futro z opuszek łap pupila.

Wymagania pielęgnacyjne barbeta obejmują także ich kąpiel, którą wykonuje się raz na kilka tygodni. Dowodny pies francuski jest pod tym względem bardziej wymagający niż krótkowłosy, czarny dog argentyński czy shikoku. Pies wymaga kąpieli w szamponie dla ras długowłosych. Kąpiel powinna być poprzedzona wyszczotkowaniem sierści, a następnie zakończona suszeniem.

Pies rasy barbet dowodny francuski na trawniku oraz jego charakter i cena
Pies rasy barbet krok po kroku, czyli dowodny pies francuski, jego charakter i hodowla
Nie jest Ci obojętne zdrowie psa i dobro planety? Postaw na karmę z insektami!

Poznaj 8 zupełnie nowych receptur Brit Care Sustainable, które zostały stworzone z udziałem hipoalergicznego i ekologicznego białka z owadów!

Dowiedz się więcej!

Barbet posiada także wymagania dotyczące zdrowia i aktywności. Pies myśliwski ma tendencje do zapalenia uszu, dlatego warto regularnie kontrolować ich stan. Jako pies myśliwski, barbet nie jest szczególnie wymagający pod względem aktywności fizycznej. Jednak trzeba mu zapewnić odpowiednią dawkę ruchu u boku właściciela. Przyjazny charakter, wytrzymałość i chęć towarzystwa sprawiają, że pies świetnie odnajdzie się w roli towarzysza do długich spacerów, nawet w trudnych warunkach terenowych.

Wymagania kulinarne barbeta nie są szczególnie wygórowane. Pies z reguły cieszy się dobrym apetytem. Musimy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że niewłaściwe żywienie odbije się na kondycji włosa. W takim przypadku nasz dowodny pies francuski będzie znacznie trudniejszy w pielęgnacji. Wielu hodowców zaleca podawanie suchych karm klasy premium. Warto przeanalizować ich opis składu, ocenić zawartość mięsa i składników odżywczych. Dobrej jakości karma kosztuje znacznie więcej niż karma marketowa, jednak jest to dobry zakup. Alternatywą okazuje się samodzielne komponowanie posiłków dla pupila. Wymaga to pewnej wiedzy z zakresu doboru składników odżywczych oraz suplementów. Barbety świetnie radzą sobie na diecie BARF, która najlepiej odwzorowuje naturalne żywienie wilków. W diecie BARF podaje się mięso, podroby, kości oraz niewielką ilość warzyw, owoców i suplementów. Dobrze przeprowadzone żywienie znacząco poprawi kondycję włosa i ogólną kondycję zdrowotną naszego pupila. Jedynym mankamentem diety BARF jest czasochłonność przygotowywania posiłków oraz konieczność posiadania przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu suplementacji.

Cena szczeniaka. Ile kosztuje barbet i shikoku w krajowych hodowlach?

Barbet i shikoku to mało znane w naszym kraju rasy. Wiąże się to z dużymi trudnościami w zakupie wymarzonego szczeniaka. Mniejsza liczba miejsc hodowlanych sprawia, że cena zakupu młodego pupila może okazać się dość wysoka. Niekiedy szczeniaki zostają zarezerwowane zaraz po narodzinach, a na ich zakup trzeba poczekać kilka miesięcy.

W naszym kraju działa wiele związków i stowarzyszeń kynologicznych. Największym zaufaniem będzie cieszyła się hodowla zarejestrowana w ZKwP. Jest to jedyny krajowy związek, który współpracuje z międzynarodową federacją FCI. Pies z pochodzeniem FCI kosztuje nieco więcej, jednak jest to uzasadniony wydatek.

Cena za szczeniaki w hodowlach ZKwP (zarówno barbeta jak i shikoku) przeważnie rozpoczyna się od kwoty 4000 zł. Młody pupil o wyjątkowym pochodzeniu, urodzony w renomowanych hodowlach przeważnie będzie jeszcze droższy w zakupie. Cena za szczeniaka barbeta czy shikoku jest często ustalana w indywidualnym kontakcie z hodowcą.

Ciekawostką jest także czarny dog argentyński. Warto wiedzieć, że rasa występuje jedynie w kolorze białym, a czarny dog argentyński może znajdować się jedynie w ofercie sprzedaży nieuczciwych hodowców. Tak zwany czarny dog argentyński nie jest oddzielną rasą, a wzorzec rasy dopuszcza jedynie czarną plamkę na głowie zwierzęcia. Cena za szczeniaki doga argentyńskiego z dobrym pochodzeniem przeważnie mieści się w przedziale 4000 – 5000 zł. Wystawowy pies z wybitnym eksterierem przeważnie kosztuje nieco więcej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny