Podstawowe informacje o barbecie

Popularne nazwy:
Griffon D'Arret A Poil Laineux
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne > Sekcja 3 - Psy wodne
53 - 61 cm
20 - 25 kg
58 - 65 cm
20 - 25 kg
10 - 14 lat
lubi częste spacery
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
150 - 250 zł
Imiona dla barbeta:
Kafel, Mango, Kokos, Baflo, Rybka, Karmel, Ajvar, Mróz, Wirus, Peru, Chicago, Rudy

Kochający wodę barbet to pies myśliwski, ale i wspaniały pupil dla całej rodziny. Ten nietypowo wyglądający zwierzak charakteryzuje się wspaniałymi umiejętnościami, podatnością na szkolenie oraz przyjaznym charakterem. Z pewnością warto poznać cechy jego wyglądu, najważniejsze wymagania oraz charakter. Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki rasy i podpowiemy, ile kosztuje szczeniak z dobrym pochodzeniem.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach myśliwskich.

Jak wygląda pies dowodny barbet? Wzorcowy opis piesków

Barbet czy innymi słowy francuski pies dowodny to rasa uznana przez FCI. Wszystkie informacje na temat pożądanych cech wyglądu oraz charakteru odnajdziemy we wzorcu rasy numer 105.

Myśliwski barbet to pies o średniej wielkości ciała. Dorosły dowodny francuski osiąga wzorcową wysokość w kłębie 58 – 65 cm. Suczka może być drobniejsza, a jej wzorcowa wysokość została oszacowana na przedział 53 do 61 cm. Wzorzec rasy dopuszcza tolerancję w przedziale plus, minus 1 cm. Waga piesków nie została opisana przez wzorzec rasy, jednak przyjmuje się, że barbet powinien ważyć około 20 – 25 kg.

Charakterystyczną cechą dowodnych barbetów jest nietypowa, wodoodporna i bardzo wełnista szata. Sierść jest długa i układa się w widoczne sznury. Jej wygląd musi być naturalny, co jest jednym z istotnych warunków wzorca rasy. Wodoodporna szata przybiera zróżnicowane umaszczenie. Opis ze wzorca rasy dopuszcza maść jednolicie czarną, szarą, czekoladową, płową, piaskową lub białą. Umaszczenie może być też łaciate.

Barbet to pies, który tworzy przyjazne wrażenie ogólne. Posiada bystre oczy, średnią wielkość ciała oraz bardzo nietypową budowę sierści. Jako pies kochający pływanie, jest odporny na różne warunki pogodowe. Co ciekawe, sierść układa się w charakterystyczną brodę, co stanowi znak rozpoznawczy rasy.

Prawdziwy charakter myśliwskich barbetów

Francuski pies dowodny to wspaniały towarzysz do polowań. Jako pies myśliwski, lubi spędzać czas na łonie natury. Będzie idealnym kandydatem na pomocnika w polowaniu na ptactwo i wodną zwierzynę. Pomimo swojego przeznaczenia myśliwskiego, francuski pies dowodny okazuje się także przyjaznym pupilem dla całej rodziny.

Barbet jest psem łagodnym, pozbawionym agresji i podatnym na szkolenie. Silnie przywiązuje się do wszystkich członków rodziny, lubi spędzać z nimi czas i wykonywać ich polecenia. Dobrze szkolony szczeniak wyrasta na bezproblemowego, łagodnego w obyciu pupila do towarzystwa.

Opisując charakter barbeta, nie sposób pominąć kwestii relacji z dziećmi. Francuski pies dowodny jest łagodny w kontaktach z młodszymi członkami rodziny, okazuje wobec nich dużą wyrozumiałość i chęć do wspólnych zabaw. Przyjazny charakter sprawia, że będzie łatwiejszy do ułożenia niż czarny dog argentyński czy shikoku. Co ciekawe, pies myśliwski dogada się także z innymi pupilami domowymi, o ile będzie tego nauczony za szczeniaka. Jego towarzyski i przyjazny charakter nie będzie też sprawiał problemów na spacerach. Barbet z pewnością nie jest typem psa, który prowokowałby konflikty. Rasa jest pewna siebie, ale pozbawiona agresji. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polskim spanielu myśliwskim?

Czy francuski barbet to pies trudny w utrzymaniu? Sprawdzamy wymagania rasy

Zarówno młody szczeniak jak i dorosły pies rasy barbet nie jest zbyt trudny w pielęgnacji. Wymaga jedynie regularnego szczotkowania, które wykonujemy raz na kilka tygodni. Szata nie posiada podszerstka, dzięki czemu nie musimy martwić się o dywany czy kanapy. Niektóre barbety mają natomiast tendencję do filcowania się sierści. W tym przypadku czesanie warto przeprowadzać nieco częściej. Cały proces czesania możemy wykonać przy użyciu szczotki pudlówki oraz metalowego grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Do regularnej pielęgnacji może przydać się także filcak, który posłuży do rozcięcia skołtunionego, sfilcowanego futra. W pielęgnacji rasy przydatne są także nożyczki z zaokrąglonymi końcami, którymi usuniemy futro z opuszek łap pupila.

Wymagania pielęgnacyjne barbeta obejmują także ich kąpiel, którą wykonuje się raz na kilka tygodni. Dowodny pies francuski jest pod tym względem bardziej wymagający niż krótkowłosy, czarny dog argentyński czy shikoku. Pies wymaga kąpieli w szamponie dla ras długowłosych. Kąpiel powinna być poprzedzona wyszczotkowaniem sierści, a następnie zakończona suszeniem.

Barbet posiada także wymagania dotyczące zdrowia i aktywności. Pies myśliwski ma tendencje do zapalenia uszu, dlatego warto regularnie kontrolować ich stan. Jako pies myśliwski, barbet nie jest szczególnie wymagający pod względem aktywności fizycznej. Jednak trzeba mu zapewnić odpowiednią dawkę ruchu u boku właściciela. Przyjazny charakter, wytrzymałość i chęć towarzystwa sprawiają, że pies świetnie odnajdzie się w roli towarzysza do długich spacerów, nawet w trudnych warunkach terenowych.

Wymagania kulinarne barbeta nie są szczególnie wygórowane. Pies z reguły cieszy się dobrym apetytem. Musimy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że niewłaściwe żywienie odbije się na kondycji włosa. W takim przypadku nasz dowodny pies francuski będzie znacznie trudniejszy w pielęgnacji. Wielu hodowców zaleca podawanie suchych karm klasy premium. Warto przeanalizować ich opis składu, ocenić zawartość mięsa i składników odżywczych. Dobrej jakości karma kosztuje znacznie więcej niż karma marketowa, jednak jest to dobry zakup. Alternatywą okazuje się samodzielne komponowanie posiłków dla pupila. Wymaga to pewnej wiedzy z zakresu doboru składników odżywczych oraz suplementów. Barbety świetnie radzą sobie na diecie BARF, która najlepiej odwzorowuje naturalne żywienie wilków. W diecie BARF podaje się mięso, podroby, kości oraz niewielką ilość warzyw, owoców i suplementów. Dobrze przeprowadzone żywienie znacząco poprawi kondycję włosa i ogólną kondycję zdrowotną naszego pupila. Jedynym mankamentem diety BARF jest czasochłonność przygotowywania posiłków oraz konieczność posiadania przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu suplementacji.

Cena szczeniaka. Ile kosztuje barbet i shikoku w krajowych hodowlach?

Barbet i shikoku to mało znane w naszym kraju rasy. Wiąże się to z dużymi trudnościami w zakupie wymarzonego szczeniaka. Mniejsza liczba miejsc hodowlanych sprawia, że cena zakupu młodego pupila może okazać się dość wysoka. Niekiedy szczeniaki zostają zarezerwowane zaraz po narodzinach, a na ich zakup trzeba poczekać kilka miesięcy.

W naszym kraju działa wiele związków i stowarzyszeń kynologicznych. Największym zaufaniem będzie cieszyła się hodowla zarejestrowana w ZKwP. Jest to jedyny krajowy związek, który współpracuje z międzynarodową federacją FCI. Pies z pochodzeniem FCI kosztuje nieco więcej, jednak jest to uzasadniony wydatek.

Cena za szczeniaki w hodowlach ZKwP (zarówno barbeta jak i shikoku) przeważnie rozpoczyna się od kwoty 4000 zł. Młody pupil o wyjątkowym pochodzeniu, urodzony w renomowanych hodowlach przeważnie będzie jeszcze droższy w zakupie. Cena za szczeniaka barbeta czy shikoku jest często ustalana w indywidualnym kontakcie z hodowcą.

Ciekawostką jest także czarny dog argentyński. Warto wiedzieć, że rasa występuje jedynie w kolorze białym, a czarny dog argentyński może znajdować się jedynie w ofercie sprzedaży nieuczciwych hodowców. Tak zwany czarny dog argentyński nie jest oddzielną rasą, a wzorzec rasy dopuszcza jedynie czarną plamkę na głowie zwierzęcia. Cena za szczeniaki doga argentyńskiego z dobrym pochodzeniem przeważnie mieści się w przedziale 4000 – 5000 zł. Wystawowy pies z wybitnym eksterierem przeważnie kosztuje nieco więcej.

Francuski pies wodny - zalety i wady

Zalety
  • łatwy w treningu
  • oddany
  • łagodny
  • tolerancyjny wobec innych psów
Barbet to zrównoważony pupil. Nadaje się dla rodziny, nie jest zbyt szczekliwy i nie wykazuje się nadmierną niezależnością. Jest tolerancyjny wobec psów i kotów, z którymi został wychowany.
Wady
  • sierść wymagająca regularnej pielęgnacji
  • nie lubi samotności
Barbet nie jest psem dla osób, które nie będą mogły poświęcać mu czasu i często przebywają po za domem. Jego sierść wymaga regularnej pielęgnacji. Psy tej rasy trudno kupić. W Polsce hodowle tej rasy to jeszcze rzadkość.

Francuski pies dowodny - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • duży nos,
  • okrągłe oczy,
  • szeroka klatka piersiowa,
  • głęboka klatka piersiowa,
  • zaokrąglone łapy,
  • zgryz nożycowy,
  • uszy osadzone nisko,
  • grube wargi
Barbet jest psem średniej wielkości o charakterystycznej wełnistej sierści. Cechą wyróżniającą barbety jest również obfita broda oraz wąsy na całej długości kufy.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Francuski pies wodny

Charakter barbeta

Charakter:
Potrzeba ruchu:
lubi częste spacery
Poziom agresji:
niski
Barbet to spokojny pupil.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Barbet to pies myśliwski, który może podążyć za swoim instynktem.
Użytkowanie:
pies myśliwski
Barbet to pies myśliwski, który obecnie bywa psem rodzinnym/do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
tak

Francuski pies dowodny - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Barbet jest opisywany jako spokojny i łatwy w prowadzeniu pies.
Dla kogo się nadaje:
Barbet nadaje się dla osób, które zapewnią mu spacery oraz zabawy. Może mieszkać zarówno z singlem, jak i parą, czy rodziną.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Barbet to zrównoważony i spokojny pies. Zwykle opisywany jest zatem jako nadający się dla rodzin z dziećmi. Warto jednak mieć na uwadze, że zabawy psa z najmłodszymi zawsze powinny odbywać się pod nadzorem dorosłych. Nie ważne jakiej rasy psa posiadamy!
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Barbet nie lubi samotności.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Barbet to łatwy do prowadzenia pies. Jest bystry i oddany opiekunowi.

Pielęgnacja barbeta

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Barbet wymaga właściwej pielęgnacji. Jego włos warto podcinać, by sierść wyglądała na zdrową i zadbaną. Kąpiele barbeta nie powinny być zbyt częste. Ważne, by przed umyciem psa dokładnie rozczesać jego sierść i usunąć z niej kołtuny, czy np. resztki roślin, które pojawiły się w niej po spacerze. Opiekun musi pamiętać także o skracaniu pazurów, sprawdzaniu stanu uszu, czy pielęgnacji jamy ustnej. Zęby psa myje się przy użyciu szczoteczek i past przeznaczonych dla zwierząt.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF)
Barbet może jeść karmy gotowe. Dostępne są podukty suche oraz mokre o różnym składzie. Dopasujesz zatem karmę zarówno do Twojego budżetu, jak i preferencji smakowych pupila. Karma musi być adekwatna do wieku. Przez pierwsze 12 miesięcy życia stosuje się produkty dla szczeniąt. Opiekun może również zdecydować się na gotowanie dla pupila lub podawanie mu diety BARF. Należy wtedy zadbać o prawidłowe zbilansowanie posiłków i dodawanie do nich suplementów.
Podatność na choroby:
Barbet dobrze znosi różne warunki atomosferyczne. Narażony jest jednak na kłopoty ze stawami oraz infekcje uszu. Chcąc zadbać o stawy pupila należy właściwie podejść do aktywności fizycznej oraz żywienia psa. Młody barbet nie powinien biegać na długie dystanse, nagle zrywać się do biegu, czy poruszać się po śliskiej nawierzchni.
ikona podziel się Przekaż dalej